PROPOZYCJE DO ĆWICZEŃ W DOMU
Pierwsze zajęcia przygotowujące do głoskowania wyrazów za nami. Wiemy, że słowo składa się z głosek. Głoska to taka cegiełka, z której powstają słowa. W zależności od umiejętności dzieci głoskujemy proste słowa: K-O-T, S-O-W-A, M-A-M-A, O-S-A, D-O-M, L-0-D-Y, SZ-A-F-A, ale także te trudniejsze: L-O-K-O-M-O-T-Y-W-A. PRZYPOMINAMY, ŻE GŁOSKOWANIE, TO NIE TO SAMO, CO LITEROWANIE :) Zapraszamy rodziców do głoskowania wyrazów z dziećmi w domu. Ułatwi to dzieciom późniejsze czytanie.
Poznaliśmy wszystkie litery drukowane małe i wielkie (bez dwuznaków i zmiękczeń: sz, cz, dż, ć, ń, itp.)
Uczymy się rozpoznawać te litery w swoich imionach, a także w wyrazach oznaczających przedmioty, np: jabłko, kasztany, trawa, ekran, itp. Czytamy globalnie podpisy połączone z obrazkiem i próbujemy je zapamiętać. Czytamy proste sylaby, a także wyrazy i - w zależności od umiejętności - całe zdania. Uzupełniamy luki w wyrazach, składamy sylaby w wyrazy, rozwiązujemy proste krzyżówki i rebusy.
Dzieci czytające odczytują polecenia w książeczkach, rozwiązują krzyżówki, kodują na dodatkowych kartach pracy.
Rozpoznajemy cyfry: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, 10. Liczymy w zakresie tych liczb i rozwiązujemy proste zadania. Dodajemy na konkretach i w pamięci. Przeliczamy klocki, liczmany, sortujemy, określamy gdzie jest mniej, a gdzie więcej i o ile! Szacujemy liczbę elemntów, określamamy położenie przedmiotów w otoczeniu, tworzymy zbiory według określonej cechy.
Wszystkie zajęcia i zabawy dostosowujemy do umiejętności dzieci.