Sposób na nudę

14. 12 – 18. 12. 2020 r.

Witajcie w poniedziałkowy poranek! Czy Wy też nie możecie doczekać się Świąt Bożego Narodzenia. Bo my już odliczamy dni, a zostało ich dokładnie 11. Już za chwileczkę będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki na niebie i ubrani w odświętne stroje zasiądziemy do wieczerzy Wigilijnej, którą spożywać będziemy w blasku świec i rozświetlonej choinki. Będzie to znak, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia już się rozpoczęły.

Ale jeszcze zanim nadejdą święta mamy dla Was kolejny tygodniowy temat pod hasłem "Świeć choinko", czyli będziemy zamieszczać materiały o choince, ale i nie tylko.

No to zaczynamy kolejny tydzień.

Dzisiaj chcielibyśmy Wam opowiedzieć o tym, jak Święta Bożego Narodzenia wyglądają w innych krajach. Koniecznie przeczytajcie ciekawostki.

Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie katolicy świętują narodzenie Jezusa, ale w każdym kraju panują nieco odmienne zwyczaje. Do rozpowszechniania zwyczaju budowania żłóbków i szopek najwięcej przyczynił się św. Franciszek z Asyżu i jego bracia. To on, chcąc przypomnieć narodziny Pana Jezusa, nakazał nanieść do groty siana i przyprowadzić wołu i osła. Zawołał braci i pobożnych ludzi. Tam odczytał im Ewangelię o narodzeniu Zbawiciela i wygłosił kazanie o wcieleniu Słowa.

W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed  Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz "ciasto Trzech Króli", w który zapieka się drobne upominki. Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu.

W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i "płonącego puddingu". Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami. Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń. Londyn jest ojczyzną pierwszych  kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował  pierwszą kartkę świąteczną z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".

W  Szwecji Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb, a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.

W Niemczech "Boże Narodzenie" obejmuje trzy dni: 24 grudnia -"Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" tzw. "Bescherung". Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostium. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze. 25 i 26 grudnia są dniami świątecznymi wolnymi od pracy.

Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia - święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami. Na prawie każdym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość. Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami na ich stole zobaczysz chleb z rybą. Choinki nie są powszechnie używane w Grecji, a prezenty są wręczane 1 stycznia. Obecnie w większych miastach można zobaczyć ulice przystrojone w lampki i dekoracje. Powoli zostaje też przejmowana zachodnia tradycja wysłania kart z życzeniami świątecznymi do przyjaciół i rodziny.

We Francji świąteczną atmosferę wyczuwa się już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Wszystkich opanowuje gorączka zakupów. Właściciele sklepów prześcigają się w pomysłach dekorowania wystaw. Ulice miast przystrojone są kolorowymi lampkami i gwiazdkami. Święta Bożego Narodzenia pełnią we Francji bardzo ważną rolę. Są to święta rodzinne. Francuzi wręczają sobie ręcznie robione kartki świąteczne oraz kupują prezenty.  We Francji, w przeciwieństwie do Polski, nie ma Wigilii.  Francuzi biorą udział we mszy, a 25 grudnia siadają do wspólnego obiadu. W ten dzień je się indyka nadziewanego kasztanami i pije dużo szampana. We Francji dzieci wierzą, że to mały Jezus przynosi im prezenty, które w wigilijną noc wkłada do bucików ustawionych przy kominku.

Boże Narodzenie na Słowacji - Okres Bożego Narodzenia jest w Republice Czeskiej okresem szczególnym. Święta są tu czasem wzajemnych spotkań rodzinnych oraz dniem wolnym, w którym można się dobrze zabawić. Już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, zarówno w Czechach, jak i na Słowacji, wystawy sklepowe przyciągają klientów specjalnymi promocjami i kolorowymi świecidełkami. Prawdziwy okres świąteczny rozpoczyna się jednak dopiero 24 grudnia. Ludzie wierzący przez cały ten dzień zachowują post, następnie składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. W prawie każdym domu stoi choinka, wokół której gromadzą się domownicy zasiadający do wspólnej kolacji, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka. Na stole nie może na przykład zabraknąć "vánočky" - tradycyjnego białego ciasta przypominającego wyglądem i smakiem polską słodką chałkę z bakaliami. Pierwszą spożywaną potrawą są, podobnie jak w Polsce, opłatki. Następnie na stół wędruje zupa grzybowa oraz obowiązkowo ryba, a najlepszą oczywiście jest karp. Na Słowacji, a przede wszystkim w okolicach Bratysławy, w miejsce zupy grzybowej często podawany jest kapuśniak. Czesi i Słowacy przywiązują też ogromną wagę do suszonych owoców oraz jabłek, które służą nie tylko do jedzenia, ale także do świątecznych wróżb. W okresie bożonarodzeniowym nasi południowi sąsiedzi śpiewają oczywiście również kolędy, a ludzie nawiedzają kościoły, które w Czechach w ciągu roku świecą pustkami.

We Włoszech Święta Bożego Narodzenia mają tysiącletnią tradycję. Włosi wysyłają wiele kartek z życzeniami do rodziny i przyjaciół. 8 grudnia ubiera się choinkę oraz budowane są żłobki w kościołach. 24 grudnia obchodzona jest Wigilia - uroczysta kolacja, podczas której jedzone są typowe włoskie ciasta - penettone i pandoro, a także nugat, migdały i orzechy laskowe. Włosi biorą udział w Pasterce. W czasie Bożego Narodzenia rozdają prezenty. Centralne ulice Rzymu zdobią wielkie choinki.

We współczesnej Rosji bardziej uroczyście, niż Boże Narodzenie, świętowana jest noc z 31 grudnia na 1 stycznia. To czas prezentów, które w Rosji przynoszą Dziadek Mróz i jego wnuczka Śnieżynka. Boże Narodzenie jest obchodzone po świętach Nowego Roku, 7 stycznia. To święto bardzo radosne,  wiele osób udaje się wtedy do cerkwi, wszyscy składają sobie życzenia. Rozpoczyna je uroczysta, rodzinna kolacja, czyli Wigilia. Przygotowuje się postne danie z ziaren pszenicy, miodu i kaszy  zmieszanymi z migdałowym lub makowym mlekiem. Do kaszy dodaje się orzechy lub mak. Takim daniem rozpoczyna się Wigilia. Na rosyjskim stole wigilijnym obowiązkowo powinno znaleźć się 12 dań - zgodnie z liczbą apostołów - m.in. bliny, ryba i mięsa w galarecie, pieczyste i pierniki miodowe. Wieczerzę wigilijną poprzedza ścisły post, który przestrzegany jest, aż do pojawienia się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę Betlejemską. Do tradycji Świąt Bożego Narodzenia należy m.in. zapalanie świec w oknach i ognisk na ulicach, które mają rozgrzać w zimową, mroźną noc narodzone Dzieciątko. Dzieci z papierowymi gwiazdami i lampionami w rękach pukają do tych domów, w których zapalono świece, aby złożyć życzenia domownikom, zaśpiewać kolędy, a nawet odegrać całe przedstawienia. Gospodarze zapraszają ich do domu, do swojego stołu lub nagradzają świątecznymi smakołykami.

Na Węgrzech w czasie świąt organizuje się wielkie bale dla dzieci. Najważniejszy z nich odbywa się w stolicy kraju, Budapeszcie, w budynku Parlamentu. Uczestniczą w nim znani aktorzy i artyści. Pod obrus leżący na stole wkłada się sianko. Wyciągnięcie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. W czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia Węgrzy jedzą pieczonego indyka, zupę rybną oraz rosół z kury. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.

W Austrii po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie "Stalle Nacht, heilige nacht" (Cicha noc, święta noc).

W Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok.

W Meksyku już 15 grudnia wiesza się pod sufitem piniatę - gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Pod nią gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija piniatę kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce, słodycze.

                                                       

Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych - choć raczej właściwie należałoby użyć zwrotu święto - gdyż tradycyjna amerykańska rodzina nie obchodzi Wigilii, a 26 grudnia jest normalnym dniem pracy. Nie umniejsza to jednak roli, jaką Boże Narodzenie pełni w kulturze USA. Każda amerykańska rodzina pieczołowicie i z dużym wyprzedzeniem przygotowuje się na ich nadejście. Ulice i domy przystrajane są tysiącem migocących światełek i lampek. W ogródkach i witrynach sklepowych pojawiają się świąteczne dekoracje. Wszędzie rozbrzmiewa dźwięk kolęd, a w powietrzu unosi się zapach choinek. Jedną z ważniejszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych jest dawanie prezentów - wzajemne obdarowywanie się. W każdym domu pod choinką piętrzą się prezenty, a ich otwarcie następuje w świąteczny poranek przed śniadaniem. Kulminacyjnym punktem Bożego Narodzenia  jest uroczysty obiad, na którym nie może zabraknąć bliższej i dalszej rodziny.

Na zakończenia dzisiejszego dnia słynna świąteczna piosenka "All I Want for Christmas is you"

"All I Want Christmas is you"

Słyszymy się we wtorek.

Dzień dobry Kochani.

Czy porobiliście już świąteczne porządki? Może ubraliście już choinkę? Albo macie gotowe pierniki? Jeśli nie, to czas powoli się zabierać do pracy, bo do świąt już tylko kilka chwil. 

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy piosenką o choince, a po niej trochę informacji o tym zielonym drzewku.

"Choinka"

O choince trochę już wiecie, bo pisaliśmy o niej w zeszłym tygodniu. Ale wiedzy nigdy nie za dużo :)

Czas na kilka legend związanych z tym pięknym zielonym drzewkiem.

No to zaczynamy!

Legend o choince jest wiele. Skąd wzięło się to drzewko w naszych domach, nie do końca wiadomo. Opowieści jest kilka.

Na początek małe przypomnienie "Co to jest legenda?

Legenda to opowieść o życiu osób sławnych (świętych, bohaterów, gwiazd), w której fakty przemieszane są z elementami fantastycznymi, cudownymi, nieprawdopodobnymi.

Pora na legendy.

Choinka w legendzie o świętym Bonifacym:

Święty Bonifacy był mnichem. Nawracał niemieckich pogan. Pewnego dnia ściął wielki dąb. Ten dla tamtejszych ludów był drzewem o cudownych właściwościach. Gdy dąb spadł na ziemię, zniszczył wszystkie drzewa i inne rośliny wokół. Została tylko mała choineczka. Święty Bonifacy zauważył, że ta choineczka jest silniejsza od dębu, a poza tym jest wiecznie zielona. To tak, jak wieczny jest Bóg ofiarujący każdemu człowiekowi wieczne życie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku w naszych mieszkaniach gości to drzewko iglaste.

Choinka w legendzie o niedźwiedziu:

Według innej legendy to niedźwiedź odkrył choinkę. Gdy zwierzęta wyruszyły do żłóbka, by przywitać maleńkiego Jezusa i Jego rodzinę, każde przygotowało podarunek dla Chrystusa. Tylko niedźwiedź nie miał nic. Było mu wstyd. To dlatego po drodze do stajenki wyrwał choinkę. W drodze choinka zmokła, zrobiły się na niej sople, które mieniły się w słońcu i w księżycu. Świętej rodzinie tak spodobało się magiczne drzewko, że stało się symbolem świąt.

Choinka w legendzie o drwalu:

Mniej znana jest legenda o choince i drwalu. Pewien drwal co roku przed świętami przynosił z lasu do domu różne drzewka. Co roku wybierał różne drzewka, ale nigdy jego wybór nie padł na choinkę. Ona przez cały czas stała smutna i samotna w lesie. To dlatego, gdy drwal się zorientował, zaprosił choinkę do domu i ją pięknie przystroił. Od tamtej pory my także co roku zapraszamy choinkę do domu i ją pięknie ubieramy.

I jeszcze jedna legenda "Legenda o choince" J Dymkowskiej. Przeczytajcie dokładnie. Poniżej czekają na Was pytania do legendy. Spróbujcie na nie odpowiedzieć.

Piękna to była noc, w której Jezus Chrystus się narodził. Wszystko, co żyło wokół stajenki, chciało zajrzeć do niej i ucieszyć dziecię. Tuż przy stajence rosły trzy drzewa. Piękna i okazała palma, wdzięczna oliwka i skromna choinka. Co chwila zaglądały do stajenki i szumiąc listkami cicho szemrały słodką kołysankę Bożej Dziecinie. Jezus spał spokojnie w ramionach swej matusi. A kiedy się zbudził i otworzył oczęta, wtedy palma powiedziała do smukłej oliwki:
- Chodź, pójdziemy się pokłonić Jezusowi.
- Dobrze – zaszemrała oliwka – idźmy zaraz.
- Pójdę i ja z wami – dorzuciła cicho nieśmiała choinka.
- Ty? – rzekły pogardliwie dumne drzewa. – Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz. Cóż ty dać możesz Jezusowi? Chyba chcesz go przestraszyć. Zamilkła biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa, i cichutko zapłakała. Tymczasem palma pokłoniła się przed żłóbkiem i składając najpiękniejszy swój liść u stóp dzieciątka, powiedziała:
- Ofiaruję Ci, Dzieciątko Boże, ten liść, by chronił Cię od żaru słońca i złośliwego deszczu.
A drzewo oliwne, pochylając się nieco, upuściło ze swych soczystych gałązek kilka kropli przezroczystej oliwy o przepięknym zapachu. I cała stajenka pełna była teraz najsłodszej woni. Boże Dzieciątko uśmiechnęło się serdecznie i w podziękowaniu pokiwało im rączką. Zakołysała się radośnie dumna palma, zaszeleściło listkami uszczęśliwione drzewko oliwne. Tylko niepozorna choinka spoglądając na nie westchnęła żałośnie i rzekła do siebie ze smutkiem:
- Tak, palma i oliwka to naprawdę piękne drzewa. A ja jestem biedna i brzydka. Pewnie by się mnie mały Jezusek przestraszył. Zostanę na uboczu, żeby nie przerazić Bożej Dzieciny.
Lecz był ktoś, kto usłyszał skromne słowa zasmuconego drzewka. To mały aniołek, który stał przy żłóbku. Słyszał on także dumne słowa palmy i oliwki i żal mu się zrobiło biednej choinki. Podszedł więc do niej i powiedział:
- Nie płacz, choinko. Spełni się twoje pragnienie. W nagrodę za swoją skromność tak cię wspaniale przystroję, że zachwycisz Jezusa. I skinął na gwiazdki
złote, co wesoło mrugały na nieba błękicie. Na wezwanie aniołka gwiazdki jedna po drugiej spadały z nieba i siadały na drżących z radości gałązkach choinki. Mała, niepozorna choinka rozbłysła wspaniałym blaskiem. Wyglądała jak zaczarowana. Boża Dziecina uśmiechnęła się uszczęśliwiona, zaczęła klaskać rączkami i wyciągać je w stronę ślicznego drzewka. I od tego dnia, co roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością wszystkich dzieci. Jak tam, w Betlejem, koło niej stoi żłóbek, a w gałązkach błyszczą złote gwiazdki
i różnokolorowe świecidełka. Wśród rozłożystych gałązek ukryte są skarby, o których dziecko cały rok marzy. A choinka cieszy się radością dzieci i wspomina tę dawną piękną noc w Betlejem.

Pytania:

1. Kto się narodził w Betlejem?
2. Ile drzew rosło przy stajence i jak się nazywały?
3. Które drzewko nie poszło się pokłonić Jezuskowi i dlaczego?
4. Kto przystroił choinkę?
5 Jak zareagowało Boże Dzieciątko na przystrojoną choinkę?

I jak udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania?

A teraz trochę informacji o tradycji ubierania choinki w Polsce.

Tradycja ubierania drzewka świątecznego rozkwitła w naszym kraju dopiero w XIX wieku, a mieszkańcy niektórych regionów Polski zaczęli przynosić do domów choinki bożonarodzeniowe dopiero po II wojnie światowej. Mimo tej stosunkowo krótkiej tradycji iglaste drzewko z ozdobami stało się nieodzownym elementem świąt. Tak jak kolędy, tradycyjne potrawy czy święty Mikołaj, choinka na święta pojawia się w każdym domu. Czasem jako okazałe, bogato zdobione drzewko, innym razem jest to mała choinka, która symbolizuje ciągłość tradycji. Zawsze jednak stanowi element, który nadaje świętom niepowtarzalny klimat i sprawia, że życzenia składane podczas dzielenia się opłatkiem i chwile przy rodzinnym stole z bliskimi zyskują wyjątkowe znaczenie.

Skąd wzięła się świąteczna choinka w Polsce??? Zaraz się dowiecie.

Świąteczne drzewko to jedna z wielu tradycji, które wiążą się z tym magicznym okresem - niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez udekorowanej choinki. Jak powstał zwyczaj przynoszenia jej na Boże Narodzenie do domu i przybierania w ozdoby?

Tradycja przywędrowała do nas z protestanckich Niemiec, a dokładniej z Alzacji, na przełomie XVIII i XIX wieku. Propagowali ją żołnierze na terenach zaboru pruskiego. Początkowo zwyczaj zdobienia iglastego drzewka przyjęła arystokracja. W wiejskich chatach częściej można było spotkać ozdobioną gałąź świerkową lub jodłową, którą zawieszano pod sufitem. Kościół początkowo sprzeciwiał się zwyczajowi dekorowania choinki, bowiem przynoszenie zielonego drzewka do domu to rytuał zakorzeniony w wierzeniach pogańskich. W nich drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się, płodności. Jednak, jak wszyscy wiemy, z czasem choinka bożonarodzeniowa rozgościła się w polskich domach i dziś chyba nikt nie wyobraża sobie wigilii bez choćby małego drzewka, obwieszonego lampkami i ozdobami, które dawniej również miały swoją symbolikę.

Każda ozdoba choinkowa to symbol.

Teraz na świątecznym drzewku wieszamy bombki, ale przed laty były to także ciastka, czekoladki, owoce, kolorowe opłatki i słomiane łańcuchy. Każda ozdoba na choince miała inne znaczenie. Jabłuszka miały nam przypomnieć o rajskim owocu. Dzwoneczki zwiastowały dobre nowiny. Aniołki na choince chroniły dom przed złymi mocami. Gwiazda betlejemska naprowadzała zbłąkanych wędrowców na dobrą drogę. Łańcuchy miały dwojakie znaczenie. Stanowiły symbol zniewolenia ludzi grzechem jak kajdanami, a jednocześnie pokazywały, jak silne są więzi rodzinne.

Na zakończenie wtorkowego dnia filmiki: "Choinka - historia w pigułce" oraz "Choinka - skąd się wzięła tradycja?"

"Choinka - historia w pigułce"

"Choinka skąd się wzięła tradycja?"

Do widzenia!

Witajcie w ten grudniowy poranek, który rozpoczynamy prezentacją o choince.

Na pewno wszystko już o niej wiecie, chociaż może nie do końca. Zresztą sami się przekonajcie.

Kliknijcie w link poniżej:

https://view.genial.ly/5fb52f9aae97be0d91406dcd/presentation-historia-choinki

I jak? Dowiedzieliście się czegoś nowego. Na pewno tak :)

Czas na bajkowy relaks:) Bajki oczywiście związane z naszym tygodniowym tematem, czyli choinką. Miłego oglądania.

 "Choinka"

"Choinka"

Trochę sobie poleniuchowaliście, więc teraz zapraszamy do kreatywnej zabawy. Podsyłamy Wam pomysł na zrobienie choinki z papieru 3D. To prosta i efektowna praca plastyczna, która może być piękną dekoracją domu podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Zobacz na filmie łatwą instrukcję krok po kroku i wykonaj samodzielnie swoją własną przestrzenną choinkę z papieru. Parce plastyczne takie jak choinka z papieru są łatwe w wykonaniu i z pewnością większość z Was poradzi sobie z taką propozycją przy niewielkiej pomocy rodziców. :-)

"Choinka z papieru"

Na dzisiaj to wszystko. Słyszymy się w czwartek!

Witajcie!

"Pada śnieg,
puszysty śnieg.
Lubię patrzeć, gdy
tak cicho spływa w dół.
Pada śnieg,
jak w białym śnie.
Mamo, spójrz na świat
jak z bajki cały jest.
Dziś Pan Andersen cieszy się
bo wszyscy dziećmi stają się."

To fragment tekstu piosenki. Na pewno wszystkim nam marzą się białe, śnieżne święta. Być może do świąt śnieg jescze się pojawi. Miejmy taką nadzieję :)

W oczekiwaniu na ten magiczny czas zapraszamy Was do rozwiązania dzisiejszych zadań, które przygotowaliśmy, oczywiście związanych z choinką, Bożym Narodzeniem. Po rozwiązaniu wszystkich zadań - słodka niespodzianka :)

Powodzenia!

ZABAWY ONLINE - wystarczy kliknąć w link poniżej:

Zabawa online - Pomóż Mikołajowi przygotować prezenty

Zabawa online - Ubieramy choinkę

Zabawa online - Matematyczna choinka

Zabawa online - Choinka - znajdź 10 różnic

Zabawa online - Świąteczna wykreśalnka

Zabawa online - Czytanka uzupełnianka

Zabawa online - Zagadki - Boże Narodzenie

Zabawa online - Wisielec - Boże Narodzenie

KARTY PRACY:

Choinki i bombki - ciąg logiczny.pdf

Wyszukaj i policz.pdf

Puzzle paskowe.pdf

Choinka - kratka po kratce.pdf

Choinka - kolorowanka matematyczna - wersja trudniejsza.pdf

Choinka - kolorowanka matematyczna - wersja łatwiejsza.pdf

Choinka - kolorowanka.pdf

A teraz obiecane słodkie co nie co.

Choinka to zielona, świąteczna ozdoba domu, ale może też stać się sympatycznym, słodkim deserem. Co więcej, w przygotowaniu takiego deseru mogą nam pomóc nawet najmłodsze maluszki. Wycinamy z wafla charakterystyczny kształt świątecznej choinki i ułożywszy ją na talerzu, całą jej powierzchnię smarujemy nutellą / kremem czekoladowym. Następnie czas  na udekorowanie naszego drzewka, czyli naklejanie bombek z kolorowych cukierków, takich jak kamyczki, draże czy lentilki. Można też dodać "łańcuch", sypiąc delikatnie jego zarys z wiórków kokosowych. I nie trzeba być wcale dużym, by założyć na tę choinkę ozdobny czubek :)

Do wykonania deseru potrzebne będą:

  • wafel
  • nutella
  • cukierki lentilki lub kamyczki
  • opcjonalnie - wiórki kokosowe

SMACZNEGO!!!

Na zakończenie dzisiejszego dnia cudowna kolęda "Hej, w dzień narodzenia"

"Hej, w dzień narodzenia"

Trzymajcie się cieplutko!!! Do usłyszenia!

Czołem Świetliczaki!

Dzisiaj już piątek i ostatni dzień szkoły. Przed nami święta i ferie zimowe, tak więc ostatni raz zamieszczamy materiały. Mamy nadzieję, że za miesiąc spotkamy się już w szkole.

Dzieciaczki - święta tuż tuż, więc przed nami świąteczne porządki, ale pamiętajcie sprzątanie wcale nie musi być takie straszne....wystarczy odrobina wyobraźni, fajna muzyczka i mieszkanie na Święta gotowe :)

"Świąteczne porządki"

Prawda, że sprzątanie może być przyjemne?

Czas na wirtualne ubieranie choinki. W linku poniżej znajdziecie drzewko i ozdoby, które można przesuwać. Każdy sam może zdecydować, jak będzie wyglądać jego świąteczne drzewko. Udanej zabawy :)

https://view.genial.ly/5fc3670345f1430d9d71d92b/interactive-content-choinka

Choinka ubrana, mieszkanie posprzątane, więc może upieczemy pierniki? Najpierw posłuchajcie piosenki o "Świątecznych pierniczkach".

"Świąteczne pierniczki"

Obejrzycie filmik z przepisem na pierniki. Jak jeszcze nie macie zrobionych, to może skorzystacie z propozycji poniżej i wspólnie z rodzicami upieczecie?

"Pierniki"

To już wszystko co dla Was na dzisiaj przygotowaliśmy.

ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!!

UWAŻAJCIE NA SIEBIE I DO ZOBACZENIA W SZKOLE :)

PANI KARINA I PANI MAGDA

"Życzenia"

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć