Nadanie imienia i sztandaru Sztandar szkoły Ceremoniał szkolny Tablica pamiątkowa Dzień Patrona 2011 r. Dzień Patrona 2013 r. Dzień Patrona 2015 Wykład multimedialny Tomasza Kuby Kozłowskiwgo 11 Legnickie Dni Kultury Kresowej 12 Legnickie Dni Kultury Kresowej Uczniowie i przedszkolaki we Wrocławiu w obchodach 80 rocznicy powstania Znaku Rodła Orlęta Głogowskie podsumowują akcję "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" 85 rocznica powstania Związku Sybiraków Tymowa - I rocznica nadania szkole imienia "Orląt Lwowskich" "Powrót do Kresów" - Międzyszkolny konkurs w Tymowej Wycieczka do Lwowa 2019 KONKURS III Głogowski Bieg Orląt Lwowskich im. Antosia Petrykiewicza- bieg wirtualny po wiedzę

Patron Szkoły

Dzień Patrona 2015

Dnia 20 listopada 2015 r. społeczność szkolno – przedszkolna Szkoły Podstawowej nr 13 w Głogowie im. Orląt Lwowskich świętowała V rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia Orląt Lwowskich. Był to dzień wyjątkowy nie tylko dla zespołu uczniów i nauczycieli, ale także dla całej społeczności lokalnej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzepowie pod przewodnictwem Delegata Biskupa Ordynariusza Kurii Zielonogórsko – Gorzowskiej – Ks. Kan. Piotra Bortnika przy celebracji Ks. Kan. Janusza Idzika – proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Głogowie i Ks. Ryszarda Klimka – proboszcza parafii w Krzepowie. W nabożeństwie uczestniczyła cała społeczność szkoły – Dyrektor, Grono Pedagogiczne, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. Oprawę mszy św. przygotowali uczniowie poszczególnych klas, pod kierunkiem pani Iwony Oleśków.

Dalsza część obchodów Święta Patrona odbyła się w szkole na sali gimnastycznej, którą rozpoczęły najmłodsze Orlęta – przedszkolacy z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 13 Głogowie im. Orląt Lwowskich, prezentując skoczny taniec „Polka lwowska”. Następnie wprowadzono sztandary oraz odśpiewano hymn państwowy i szkoły. Po tym głos zabrała pani dyrektor – Agnieszka Karwat, która serdecznie podziękowała za przyjęcie zaproszenia na uroczystość i ciepłymi słowami powitała wszystkich gości, poczty sztandarowe, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów i przedszkolaków. W swoim krótkim wystąpieniu przybliżyła także postać Orląt Lwowskich. Następnie zaprosiła wszystkich do wysłuchania programu ukazującego wydarzenia oraz przedsięwzięcia związane z patronem szkoły, które były realizowane w szkole oraz przedszkolu przez ostatnich 5 lat.

Jubileuszową akademię poprowadzili uczniowie klasy V – Maja Sądkiewicz oraz Maciej Waligóra, którą przygotowały panie: Karina Nadała oraz Beata Pawłowska – Hara. Maja i Maciej w interesujący sposób prezentowali najważniejsze momenty z życia szkoły związane z patronem szkoły. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce można było zobaczyć też na prezentacji multimedialnej. Ponadto przeplatane były one również częścią artystyczną – pojawiły się przepiękne tańce, m.in. taniec nowoczesny w wykonaniu uczennic z klasy IV i V oraz taniec z szarfami, który zachwycił wszystkich gości, a został zaprezentowany przez uczennice z klasy II i III. Na uwagę zasługiwały też przepiękne wykonanie piosenek naszych uczniów – Laura Hauka, zaśpiewała piosenkę „Orlątko”, Maja Sądkiewicz zaprezentowała utwór „Jest takie miasto”, Przedszkolaki wystąpiły z piosenką „Tylko we Lwowie”, Maja Sądkiewicz i Maciej Waligóra wykonali piosenkę „Deszcz jesienny deszcz”, którą uatrakcyjnili grą na skrzypcach i klarnecie.

Ta piękna rocznica była też okazją do podziękowania osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla naszej szkoły w działaniach związanych z patronem szkoły. W imieniu całej społeczności szkolno – przedszkolnej przedstawiciele szkoły wręczyli certyfikaty za dotychczasowe zaangażowanie, za ofiarowaną pomoc i życzliwość. Certyfikaty otrzymali: pan Jan Zubowski, pani Elżbieta Rosińska, pan Leszek Lenarczyk, pani Grażyna Orłowska – Sondej, pan Tadeusz Samborski, pan Jerzy Akielaszek, pani Dorota Drozd, pani Małgorzata Hajnisz, pani Kamila Czyż, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzepowie – Ryszard Klimek, Prezes Koła Sybiraków w Głogowie – pan Stanisław Dwojny.

Część oficjalną uroczystości zamknęły przemówienia zaproszonych gości, po czym goście zostali zaproszeni do zwiedzenia wystawy okolicznościowej oraz na poczęstunek.

My społeczność szkolno – przedszkolna jesteśmy niezwykle dumni z tego, iż naszej szkole patronuje tak niezwykła postać – Orlęta Lwowskie – przykład odwagi, patriotyzmu, niezłomnej postawy w dążeniu do wolności, wzór cnót obywatelskich i narodowych. Z pewnością wybrane przez nas imię pozwoli w dalszym ciągu na upowszechnianie wiedzy o dawnych Kresach.