Nadanie imienia i sztandaru Sztandar szkoły Ceremoniał szkolny Tablica pamiątkowa Dzień Patrona 2011 r. Dzień Patrona 2013 r. Dzień Patrona 2015 Wykład multimedialny Tomasza Kuby Kozłowskiwgo 11 Legnickie Dni Kultury Kresowej 12 Legnickie Dni Kultury Kresowej Uczniowie i przedszkolaki we Wrocławiu w obchodach 80 rocznicy powstania Znaku Rodła Orlęta Głogowskie podsumowują akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" 85 rocznica powstania Związku Sybiraków Tymowa - I rocznica nadania szkole imienia "Orląt Lwowskich" "Powrót do Kresów" - Międzyszkolny konkurs w Tymowej Wycieczka do Lwowa 2019 KONKURS III Głogowski Bieg Orląt Lwowskich im. Antosia Petrykiewicza- bieg wirtualny po wiedzę

Patron Szkoły

Nadanie imienia i sztandaru

W życiu każdego z nas są chwile niezwykłe, które zapadają na stałe w pamięci. Takim doniosłym wydarzeniem  dla naszej społeczności szkolnej było nadanie Szkole Podstawowej nr 13 w Głogowie imienia Orląt Lwowskich oraz poświęcenie jakże pięknego i wymownego sztandaru.

Naszą uroczystość poprzedziły dwa lata pracy z przyszłym patronem szkoły. Uczniowie, nauczyciele i rodzice poznawali losy Orląt Lwowskich, aktywnie uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych. Ponadto uczniowie uczestniczyli w różnych konkursach: recytatorskich, wiedzy o naszym patronie oraz plastycznych związanych tematycznie z Orlętami.

Wybór Orląt Lwowskich na patrona Szkoły Podstawowej nr 13 w Głogowie został zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną, Samorząd Uczniowski oraz Radę Rodziców. Powyższa inicjatywa otrzymała umocowanie prawne dzięki poparciu Rady Miejskiej w Głogowie, która podjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

Uwieńczeniem naszych działań była uroczystość nadania imienia. Ta długo oczekiwana  uroczystość – najważniejsza we współczesnej historii szkoły – odbyła się 10 listopada 2010 r. Ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzepowie, którą w obecności kapłanów, uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości celebrował Ks. Biskup Paweł Socha. W czasie trwania mszy świętej został poświęcony Sztandar Szkoły, przyniesiony przez delegację Rady Rodziców – panią Pawluś, panią Dolczewską oraz pana Tworkowskiego.

Po zakończeniu uroczystości w kościele uczestnicy uroczystości udali się do szkoły, gdzie następnie – na sali gimnastycznej rozpoczęła się część szkolna uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego  dyrektor szkoły – pani Agnieszka Karwat w swoim przemówieniu uzasadniła wybór Orląt Lwowskich na patrona i podkreśliła, że ten dzień jest wyjątkowy w historii  szkoły. Dyrektor szkoły serdecznie powitała licznie przybyłych gości m.in.: Ks. Biskupa Pawła Sochę, Ks. Ryszarda Klimka - proboszcza parafii w Krzepowie, Prezydenta Miasta Głogowa – Jana Kazimierza Zubowskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej – panią Hannę Żmudę, Radnych Rady Miejskiej w Głogowie, wizytatora Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Prezesa Związku Sybiraków w Głogowie – pana Stanisława Dwojnego, dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów, placówek kulturalnych, opiekuńczo – wychowawczych, poradni, przedstawicieli jednostek samorządowych, stowarzyszeń współpracujących z naszą szkołą, poczty sztandarowe oraz rodziców. Wyraziła także wdzięczność dla wszystkich zgromadzonych, przyjaciół i sympatyków szkoły, którzy zaszczycili swoją obecnością  uroczystość.

Następnie  pan  Radosław Pobol – Przewodniczący Rady Miejskiej w Głogowie odczytał Uchwałę Rady Miejskiej w Głogowie w sprawie nadania imienia Orląt Lwowskich Szkole Podstawowej nr 13 w Głogowie.

Kulminacyjnym momentem stało się przekazanie sztandaru uczniom. Następnie dokonano opisu sztandaru szkoły i oficjalnie go zaprezentowano. Niezwykle podniosłym momentem było złożenie przez uczniów szkoły ślubowania na sztandar.

W atmosferze przepojonej gorącym patriotyzmem dokonano także odsłonięcia tablicy pamiątkowej („…Poszli na śmierć, abyśmy wolni żyli…” – Społeczność szkolno – przedszkolna w hołdzie Orlętom Lwowskim), którą poświęcił Ks. Biskup Paweł Socha. Po tym delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed tablicą.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. W okolicznościowych wystąpieniach przemawiający składali na ręce Pani dyrektor gratulacje, którym towarzyszyła radość, wzruszenie i poczucie satysfakcji. Podkreślano, że uroczystość nadania szkole imienia jest wyjątkowym wydarzeniem, a imię Orląt Lwowskich stanowi wyzwanie i wyznacza kierunek pracy szkoły oraz zobowiązuje wszystkich do kultywowania polskich tradycji narodowych. Płynęły także gorące życzenia, by wymarzona przez Orlęta Lwowskie Polska była dla całej społeczności szkolnej cenną wartością, by podejmowane przez szkołę nowe, odważne, służące pożytkowi wspólnemu zadania były źródłem zadowolenia i satysfakcji.

Uwieńczeniem całości uroczystości był piękny, o dużym ładunku patriotycznym występ przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły. Smaku i specyficznego klimatu całości nadawała scenografia.

Niewątpliwą atrakcją dla przybyłych gości była także wystawa dotycząca Orląt Lwowskich i miasta Lwowa.

Ostatnim punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich gości na przepyszny poczęstunek.

Z pewnością dzień 10 listopada 2010 r. na zawsze pozostanie wszystkim w pamięci, a nasz patron stanie się inspiracją do dalszych działań wychowawczych naszej placówki.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Głogowie im. Orląt Lwowskich w Głogowie serdecznie dziękuje wszystkim gościom, przyjaciołom szkoły za uświetnienie swoją obecnością tej historycznej dla szkoły chwili.