Samorząd Uczniowski Klub Wolontariatu

Dla Uczniów

„Musicie od siebie wymagać,

nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

Jan Paweł II

Samorząd Uczniowski (SU) tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Organy Samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów. Do głównych zadań Samorządu Uczniowskiego należy pobudzanie i organizowanie form aktywności uczniów na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły. Działalność w Samorządzie Uczniowskim wymaga czasu i zaangażowania, ale daje możliwość zdobywania umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych, współpracy i odpowiedzialności. Kształtuje i utrwala odpowiedzialność za otoczenie, rozwija świadomy udział w życiu publicznym, zwiększa rolę samorządności uczniów, motywuje uczniów do twórczej pracy na rzecz społeczności lokalnej.

W ramach SU działa tzw. Mały Samorząd (klasy I-III), który wdraża się w podstawy samorządności i uczestniczy (na miarę swoich możliwości) w realizacji planu pracy SU (akcje samorządowe, charytatywne, upominki dla pracowników, imprezy okolicznościowe, itp.).

CELE PACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

CEL OGÓLNY:

- rozwijanie samorządności i kreatywności wśród uczniów.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• reprezentowanie ogółu uczniów,
  • aktywizowanie życia społecznego w szkole,
  • uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach uczniów z nauczycielami w realizacji celów wychowawczych szkoły,
  • działanie na rzecz społeczności uczniowskiej i obrona jej praw,
  • rozwijanie poczucia przynależności do społeczności szkolnej,
  • kształtowanie empatii - podejmowanie działań na rzecz pokrzywdzonych osób i zwierząt,
  • rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania  uczniów oraz przyjmowania współodpowiedzialności za jednostkę i grupę,
  • kształtowanie umiejętności planowania zadań, zespołowego działania, wyrabianie samokontroli, samooceny i zdyscyplinowania uczniów,
  • dbanie o dobre imię i honor szkoły, pielęgnowanie tradycji szkolnej i ceremoniału,
  • kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich i patriotycznych.

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

• DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWA: informowanie społeczności szkolnej          o działaniach organu poprzez prowadzenie gazetki ściennej, umieszczanie informacji na stronie internetowej szkoły, współpraca z dyrekcją i gronem pedagogicznym, diagnozowanie potrzeb, sporządzanie sprawozdań, organizacja i przeprowadzanie wyborów przedstawicieli organu, popularyzowanie wiedzy   o prawach dziecka.

• DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA: udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych w porozumieniu z opiekunami SU i dyrekcją szkoły, w tym współdziałanie z instytucjami organizującymi akcje charytatywne (m.in. Góra grosza), jak również organizowanie i przeprowadzanie własnych inicjatyw uczniów, m. in. poprzez: zbiórkę darów materialnych dla ubogich, wychowanków Domu Dziecka, zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska.

• DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO – OŚWIATOWA: organizowanie życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania zainteresowań uczniów, prowadzenie działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej, zgodnie z potrzebami uczniów i możliwościami organizacyjnymi szkoły, m.in.: organizowanie balów i dyskotek, wyjazdów do kina, pielęgnowanie tradycji szkolnej, przygotowywanie kiermaszów, okolicznościowych konkursów plastycznych, imprez oraz akcji.

ZADANIEM OPIEKUNÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO JEST:

• czuwanie nad całokształtem prac Samorządu Uczniowskiego,
  • pośredniczenie między uczniami a nauczycielami oraz rodzicami,
  • doradzanie i wspomaganie inicjatyw uczniowskich.