Nadanie imienia i sztandaru Sztandar szkoły Ceremoniał szkolny Tablica pamiątkowa Dzień Patrona 2011 r. Dzień Patrona 2013 r. Dzień Patrona 2015 Wykład multimedialny Tomasza Kuby Kozłowskiwgo 11 Legnickie Dni Kultury Kresowej 12 Legnickie Dni Kultury Kresowej Uczniowie i przedszkolaki we Wrocławiu w obchodach 80 rocznicy powstania Znaku Rodła Orlęta Głogowskie podsumowują akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" 85 rocznica powstania Związku Sybiraków Tymowa - I rocznica nadania szkole imienia "Orląt Lwowskich" "Powrót do Kresów" - Międzyszkolny konkurs w Tymowej Wycieczka do Lwowa 2019 KONKURS III Głogowski Bieg Orląt Lwowskich im. Antosia Petrykiewicza- bieg wirtualny po wiedzę

Patron Szkoły

Ceremoniał szkolny

SZATANDAR SZKOLNY

  1. Sztandar Szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu – Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania,a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezencji, właściwych postaw jego poszanowania.

 

  1. Opis sztandaru:

 

Sztandar o wymiarach 90 na 90 cm, wykonany ręcznie obszyty jest frędzlami w kolorze złotym. Na awersie Sztandaru, na tle koloru ekri znajduje się logo szkoły – Orzeł z Orlętami Lwowskimi – Obrońcami Lwowa – bohaterami walki o swoją Ojczyznę. Wokół logo przebiega okrągła, brązowa wstęga, która jest symbolem łączącym historię Lwowa za czasów Państwowości Polskiej i Miasta Głogowa. Ze strony prawej znajduje się herb Miasta Głogowa, ze strony lewej herb Lwowa. Ponadto, na tle logo umieszczony jest napis: Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie. Na rewersie Sztandaru, na czerwono – białym tle w kształcie Krzyża Virtuti Militarii, znajduje się Godło Polski – Orzeł Biały w koronie. W poszczególnych polach umieszczone są napisy: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, NAUKA. Drzewiec Sztandaru, w kolorze jasnego drewna zakończony jest głowicą w postaci Orła Rzeczypospolitej Polskiej.

 

  1. Sztandar jest przechowywany na terenie szkoły w zamkniętej gablocie.

 

  1. Uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole, dlatego poczet sztandarowy powinien być wytypowany z uczniów klasy najstarszej wyróżniających się w nauce, o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu.

 

SKŁAD OSOBOWY POCZTU SZTANDAROWEGO

  • Chorąży – uczeń klasy VIII.
  • Asysta – dwie uczennice klasy VIII.

 

Wybrany jest też poczet rezerwowy, który uczestniczy w każdej uroczystości z udziałem sztandaru.

Poczet powoływany jest corocznie uchwałą na ostatnim posiedzeniu rady pedagogicznej spośród prymusów szkoły i składa się z dwóch trzyososbowych składów. Dyrektor spośród nauczycieli wyznacza opiekuna Ceremoniału szkolnego, który dba o właściwą celebrację sztandaru i zgodny z ceremoniałem przebieg uroczystości na terenie szkoły i poza jej murami.  Po ukończeniu kadencji nazwiska uczniów wpisane są do kroniki szkoły. Decyzją Rady Pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku należy dokonać wyboru uzupełniającego.

 

INSYGNIA POCZTU SZTANDAROWEGO

  • Biało – czerwone szarfy założone przez prawe ramię i wiązane pod lewym, kolorem białym do góry.
  • Białe rękawiczki.

 

Chorąży i asysta powinni być ubrani odświętnie. Uczeń – ciemny garnitur, biała koszula. Uczennice – białe bluzki i ciemne spódnice.

W przypadku, gdy poczet sztandarowy uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, sztandar powinien być ozdobiony czarnym kirem (wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej).

 

UDZIAŁ SZTANDARU W UROCZYSTOŚKCIACH NA TERENIE SZKOŁY

Udział sztandaru w uroczystościach na terenie szkoły dotyczy głównie:

  1. Uroczystości rocznicowych – Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości.
  2. Ceremonii rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
  3. Ceremonii ślubowania klas pierwszych.
  4. Święta Patrona Szkoły.

 

W trakcie przebiegu uroczystości z udziałem sztandaru ustala się następujące chwyty sztandaru:

Postawy

Opis chwytu sztandaru

Postawa "zasadnicza"

Sztandar położony na trzewiku drzewca przy prawej nodze na wysokości czubka buta. Drzewce przytrzymywane prawa ręką powyżej pasa, łokieć prawej ręki lekko przyciśnięty do ciała. Lewa ręka jak w postawie "zasadniczej".

Postawa "spocznij"

Sztandar trzymany przy prawej nodze jak w postawie "zasadniczej". Chorąży i asysta w postawie "spocznij".

Postawa "na ramię"

Chorąży kładzie drzewce prawą ręką (pomaga lewą) na prawe ramię i trzyma je pod kątem 450. Płat sztandaru musi być oddalony od barku przynajmniej na szerokość dłoni.

Postawa "prezentuj"

Z postawy "zasadniczej" chorąży podnosi prawą ręką sztandar do położenia przy prawym ramieniu (dłoń prawej ręki na wysokość barku), następnie lewą ręką chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawą, po czym opuszcza prawą ręką drzewce sztandaru do położenia pionowego przy prawym ramieniu. Lewa dłoń chwyta drzewce poniżej prawego barku.

Salutowanie sztandarem w miejscu

Wykonuje się z postawy "prezentuj"; chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 450. Po czasie "salutowania" przenosi sztandar do postawy "prezentuj".

Salutowanie sztandarem w marszu

Z położenia "na ramię" w taki sam sposób jak przy salutowaniu w miejscu. Komendy: "na prawo patrz" – pochyla sztandar; "baczność" – bierze sztandar na ramię.

 

UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE

Wprowadzenie sztandaru

Lp.

Komendy

i ich kolejność

Opis sytuacyjny zachowania się uczestników po komendzie

Poczet sztandarowy

Sztandar

1.

Baczność

Uczestnicy powstają przed wprowadzeniem sztandaru.

Przygotowanie do wejścia.

Postawa "na ramię".

2.

Poczet sztandarowy wprowadzić

Uczestnicy w postawie "zasadniczej".

Wprowadzenie sztandaru.

Zatrzymanie na ustalonym miejscu.

W postawie
"na ramię w marszu".

Postawa "prezentuj".

3.

"Do hymnu państwowego"

Uczestnicy jak wyżej.

Postawa "zasadnicza".

Postawa
"salutowanie
w miejscu".

4.

"Po hymnie"

Uczestnicy w postawie "spocznij".

Spocznij.

Postawa "prezentuj".

Postawa "spocznij".

5.

Poczet sztandarowy wyprowadzić

Uczestnicy siadają.

Spocznij.

Postawa "spocznij".

 

UDZIAŁ SZTANDARU W UROCZYSTOŚCIACH POZA TERENEM SZKOŁY

Sztandar szkoły może brać udział w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych: mszy świętej, uroczystościach pogrzebowych i innych.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć