• TENISIŚCI NA ZGRUPOWANIU MAJOWYM

    Zawodnicy Koła Tenisa Stołowego aktywnie spędzili przerwę majową. Dzięki współpracy z Dolnobrzeską Szkółką Tenisa Stołowego mieli możliwość uczestniczyć w zgrupowaniu tenisa stołowego w Brzegu Dolnym. Przez 4 dni doskonalili swoje umiejętności trenując i bawiąc się 3, 4 razy dziennie. Jak zawsze hasło zgrupowania to "Ja też kiedyś będę mistrzem". I tego właśnie życzymy naszym zawodnikom.  A nasi przyszli mistrzowie, którzy podnosili umiejętności na obozie to Wojciech Jacak, Jakub Pieniężny i Aleksander Sznajder.

    Opracowanie: Mariusz Badowski
    Link do filmu ze zgrupowania poniżej.

    https://www.facebook.com/dolnobrzeskaszkolka/videos/914761829302568/

  • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO "Z POLSZCZYZNĄ NA CO DZIEŃ"

    28. 04. 2021 r. został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Polonistyczny pt. „Z polszczyzną na co dzień”. Jego głównym celem było kształtowanie świadomości językowej uczniów i rozwijanie dbałości o kulturę języka polskiego. Do konkursu przystąpiło ośmioro uczniów klasy 8a. Zadania polegały między innymi na wskazywaniu i tworzeniu poprawnych form wyrazów, zastosowaniu właściwych form w zdaniach oraz na dokonywaniu korekt w wypowiedzeniach, w których wystąpiły błędy językowe.

    Pierwsze miejsce zajęła Anna Waligóra, drugie - Dominika Zimny,
    a trzecią pozycję wywalczył
    Wojtek Jacak.

    Gratulujemy laureatom osiągnięcia wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów w potyczkach z językiem polskim.

    Opracowanie: Wiesława Pływaczyk

  • MAJOWE ŚWIĘTA - 1, 2, 3 MAJA TO DATY O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ

    Początek maja to w naszym kraju czas tradycyjnej „majówki”. W tym roku w związku ze stanem pandemii wszyscy spędzimy ten czas w zaciszu domowym. Warto pamiętać, że pierwsze trzy dni maja to dni świąteczne. I tak:

    1 maja to Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone od 1890 r. na cześć strajku robotników w Chicago z 1886 r., w naszym kraju święto to często utożsamiane jest z latami 1945-1989 i czasami PRL-u, w którym to 1 maja organizowano wielkie pochody zamieniające się w przemarsze na cześć władz.

    2 maja od 2004 roku to dzień flagi Rzeczpospolitej. Dlaczego akurat ten dzień? To właśnie tego dnia zdobywający w 1945 r. Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. Zgodnie z uchwałą Sejmu II Rzeczpospolitej z 1 sierpnia 1919 roku  „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8.

    – 3 maja to święto konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie, a drugiej na Świecie Konstytucji w dniu 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.

    Jak można uczcić wszystkie te następujące po sobie święta? Najprostszą metodą, do której wszystkich serdecznie zachęcamy jest wywieszenie Flagi Rzeczpospolitej Polskiej na terenie swojej posesji. W ten prosty sposób możecie okazać szacunek symbolom narodowym Polski i naszemu dziedzictwu kulturowemu.

    Opracowanie: Małgorzata Szponar-Szablewska

  • TYGRYSKI I SYMBOLE NARODOWE

    W grupie Tygrysków przez cały tydzień twały zajęcia związane patriotyzmem, symbolami narodowymi i historią Polski. Tygryski  poznawały symbole narodowe, legendy związane z Warszawą,  Krakowem i Poznaniem, a podczas zajęć plastycznych wykonały flagi Polski. Dzieci poznały także najważniejsze budowle i pomniki największych miast Polski, a także krainy geograficzne i największe rzeki naszego kraju. Nauczyły się rozpoznawać swoje miasto na mapie; wiedzą, że Polska dzieli się na województwa i jakie państwa graniczą z naszym krajem. To był pracowity i pouczający tydzień :)

  • ROK 2021 - ROKIEM KONSTYTUCJI 3 MAJA

    Rok 2021 - Rokiem Konstytucji 3 Maja.

