07. 12 – 11. 12. 2020 r.
Witajcie Świetliczaki!!
Za Wami weekend pełen wrażeń, mamy nadzieję, ze dostaliście wymarzone prezenty :). Pewnie też troszkę odpoczęliście, nabraliście siły.
W tym tygodniu i następnym naszym tematem przewodnim będą Święta Bożego Narodzenia - czas, w którym liczy się bliskość drugiego człowieka, czas, w którym jest się razem.
A więc zaczynamy naszą bożonarodzeniową podróż!
Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czeka prawie każdy. Są to święta chrześcijańskie upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa.
Czy wiecie, skąd wzięły się znane i powszechnie kultywowane zwyczaje typowe dla tego wyjątkowego czasu? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę symboli Świąt Bożego Narodzenia.
SYMBOLE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. TE TRADYCJE I ZWYCZAJE POWINNIŚCIE ZNAĆ!
WIGILIA
Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim wieczerza wigilijna. Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznie nakrytym stole i celebruje nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
Słowo „wigilia” pochodzi od łacińskiego „vigiliare” i oznacza „nocne czuwanie”.
W słowniku kościelnym „wigilią” nazywa się dzień poprzedzający większe święto. Dawniej w każdą wigilię obowiązywał post. Do stołu wigilijnego siadano, gdy zabłysła pierwsza gwiazda. Miała ona przypominać Gwiazdę Betlejemską prowadzącą pasterzy i magów do Betlejem. Od 2003 roku - zgodnie z formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary - formalnie nie obowiązuje już postw Wigilię Bożego Narodzenia. Biskupi polscy zachęcają jednak wierzących do dochowania wierności tej wieloletniej tradycji. Wigilia postna obowiązuje katolików wówczas, gdy przypada w piątek.
W polskiej tradycji to ojciec rodziny lub najstarszy wiekiem rozpoczynał wieczerzę modlitwą, odczytaniem opisu narodzenia Pańskiego z Ewangelii św. Łukasza. Następnie dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia. Pod choinką ustawia się często żłóbek, dla upamiętnienia narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Układa się pod nią także prezenty dla najbliższych. Po wigilii katolicy udają się tradycyjnie do kościoła na pasterkę, czyli mszę upamiętniającą oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.
WOLNE MIEJSCE DLA NIESPODZIEWANEGO GOŚCIA
Zanim wszyscy usiądą przy wigilijnym stole, trzeba oczywiście zadbać o odpowiedni wystrój i nakrycia. Tych ostatnich powinno być o jedno więcej niż liczba gości. Po co dodatkowe miejsce przy świątecznym stole? Symbolizuje ono pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić tegorocznych świąt razem z nami. Bywa i tak, że przygotowywane jest z myślą o zmarłym członku rodziny.
PIERWSZA GWIAZDKA
Według Pisma Świętego (Ewangelia wg św. Mateusza) to Gwiazda Betlejemska doprowadziła trzech króli (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki na niebie - symbolizuje ona początek celebrowania świąt Bożego Narodzenia.
CHOINKA
Choinka szczyci się starą tradycją. W XV wieku w całej Europie w okresie świąt grudniowych przynoszono do domów zielne gałązki. Splatano je w wieniec lub wiązano i wieszano na belkach. Mogło to też być małe drzewko, koniecznie zielone i iglaste. Jednak najczęściej był to czub drzewka (jodły, świerku lub sosnowej gałęzi), który zawieszany był pod sufitem czubkiem do dołu. Taką zieleń nazywano „podłaźniczką” lub „sadem”. „Podłaźniczkę” zdobiono jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, wstążkami. Wierzono, że jodłowe czy też świerkowe szpilki uchronią dom i jego mieszkańców od wszelkich złych mocy. Z czasem ta tradycyjna polska ozdoba została wyparta przez choinkę, która przeniknęła do Polski z Niemiec w XIX wieku. Najpierw zyskała popularność w dużych miastach, na wsiach pojawiła się dopiero w latach 20-tych i 30-tych XX wieku. Choinka była i jest symbolicznym „drzewem życia”. Chroni przed złymi urokami, napełnia energią, daje życie, jest nadzieją na wiosenne odrodzenie. Ważne również były ozdoby choinkowe oraz smakołyki, które zawieszane na drzewku nie były dobierane przypadkowo. I tak:
- jabłka - symbolizowały zdrowie i urodę,
- orzechy zawijane w złotko - miały zapewnić dobrobyt i siły witalne,
- miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok,
- łańcuchy - wzmacniały rodzinne więzi,
- lampki i bombki - miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości,
- gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
- dzwonki - oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenie w rodzinie,
- aniołki - to opiekunowie domu.
Współcześnie w polskich domach choinki dekorowane są w przeróżny sposób. Jednak wszyscy chrześcijanie strojąc swoje świąteczne drzewko powinni pamiętać o ozdobach wyżej wspomnianych, a ubierać się je powinno dopiero w wigilijny wieczór. Aby jednak zapalić lampki, trzeba poczekać na pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki”.
LICZBA POTRAW - DLACZEGO DWANAŚCIE?
Dawniej wierzono, że na wigilijną kolację powinno się przygotować nieparzystą liczbę potraw – uważano, że to przyniesie domownikom szczęście. Nie bez znaczenia był również status społeczny rodziny:
- w biednych domach przygotowywano jedynie 7 dań,
- szlachta biesiadowała przy 9 potrawach,
- na dworach magnackich serwowano 11 potraw.
Obecnie dań na wigilijnym stole powinno być 12 - istnieją dwa wytłumaczenia tej liczby. Może to być nawiązanie do dwunastu miesięcy (każde danie na jeden miesiąc, aby w żadnym momencie w roku niczego nie zabrakło) albo do 12 apostołów.
SIANKO POD OBRUSEM
Wedle jednego z licznych zwyczajów bożonarodzeniowych pod obrus należy położyć garstkę siana. Jest ono symbolem żłobka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Domownicy mogą też spróbować wyciągnąć źdźbło siana spod obrusa. Ten, który wyciągnie najdłuższe, będzie cieszył się największym szczęściem i powodzeniem w nadchodzącym roku.
BARWY ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Święta Bożego Narodzenia powinny kojarzyć się Wam z dwoma kolorami: zielonym i czerwonych. To w tych barwach najczęściej przygotowywane są ozdoby świąteczne. Zieleń jest symbolem nadziei i wierności, natomiast czerwień to symbol krwi Chrystusa.
DZIELENIE SIĘ OPŁATKIEM
Słowo opłatek wywodzi się z języka łacińskiego - oblatum i oznacza dar ofiarny. Jest to bardzo cienki, biały płatek chleba. Wypieka się go tak jak chleb, z białej mąki i wody, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego pieczywa, bez dodatku drożdży. Dziś nikt nie wyobraża sobie, żeby wigilia nie zaczęła się od tego symbolicznego rytuału, jakim jest dzielenie się opłatkiem.
Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. Wierzono też, że każdy, kto w Wigilię dzieli się opłatkiem, przez cały rok nie zazna głodu i będzie mógł chlebem lub inną strawą podzielić się z ubogimi.
Skąd wziął się zwyczaj dzielenia się opłatkiem w Wigilię?
Tradycja łamania się opłatkiem swoje korzenie ma w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nie miała początkowo związku z Bożym Narodzeniem, była symbolem komunii duchowej członków wspólnoty. Zwyczaj błogosławienia chleba nazywano eulogiami. Z czasem na wigilijną mszę przynoszono chleb, który błogosławiono i którym się dzielono. Zabierano go też do domów dla chorych, czy tych, którzy z różnych powodów nie byli w kościele, przesyłano krewnym i znajomym.
Dzielenie się opłatkiem w Wigilię ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: „chleb”, podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: OBY NAM GO NIE ZABRAKŁO (CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO...).
ŚPIEWANIE KOLĘD
To jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu. Niektóre kolędy, śpiewane do dziś, mają po kilkaset lat. Najstarsze z nich to m.in. „Anioł pasterzom mówił” (XVI w.), „W żłobie leży", „Przybieżeli do Betlejem”, „Gdy śliczna Panna” (XVII w.), „Jezus malusieńki”, „Lulajże Jezuniu” (XVIII w.). Wykonując te stare pieśni, tak jak robili to nasi rodzice, dziadkowie, przodkowie, mamy poczucie wspólnoty z nimi, z tymi ludźmi, którzy żyli przed nami. Czujemy, że jesteśmy stąd, że łączy nas wspólny los.
Wspólne śpiewanie przy domowym stole stwarza też wyjątkową, magiczną atmosferę. Zbiorowe śpiewanie w ogóle jest czymś, co ludzi bardzo zbliża, ale śpiewanie kolęd to coś szczególnego. Wszyscy śpiewamy wtedy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji.
Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych.
PREZENTY ŚWIĄTECZNE
Tradycja dawania prezentów na Boże Narodzenie nawiązuje do darów, jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w Betlejem.
Na zakończenie dzisiejszego dnia mamy dla Was animację podsumowującą zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Być może dowiecie się jeszcze o jakiś innych zwyczajach. Koniecznie obejrzyjcie.
Animacja "Boże Narodzenie"
Do usłyszenia we wtorek!
Dzień dobry!
Dzisiaj trochę o potrawach wigilijnych.
Na początek przeczytajcie tekst i spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania:
- O jakim dniu wspomina dziewczynka?
- Ile potraw powinno znajdować się na wigilijnym stole?
- Jakie potrawy pomagała przygotować mamie Zosia?
- Ile potraw przygotowały Zosia z mamą?
- Ile potraw brakuje, aby było 12? Czy wiecie, jakie to potrawy?
- Dlaczego na wigilijnym stole powinno znajdować się 12 potraw?
- Ile potraw u Was znajduje się na wigilijnym stole? Którą z potraw lubicie najbardziej?
„Wigilijny poranek”
Tego dnia Zosia wstała wcześnie rano. Umyła buzię, zęby, ubrała się i żwawym krokiem ruszyła do kuchni. Tam mama przygotowywała potrawy.
– W czym ci mogę pomóc, mamusiu? – Zapytała dziewczynka. – Wiem, że masz dużo pracy. W końcu musimy przygotować 12 potraw. – Po czym krzyknęła radośnie – Dziś 24 grudnia – wigilia!
– To zaczynajmy! – zaproponowała mama.
Trzy godziny Zosia i jej mama przygotowywały potrawy. Zaczęły od karpia. Tata dziewczynki go uwielbia. Barszcz czerwony z uszkami to przysmak babci Haliny. Pierogi z kapustą i grzybami lubi każdy z domowników. Następnie Zosia z mamą upiekły makowiec. Dziewczynka ochoczo pomagała, jednak poczuła się zmęczona.
– Uff! To naprawdę ciężka praca. – powiedziała. – Pójdę na chwilę odpocząć, a potem znowu zabieramy się do pracy.
I jak udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania??? Na pewno tak :)
A teraz przykładowa lista 12 wigilijnych potraw, które najczęściej pojawiają się na wigilijnym stole.
Oczywiście w zależności od regionu, na świątecznych stołach mogą znaleźć się różne dania. Wszędzie jednak potrawy wigilijne powinny być postne (tak mówi tradycja, choć formalnie w Kościele Katolickim post w Wigilię nie obowiązuje). Każde wigilijne danie ma swoją symbolikę. 24 grudnia trzeba spróbować każdej z 12 potraw wigilijnych.
1. BARSZCZ Z USZKAMI
2. KARP
3. PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
4. SAŁATKA JARZYNOWA
5. KOMPOT Z SUSZU
6. KUTIA
7. KAPUSTA Z GROCHEM
8. MAKOWIEC
9. ŚLEDŹ (W OLEJU, ŚMIETANIE, OCCIE, POD PIERZYNKĄ)
10. PIERNIK
11. CHLEB
12. KLUSKI Z MAKIEM (ALBO MAKIEŁKI)
Co symbolizują wigilijne potrawy? Każde danie ma swoje znaczenie. Oto niektóre z nich:
- Ryby - symbol chrześcijan, wiary w Jezusa i odradzania się życia,
- Kompot z suszu - jabłka mają symbolizować młodość i zdrowie, gruszki zapewniać długowieczność, a śliwki odpędzać złe moce.
- Mak - jest symbolem bogactwa.
- Grzyby - symbolizują siłę i zdrowie.
- Piernik - symbol dobrobytu.
- Barszcz - symbolizuje długowieczność.
- Kapusta - ma symbolizować życiodajną siłę.
A na koniec dzisiejszego dnia dwa zadania.
1.Pokolorujcie ramki zawierające nazwy tradycyjnych potraw wigilijnych. Czy jest wśród nich Twoje ulubione danie?
2. Odszukajcie nazwy potraw, wykreślając niepotrzebne litery oraz postawcie pytania do podanych zdań i podkreślonych wyrazów.
Do środy!
Witacie dzieciaczki!
Dzisiejszy dzień rozpoczynamy piękną piosenką "Dzień jeden w roku". A po piosence bajki i bajeczki związane z Bożym Narodzeniem oraz trochę świątecznych rebusów, zagadek i kolorowanek. Na pewno Wam się spodobają.
"Dzień jeden w roku"
Czy wiecie, że wilgilja jest czasem niezwykłym… a noc nazywana jest nocą cudów… Wówczas wszystko może się wydarzyć…. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia bajki pt. „Opowieść wigilijna”.
"Opowieść wigilijna"
Zanim zaproponujemy Wam kolejną bajkę, trochę pogłówkujcie i rozwiążcie rebusy i zagadki, oczywiście związane są one ze świętami :)
I jak - udało rozwiązać się wszystkie zagadki i rebusy??? Jesteśmy przekonani, że tak.
Czas na kolejną bajkę. Tym razem to będą Smerfy.
"Smerfy - Święta Bożego Narodzenia"
Teraz trochę kolorowanek. Poproście rodziców o ich wydrukowanie.
Na zakończenie dzisiejszego dnia jeszcze jedna bajka. Zapraszamy!
"Opowieść o Bożym Narodzeniu"
Do czwartku!
Czołem Świetliczaki!
Dzisiaj trochę informacji o ozdobach świątecznych, zdobieniach choinki oraz symbolach ozdób choinkowych.
Zaczynamy od choinki.
Bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dzięki udekorowanemu drzewku dom nabiera świątecznej magii.
Dawnymi tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, małe czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. Zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, światełkami elektrycznymi, cukierkami, papierowymi ozdobami (jak dawniej), srebrnymi i złotymi włosami anielskimi. W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny.
Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swoje korzenie w tradycji ludowej:
GWIAZDA BETLEJEMSKA, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
JABŁKA mają wiele znaczeń: oznaczają grzech pierworodny, przypominając, że Jezus narodził się, by odkupić ludzkość. Są również symbolem życia i zdrowia oraz miłości. Rajskie jabłuszka zawieszone na choince miały zapewnić urodę i zdrowie.
OŚWIETLENIE CHOINKI broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.
ORZECHY ZAWIJANE W SREBERKA nieść miały dobrobyt i siłę.
PAPIEROWE ŁAŃCUCHY przypominały o zniewoleniu grzechem, ale w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.
DZWONKI oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
ANIOŁY mają opiekować się domem.
JEMIOŁA - Ten symbol przybył do Polski z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.
SAMO ŻYWE DRZEWKO stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.
BOMBKI W KSZTAŁCIE KULI - Kolistość zdobienia choinki i kulistość bombek choinkowych są symbolem ciągłości i powtarzalności życia ludzkiego, odradzania się, nieskończoności i całości stworzenia, a przede wszystkim wiecznej natury Boga.
SZYSZKA, ŻOŁĄDŹ, ORZECH - To symbole płodności i urodzaju, zawieszone na choince miały zapewnić domownikom dobrobyt, zdrowie i siłę.
Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia dekorujemy Nasze domy przeróżnymi ozdobami, świerkiem, bombkami, kolorowymi światełkami i wieloma innymi pięknymi ozdobami.
Poniżej przedstawiamy filmiki z propozycjami dekoracji świątecznych, które możecie wykonać wspólnie z rodzicami :)
"Dekoracje świąteczne"
"Dekoracje świąteczne"
"Ozdoby świąteczne"
"Ozdoby choinkowe"
"Papierow choinka"
Na zakończenie mamy dla Was zadanie. Wykonajcie samodzielnie bombkę na choinkę. Kilka propozycji wykonania poniżej.
BOMBKA Z MAKARONU
Do wykonania bombki potrzebne będą:
- różne rodzaje makaronów,
- styropianowa kula,
- klej magic lub wikol,
- złoty lakier,
- miękki drucik.
Do wykonania tej bombki potrzebujemy dosyć dużej styropianowej kuli. Pracę rozpoczynamy od wetknięcia miękkiego drucika na czubku kuli, który będzie po wygięciu zawieszką. Następnie kulę smarujemy klejem typu wikol lub magic, ponieważ jest mocny i bezbarwny po wyschnięciu. Stopniowo smarujemy kawałek styropianu i naklejamy makaron w dowolnie przez siebie wymyślonych wzorach. Gdy obkleimy całość, zostawmy ją do wyschnięcia i następnie spryskujemy całość złotym lakierem. Bombkę robi się szybko i jest efektowna. Gorąco polecamy!
BOMBKA Z CEKINAMI
Do wykonania bombki potrzebne będą:
- kolorowe cekiny,
- styropianowa kula
- klej magic lub wikol,
- miękki drucik.
Pracę rozpoczynamy od wykonania zawieszki z drucika. Następnie smarujemy fragment styropianowej kuli i naklejamy cekiny w sposób, jaki wcześniej ustalimy. Polecam klej wikol lub magic, ponieważ jest mocny i bezbarwny po wyschnięciu. Zamiast kleju można użyć malutkich szpilek i za ich pomocą mocować kolejne cekiny. Wykonanie bombki jest dosyć pracochłonne i wymaga precyzji, jest to więc zadanie dla cierpliwych i starszych dzieci.
BOMBKA Z KORALIKAMI
Do wykonania bombki potrzebne będą:
- koraliki,
- styropianowa kula,
- klej magic lub wikol,
- miękki drucik,
- srebrna wstążka.
Koraliki wsypujemy do niedużej miseczki (każdy kolor osobno). Następnie umieszczamy drucik na styropianowej kuli i formujemy z niego wieszaczek. Bombkę smarujemy klejem (magic lub wikol) i kolejno zanurzamy w koralikach np. naprzemiennie w srebrnych i niebieskich (tak jak na zdjęciu), ale może to być też jeden kolor lub kilka - zgodnie z naszą fantazją. Zawieszkę możemy ozdobić, nawlekając na nią koraliki i przewiązując wstążką.
Udanej zabawy!!!. Do usłyszenia w piątek, gdzie trochę pośpiewamy.
Hej kolęda kolęda! Witajcie w piątek!
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jest to również okazja do wspólnego kolędowania.
Dlatego też na dzisiaj przygotowaliśmy Wam kolędy i pastorałki w dwóch wersjach: ze słowami oraz w wersji instrumentalnej (z tekstem), abyście mogli przypomnieć sobie ich słowa oraz poćwiczyć śpiewanie przez zbliżającym się Bożym Narodzeniem.
No to słuchamy i śpiewamy!!!
"Cicha noc" - wersja ze słowami
"Cicha noc" - karaoke
"Wśód nocnej ciszy" - wersja ze słowami
"Wśród nocnej ciszy" - karaoke
"Gdy śliczna panna" - wersja ze słowami
"Gdy śliczna panna" - karaoke
"Przybieżeli do Betlejem" - wersja ze słowami
"Przybieżeli do Betlejem" - karaoke
"Lulajże Jezuniu" - wersja ze słowami
"Lulajże Jezuniu" - Karaoke
"Jezus malusieńki" - wersja ze słowami
"Jezus malusieńki" - karaoke
"Dzisiaj w Betlejem" - wersja ze słowami
"Dzisiaj w Betlejem" - karaoke
"Bosy Pastuszek" - wersja ze słowami
"Bosy Pastuszek" - karaoke
"Gore gwiazda Jezusowi" - wersja ze słowami
"Gore gwiazda Jezusowi" - karaoke
"Świeć gwiazdeczko" - wersja ze słowami
"Świeć gwiazdeczko" - karaoke
SPOKOJNEGO I RADOSNEGO WEEKENDU!!!