    To był pierwszy taki akt w Europie i drugi na świecie. W roku 2021 przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

    "3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja - niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych" - napisano w uchwale.

    Wskazano, że "przyjęta przez aklamację w dobie zagrożenia Ojczyzny Konstytucja 3 Maja była próbą zaangażowania obywateli w ratowanie Rzeczypospolitej przed atakami państw ościennych poprzez utorowanie drogi do długofalowych reform demokratycznych oraz wzmocnienia państwa w celu obrony niepodległości".

    "Konstytucja 3 Maja wprowadziła trójpodział władzy. Jej postanowienia były wymierzone przeciw liberum veto. Przyjęto w niej nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Stanowiła dojrzałe i oryginalne dzieło oświeconych reformatorów i wpisywała się w europejski i światowy program ówczesnych przemian" - podkreślono w uchwale.

    W uchwale przypomniano, że "zajmująca szczególne miejsce na kartach wspólnej historii Polski i Litwy majowa Ustawa Rządowa, przyjęta na Zamku Królewskim w Warszawie, regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli". "Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów w październiku 1791 roku jeszcze trwalej równoprawnie związało Koronę i Litwę, dając siłę do przyszłej walki o niepodległość potwierdzonej żarliwością, krwią bohaterów i poległych w kolejnych zrywach narodowowyzwoleńczych" - dodano.

    "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie i ustanawia rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja" - głosi przyjęta przez Sejm uchwała.(PAP)

    Opracowanie: Małgorzata Szponar-Szablewska

  • ŻABKI WZBOGACAJĄ DEKORACJE PRZEDSZKOLA

    GDY SŁOŃCE ŚWIECI, A DESZCZYK PADA WTEDY NA NIEBIE TĘCZA SIĘ UKŁADA!

    Maluszki znają zjawiska pogodowe, wiedzą jak powstaje tęcza. Wyrażają to w swoich pracach plastycznych stosując farbki, tasiemki, kolorowy papier. Dobra zabawa i humor nam dopisuje:)

    Organizacja, zdjęcia: Joanna Żabska

  • KOLEJNE SUKCESY ŚWIETLICZAKÓW!

     

    Świetlica szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie po raz siódmy zorganizowała w okresie przedświątecznym Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. „Najpiękniejsza kartka wielkanocna”. Skierowany był on do uczniów klas I – III uczęszczających do świetlicy szkolnej.

    Celem konkursu było popularyzowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, zachęcenie najmłodszych do kultywowania zwyczaju obdarowywania się kartkami okolicznościowymi oraz rozwój umiejętności plastycznych i wrażliwości artystycznej.

    Z radością i wielką dumą informujemy o sukcesach naszych świetliczaków:

    Klasy I

    Iga Frydlewicz – II miejsce
    Joanna Pietraszek – III miejsce

    Klasy II

    Błażej Kubiński – I miejsce
    Błażej Frankowski – I miejsce
    Jakub Krawiec – II miejsce
    Julia Rybak – III miejsce

    Klasy III

    Mateusz Florczak – II miejsce

    Serdecznie gratulujemy!!! Bardzo się cieszymy z Waszych osiągnięć.

    Wiadomość i zdjęcia: Karina Nadała

  • MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE

    Uczniowie klas I - III!!! Z okazji zbliżających się majowych świąt zapraszamy serdecznie do rozwiązania łamigłówek, które przybliżą Wam polskie symbole narodowe oraz dostarczą ogólnej wiedzy o Polsce.

    Ponadto w zakładce "Sposób na nudę" - "Święta majowe - symbole narodowe" (lewy panel) znajduje się wiele interesujących infomacji dotyczących tego tematu. Koniecznie tam zerknijcie!!!

    P. Karina, P. Magda oraz P. Basia

  • ELIMINACJE DO MISTRZOSTW POLSKI MŁODZIKÓW

     

    W sobotę 24 kwietnia 2021 roku w Brzegu Dolnym odbył się Turniej Eliminacyjny do Mistrzostw Polski Młodzików w tenisie stołowym. Były to zarazem Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików. W zawodach tych wzięli udział reprezentanci naszego Koła Tenisa Stołowego. Niestety naszym zawodnikom nie udało się awansować do Mistrzostw Polski ale dzielnie walczyli w swoich pojedynkach. Turniej był bardzo wymagający bo rozgrywany systemem pucharowym. Każda porażka eliminowala z dalszego uczestnictwa w turnieju. Duże znaczenie miało rozstawienie i losowanie przeciwnikow. Niestety w naszym przypadku trafialiśmy nie za bardzo szczęśliwie. Najlepiej zaprezentował się Jakub Pienieżny, który odpadł w 1/8 finału. Aleksander Sznajder i Szymon Mularczyk przegrali w 1/16. W grze deblowej Kuba i Aleksander dotarli do ćwierćfinału-1/4. Nasi tenisiści przegrywali najczęściej 3 do 2 w setach co pokazuje ich duże możliwości i umiejętnosci. Zabrakło trochę "zimnej krwi" i doświadczenia. Na wynik wpłynął także brak treningów przez prawie 3 tygodnie obostrzeń. Miejmy nadzieję, że poniesione porażki zdeterminują uczniów z KTS do jeszcze większej pracy na treningach.

    Przygotowanie informacji: Mariusz Badowski

  • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021

    22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego,w tym promowanie zachowań proekologicznych.

    Jak co roku przyświeca mu hasło przewodnie. Tym razem będzie to: „Przywróć naszą Ziemię”.

    Ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku większość akcji zostanie przeprowadzona online, w sieci, a także jest możliwa do zrealizowania przez nas w gospodarstwach domowych.

    Kliknij w poniższy link i sprawdź, co ty możesz zrobić dla naszej planety.

    https://www.kizoa.com/Video-Editor/d358110853k6676323o2l1/wiatowy_Dzie_Ziemi?fbclid=IwAR3xxd1UkiLLE_nt661Bsdw9aZTSLFs56baen6B1KYLyPx1fpQ002K00sdA

    https://sites.google.com/view/geografiabeatasurtel/strona-g%C5%82%C3%B3wna

    Opracowanie: Karolina Kowal

  • "JESTEM EKO " zajęcia ekologiczne u Żabek

     

     

    Maluszki wykorzystują materiały wtórne do produkcji pięknych prac plastycznych:)

    Powstały ciekawe wiosenne kwiaty, które udekorowały hol naszego przedszkola.

    Organizacja, zdjęcia: Joanna Żabska

  • DZIEŃ ZIEMI U TYGRYSKÓW

    Opracowanie w przygotowaniu

    Zdjęcia: K. Krawczak

  • JEMY ZDROWO I KOLOROWO

     

     

     

    Wszystkie dzieci lubią ciasteczka i inne słodkości. Dla niektórych przysmakiem są hamburgery czy inne wymysły naszej cywilizacji. Nic dziwnego, że w wielu krajach prawdziwym problemem staje się otyłość u dzieci już w bardzo wczesnym wieku. A przecież raz powstałe komórki tłuszczowe pozostają w organizmie człowieka na zawsze. Otyłość w dzieciństwie jest przyczyną skłonności do tycia przez całe życie.

    Dlatego tak ważne jest, byśmy wyrabiali w dzieciach prawidłowe nawyki żywieniowe. Wiele można zdziałać przez rozmowę z dzieckiem, jeszcze więcej przez wspólne zabawy w kuchni i przygotowywanie zdrowych posiłków, także według pomysłu dziecka.

    Niech nasze ćwiczenia i łamigłówki staną się również małą pomocą w tej nauce zdrowego odżywiania.

    P. Karina, P. Magda oraz P. Basia

  • DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH U ŻABEK

    Dnia 21. 04. 2021 r. w grupie młodszej odbył się Dzień Gier Planszowych. Maluszki z wielkim zaangażowaniem układały różne gry tj. "Skojarzenia", "Zawody", "Przeciwieństwa", "Dobble". Skorzystaliśmy również z "Karuzeli pomysłów" i kostki geometrycznej. Rozwijaliśmy wiedzę, ćwiczyliśmy wyobraźnię, wartościowo spędzaliśmy czas z innymi. Był to również dobry trening mózgu w liczeniu, dedukcji i przewidywaniu ruchów przeciwnika.

    To był absolutnie fantastycznie spędzony czas:) 

    Organizacja, zdjęcia: Joanna Żabska

  • ŚWIATOWY DZIEŃ KSIAŻKI I PRAW AUTORSKICH 2021

     

     

     

     

     

     

     

    O książkach w szkole, mówimy w zasadzie prawie cały czas. Czytamy lektury obowiązkowe i uzupełniające, teksty z podręczników czy dodatkowe materiały przygotowane przez nauczycieli. Odmieniamy „książki” przez wszystkie przypadki. Pamiętajcie, że książka to PRZYJACIEL,  z którym spędzenie kilkunastu minut dziennie to nie tylko szkolny obowiązek, ale też… przyjemność. Przyjemność czytania, przeżywania przygód bohaterów, ale także bycia offline.

    23 kwietnia obchodzimy ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

    My zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy w quizie. Powodzenia!!!

    https://view.genial.ly/6076b1ef1944d60d2295e1fd/interactive-content-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich?fbclid=IwAR1QDZFjER3W4uekNL9Lt5_xhoM6lDVGiFstTpXhu3ZxQSTL7EnWi386E1Y

    Opracowanie: Małgorzata Szponar-Szablewska i Karolina Kowal

  • SUKCESY ŚWIETLICZAKÓW!!!

     

    Z radością przedstawiamy wyniki naszych świetliczaków w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym na "Pisankę Wielkanocną" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 w Głogowie:

    KATEGORIA KLAS II:

    I MIEJSCE - HUBERT SIECZKOWSKI
    II MIEJSCE - BŁAŻEJ FRANKOWSKI
    III MIEJSCE - BŁAŻEJ KUBIŃSKI

    KATEGORIA KLAS III:

    II MIEJSCE - MATEUSZ FLORCZAK

    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

    Wiadomość i zdjęcia: Karina Nadała

  • AKCJA "ŻONKILE 2021"

    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie włączyli się w obchody ogólnopolskiej akcji „Żonkile 2021”, aby uczcić 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Co roku 19 kwietnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą rocznicę wybuchu powstania w getcie. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - Marek Edelman - każdego 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkil. Później on sam rokrocznie składał te wiosenne kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Odtąd żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci, podkreśleniem siły wspólnoty, znaczenia solidarności i potrzeby dialogu ponad podziałami.

    Wiadomość: Małgorzata Szponar - Szablewska

  • TYGRYSKI I NAUKA ZDALNA - TYDZIEŃ 3

  • SAVOIR VIVRE CZYLI DOBRE MANIERY

    Zapraszamy uczniów klas I - III do przeczytania wierszyków, które pomogą zapoznać się z pojęciem savoir-vivre'u i dobrymi manierami.

    Poniżej także kolorowanki i łamigłówki, oczywiście dotyczące dobrych manier.

    Mamy nadzieję, że temat Was zaciekawi i chętnie będziecie zgłębiać tę dziedzinę wiedzy, no i oczywiście chętnie stosować poznane zasady w życiu :)

    Ponadto w zakładce "Sposób na nudę" - "Bon Ton - o dobrym wychowaniu" znajduje się wiele ciekawych informacji na temat zasad savoir-viver'u. Koniecznie tam zerkinijcie!!!

    P. Karina, P. Magda i P. Basia

  • 12 KWIETNIA - DZIEŃ CZEKOLADY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

    Są książki z czekoladą w tytule, książki o tym, jak się robi i skąd się wzięła czekolada. Książki opowiadające o czekoladzie w sposób nieco bajkowy, wierszyki z czekoladowym motywem, a nawet książki pachnące czekoladą! Czekolada to nie tylko doskonały rarytas dla naszych podniebień, ale także temat niejednej pozycji, jaką można znaleźć w naszym przepastnym księgozbiorze: “Książka pachnąca czekoladą”, “A niech to czykolada”, “Charlie i fabryka czekolady”, “Czadowa czekolada”, “Gorzka czekolada”, “Czekoladki dla sąsiadki”. Czemu więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Przy okazji czekoladowych czytelniczych odkryć warto zakosztować pralinek w różnych odcieniach – od ciemnych, przez orzechowe, aż po miętowe. Zawsze warto łączyć praktykę z teorią.

    Opracowanie: Małgorzata Szponar-Szablewska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć