Sposób na nudę

"ANDRZEJKI I KATARZYNKI - CZYLI O ZWYCZAJACH LUDOWYCH"

23. 11 – 27. 11. 2020 r.

Witajcie Świetliczaki!

Jak Wam minął weekend? Robiliście coś ciekawego? Spędziliście go aktywnie? Czy odpoczywaliście leniuchując? W tym tygodniu będziemy rozmawiać o zwyczajach ludowych, czyli o „Andrzejkach” i „Katarzynkach”. Wyjaśnimy pochodzenie tradycji andrzejkowych, co to są wróżby, jakie mogą być wróżby andrzejkowe itp. Nie zabraknie również andrzejkowych zabaw. W naszej zakładce znajdziecie również karty pracy oraz zadania do wykonania.

A więc zaczynamy!!!

ANDRZEJKI I KATARZYNKI - WIERZENIA I TRADYCJE

WRÓŻBA to przepowiednia odczytywana z układu kart, linii na dłoni itp. Jest to czynność przepowiadania przyszłości wraz z towarzyszącymi jej obrzędami oraz fakt lub zjawisko uznawane za zapowiedź czegoś.

TRADYCJA to przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury (takich jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne), uznane przez daną zbiorowość za społecznie ważne dla jej współczesności i przyszłości. W ramach dziedziczenia jakiejś tradycji kolejne pokolenia mogą wprowadzać zmiany wynikające z aktualnych realiów, możliwości, własnych pomysłów oraz upodobań. Na całym świecie większość tradycji jest wiernie reprodukowana, darzona szacunkiem oraz dbałością o szczegóły.

ANDRZEJKI - tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historę. Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość przez wróżenie i tajemnicze obrzędy. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłości, ich zamążpójścuia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc poważnie. Jednak teraz jest to wesoła zbawa z "przymróżeniem oka". W czasie andrzejkowego wieczoru wróżą sobie wszyscy - dorośli i dzieci, dziewczęta i chłopcy. Kiedyś chłopcy mieli swój wieczór wróżb w wigilię św. Katarzyny - 24 listopada - ale o tym za chwilę.

Tradcycje andrzejkowe dużą wagę przykładały do znaczenia snów. W niektórych regionach kraju dziewczęta pościły przez cały dzień, a przed snem zjadały słonego śledzia. Miało to przynieść proroczy sen, podczas którego zobaczą swojego przyszłego męża. Kolejną tradycją było ucinanie gałązek wiśni, które wstawiano do wody. Jeżeli gałązka zakwitła w wiegilię Bożego Narodzenia, wróżyła pannie szybkie zamążpójście. Najbardziej znaną tradycją andrzejkową było lanie wosku. Dawniej do wróżby wykorzystywano cynk lub ołów. Najlepiej jak pochodziły z ram okien lub witraży kościelnych, ponieważ było to symbolem nierozerwalnego związku. Po roztopieniu przelewano je na zimną wodę przez otwór klucza, co oznaczało otwarcie bramy czasu. Również powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Postać anioła oznaczała opiekę, kształt chmury sugerował, że trzeba otworzyć się na nowe doświadczenia, natomiast kot ostrzegał przed podejmowaniem pochopnych decyzji i nieprzemyślanymi związkami.

 

            

KATARZYNKI obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby kawalerów dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Męskie święto zostało zapomniane na rzecz ANDRZEJEK, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.

Wiele wróżb związanych jest ze snem. Przysłowie mówi, że "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny". Kobieta, która pojawi się we śnie to zapewne przyszła żona.

Jeśli w wigilię św. Katarzyny mężczyzna pod poduszką umieścił ptasie pióro - w jego śnie pojawiał się ptak, mówiący wiele o przyszłej żonie. Jeśli była to biała kura - czekał go ślub z młodą dziewczyną. Jeśli czarna - z wdową. Gorzej, kiedy we śnie pojawił się siwy koń. Dla takiego mężczyzny nie było nadziei na ożenek…

Świętując Katarzynki chłopcy pod poduszkę zazwyczaj wkładali nie tylko karteczki, czy pióra - ci najbardziej zdeterminowani nie wahali się ukraść dziewczynie części ubrania i ukryć ją pod poduszką. Czar był mocniejszy, kiedy mężczyzna wycierał się po kąpieli skradzioną odzieżą, a nawet ubierał się w nią do snu.

Dlaczego patronką tego święta i tych zwyczajów jest Św. Katarzyna Aleksandryjska i kim ona tak naprawdę była - do końca nie wiadomo. Najprawdopodobniej była chrześcijanką pochodzącą z bogatej rodziny żyjącej w Aleksandrii. Była piękna i mądra, ale przyjęła śluby czystości - a wieku 18 lat, zmarła męczeńską śmiercią.

Poniższa prezentacja uporządkuje Waszą wiedzę na temat "Andrzejek" i " Katarzynek". Zapraszamy do obejrzenia :)

Andrzejki - Magiczny wieczór z wróżbami

A teraz czas trochę się rozruszać. No to tańczymy :) Zaproście rodziców lub rodzeństwo.

"Dobrze się baw"

"Baby Shark Dance"

Na dzisiaj to tyle. Do usłyszenia we wtorek, gdzie przedstawimy Wam pomysły na wróżby andrzejkowe.

Dzień dobry!

Tak jak obiecaliśmy, dzisiaj przedstawimy Wam kilka propozycji wróżb andrzejkowych.

  

POMYSŁY NA WRÓŻBY:

LANIE WOSKU

Wróżby z wosku dotyczą głównie miłości i tego, co nas czeka w nadchodzącym roku. Do tej wróżby oprócz roztopionego wosku potrzebny jest klucz - symbol tajemnicy i jej odkrywania. Najlepiej, gdy jest on stary i bogato zdobiony, dobrze byłoby, gdyby był wykonany z mosiądzu albo innego metalu w kolorze złotym.

Jak wróżymy podczas lania wosku:

- Do lewej ręki bierzemy klucz, a do prawej garnuszek z roztopionym woskiem.
- Przez dziurkę lejemy wosk do naczynia (najlepiej, gdy jest ono wykonane z drewna) z zimną wodą.
- Znawcy przedmiotu podkreślają, że czynność tę należy wykonywać w skupieniu, prosząc w myślach o pomoc parona tej nocy, świętego Andrzeja.
- Wosk lejemy tak długo, aż poczujemy wewnętrzne przekonanie, że jest go wystarczająco dużo.
- Następnie pozwalamy, by figura zastygła, nie dmuchając na nią i nie polewając wodą.
- Kiedy wosk całkowicie zastygnie, bierzemy go do ręki i zbliżamy do świecy tak, aby jego cień ukazał się na ścianie - z jego kształtu interpretujemy przysłość.

Znaczenie figur:

Oczywiście można dowolnie interpretować to, co każdy zobaczy w uzyskanym kształcie. Jeśli jednak wszystkim zabraknie pomysłu, co może oznaczać zobaczony kształt, warto mieć ściągawkę. Oto najpopularniejsze symbole z wosku i znaczenie figur: 

- Anioł - szczęście we wszystkich dziedzinach, również sercowych;
- Chmura - nie bujaj w obłokach, działaj, a spotkasz miłość;
- Dom - spodziewaj się przeprowadzki albo... założenia rodziny;
- Drzewo - czas na nowe wyzwania;
- Dziecko - pojawią się kłopoty;
- Góra - trudności;
- Kura - dobrobyt, sukces;
- Moneta - ślub z rozsądku;
- Motyl - zmienisz stosunek do życia i ludzi;
- Obrączka - zaręczyny i ślub;
- Orzeł - możesz mierzyć wysoko, bo... możesz wszystko;
- Owoce (szczególnie jabłko) - spełnienie uczuciowe, które może zaowocować... potomstwem;
- Pies - fałszywy przyjaciel, uważaj na nowe znajomości;

- Ptak - spodziewaj się ważnych wieści;
- Ryba - zdrada;
- Samochód - czas zmian;
- Serce - w miarę regularne wróży szczęście w miłości, postrzępione lub przepołowione zapowiada niepowodzenia uczuciowe. Taką figurkę należy zawinąć w chusteczkę i zakopać - wróżba zostanie unieszkodliwiona;

- Słoń - z trąbą do góry zwiastuje szczęście, w innym przypadku - przeciwności losu;
- Wąż - możesz zostać oszukana przez kogoś, po kim się tego wcale nie spodziewasz.

USTAWIANIE BUTÓW

Dzięki niej możemy dowiedzieć się , któa z panien wyjdzie pierwsza za mąż. Na dodatek nie wymaga żadnych przygotowań.

- Każda z uczestniczących w wieczorze dziewczyn musi zdjąć but z lewej nogi.
- Potem buciki ustawia się jeden za drugim, zaczynając od najdalej wysuniętego roku pokoju, a kończąc na drzwiach wejściowych.
- Przekłada się tak długo, zaczynając od ostatniego, aż dojdziemy do progu.
- Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza zmieni stan cywilny.

Innym sposobem odgadnięcia swej przesłości za pomocą buta jest rzucenie nim przez lewe ramię, stojąc tyłem do drzwi wejściowych. Ten, który upadnie najbliżej wyjścia i w dodatku jest zwrócony czubkiem w kierunku progu, wróży jedno: jego właściciel stanie na ślubnym kobiercu już w najbliższym roku.

MAGICZNE KUBECZKI

Nie ma prostszego sposobu, by dowiedzieć się, co jest nam pisane w nadchodzącym roku. Wystarczą cztery kubeczki, obrączka, moneta, zielony listek i osoba, która będzie chciała wcielić się w rolę wróżki.

- Osoba, która jest wróżką, musi odwrócić kubeczki i schować pod nimi potrzebne do wróżby przedmioty (jeden zostaje pusty).
- Następnie pozamieniać miejscami tak, by nie można się było zorientować, co jest pod którym kubeczkiem.
-
Dziewczyna, która chce poznać swoją przyszłość, wybiera jeden kubeczek.
- Jeśli znajdzie pod nim obrączkę, oznacza to szybkie małżeństwo, jeśli listek - ślub, monetę - bogactwo. Pusty kubek wróży, że w tym roku, niestety, w jej życiu uczuciowym nic istotnego się nie wydarzy.

CUDOWNE SZPILECZKI

Zwykłe krawieckie szpilki w wigilię św. Andrzeja nabierają cudownej mocy. Musi ich być jednak dokładnie dwadzieścia jeden.

- Aby szpilki zadziałały, musimy je wrzucić do „magicznego” kubeczka.
- Zakrywając lewą ręką wierzch kubka, potrząsamy nimi (oczywiście prosząc w myślach świętego Andrzeja o dobrą wskazówkę!).
- Następnie rozsypujemy na czerwonym obrusie.
- Teraz wystarczy odczytać literki, które zostały utworzone przez rozsypane szpilki, i już będziemy znać imię przyszłego chłopaka lub męża.

Niestety, reguły są takie, że szpileczki można rozsypywać najwyżej trzy razy, jeśli więc za każdym razem nie zostanie utworzona żadna litera, oznacza to jedno - to nie jest jeszcze dobry czas na ułożenie sobie życia.

WRÓŻBA Z OBIERKA

Warto poćwiczyć umiejętność obierania jabłek, bo w andrzejki zwykły obierek nabiera niezwykłej mocy... Przede wszystkim powinien być jak najdłuższy. Dlaczego? Bo najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo czeka tę pannę, której skórka z obranego jabłka będzie najdłuższa. A jak jeszcze z zamkniętymi oczami rzuci ją za siebie przez lewe ramię, to z kształtu, jaki przybierze, będzie mogła odczytać pierwszą literę imienia ukochanego!

WAHADEŁKO

Wróżba powie ci, czy w przyszłym roku czeka cię ślub, ale najpierw musisz zaopatrzyć się w pierścionek, czerwoną nitkę i szklane naczynie z wodą.

- Trzeba zawiesić pierścionek na nitce, a tę uchwyć palcem wskazującym i kciukiem lewej dłoni.
- Następnie opieramy łokieć na stole i ustawiamy pierścionek tak, by wisiał 3 cm od brzegu naczynia.
- Teraz wystarczy poczekać, aż zacznie się kołysać, i policzyć, ile razy uderzy o brzegi w ciągu trzech minut.
- Wynik odejmij od sumy liter swojego imienia i nazwiska. Wynik pokaże, za ile lat zabiją ci ślubne dzwony.

Uwaga! Jeżeli wynik odejmowania jest ujemny, oznacza ślub jeszcze w tym roku! A jeśli obrączka się nie poruszy? Cóż, wróżba jest jednoznaczna, na tego jedynego będziesz musiała jeszcze długo, długo poczekać...

KIM ZOSTANĘ?

Do przygotowania tej wróżby potrzebujesz brytsol, szpilkę i coś do pisania. Na jednej stronie zapisujesz różne śmieszne wymyślone zawody, np. łapacz promieni słońca, ogrodnik do podlewania chmur, fryzjer wiewiórek. Dzieci mają za zadanie przekłuć szpilką brystol od strony niezapisanej, następnie sprawdzacie, w jaki zawód wcelowały. Im bardziej wymyślne profesje napiszesz, tym będzie większa frajda.

WRÓŻBY NA KARTECZKACH - ZABAWA KU PRZESTRODZE (NA WESOŁO)

Mają to być przestrogi z przymrużeniem oka. Niech nie będą zbyt poważne lub straszne, żeby dzieci naprawdę nie zaczęły się bać, ponieważ mogą potraktować je zbyt serio. Do tej zabawy potrzebujesz miseczkę i kartki, które z jednej strony są wszystkie takie same, a w środku pomalowane na sześć różnych kolorów.

Dzieci po kolei losują karteczki, a potem wszystkie naraz je otwierają, by sprawdzić, jaki mają kolor. Najpierw zgłaszają się wszyscy, którzy wylosowali np. kolor czerwony, a ty czytasz im, co ich czeka, jeśli nie zmienią swojego zachowania. Potem na tej samej zasadzie odczytujesz wróżby na temat kolejnych kolorów. Nieco strasznie, ale bardziej śmiesznie!

- Czerwony - Ach, te zgubne słodycze! Jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to już niedługo będziesz musiał być częstym gościem u dentysty.
-
Zielony - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Nie przechodź już na czerwonym świetle!
-
Żółty - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Przestań chować czapkę do kieszeni, gdy mama nie widzi.
-
Niebieski - Pilnuj swoich rzeczy, bo w powietrzu czai się zguba.
- Biały - Pijesz za mało mleka! Lepiej to zmień, jeśli nie chcesz mieć złamanej nogi.
-
Czarny - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół radosne i kolorowe.

KOSTKI DO GRY

Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Możemy go też ułożyć np. z klocków albo sznurka. Rzucamy lewą ręką trzema kostkami do gry, tak by kostki wypadały na środku koła. Po wyrzuceniu dodajemy liczbę oczek, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg.

Jeśli suma wyrzuconych oczek wynosi:

- 2: Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
-
3: Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
-
4: Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
-
5: Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
-
6: Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem.
-
7: Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
-
8: Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
-
9: Twój sukces będzie naprawdę wspaniały.
- 10: Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
- 11: Czeka cię długa i ciekawa podróż.
- 12: Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
-
13: Spotka cię coś przyjemnego.
- 14: Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
-
15: Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu.
-
16: Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
- 17: Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
- 18: Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.

A na zakończenie dzisiejszego dnia obejrzyjcie filmik 10 pomysłów na wóżby andrzejkowe. Może poznacie jeszcze jakieś ciekawe i inne wróżby, niż te, które powyżej przedstawiliśmy,

10 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Do usłyszenia!!!

Czołem Misiaczki!

Nie bez powodu tak dzisiaj do Was mówimy. Wiecie dlaczego? Tak, tak, zgadza się - dzisiaj jest święto naszych kochanych pluszowych misiów czyli "DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA". Tak więc kilka słów o naszych misiach i misiaczkach:)

Dzień Misia nie ma długiej tradycji, ponieważ obchodzony jest od 2002 roku, kiedy to przypadła setna rocznica powstania maskotki. Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, dlatego święto chętnie jest celebrowane przez najmłodszych i ich rodziców.

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie, a najbardziej wszędzie tam, gdzie są dzieci, a więc w przedszkolach, żłobkach, szkołach, a także dziecięcych oddziałach szpitalnych. Światowy Dzień Misia to doskonała okazja do obdarowywania biedniejszych i potrzebujących.

Święto Misia i jego bohater.

Pluszowy miś ma swoją historię, którą nie wszyscy znają. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia, a anegdota ta ukazała się w formie komiksu w amerykańskiej prasie. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci, małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Dziś nikomu nie trzeba przedstawiać pluszowego misia, bo znają go dorośli i dzieci na całym świecie. Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Dziecięcy świat zabawek aż roi się od misiów różnego formatu, kształtu i kolorów. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek, filmów. Dość wymienić kilka najbardziej popularnych pluszowych bohaterów, jak Kubuś Puchatek, Miś Colargol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington. Misie towarzyszą nam od dzieciństwa aż po dorosłość, stając się symbolem tego, co dobre, ciepłe i delikatne. Nic więc dziwnego, że ta ponadczasowa zabawka uczczona została ustanowionym świętem. Nikt z nas nie ma przecież nic przeciwko celebrowaniu okoliczności, jaką jest Międzynarodowy Dzień Misia.

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu, szkole.

Gdzie dzieci, tam pluszowe misie. Nie ma dziś chyba dziecka, które nie posiada swej ulubionej maskotki i nie ma pewnie takiego, które nie chciałoby świętować jego urodzin. Światowy Dzień Pluszowego Misia organizowany jest przez przedszkola, szkoły bardzo chętnie. W tym czasie dzieci biorą udział w różnych konkursach, gdzie motywem przewodnim jest pluszowy niedźwiadek. Dzień Misia w przedszkolu, szkole to wyjątkowy dzień. Każde dziecko może przynieść ze sobą swojego ulubionego misiaka, aby wspólnie z nim uczestniczył w zabawie.

Jak dzieci świętują dzień misia pluszowego? Wszystko zależy od pomysłowości nauczycieli. Często są to gry i zabawy z misiem w roli głównej, zagadki, zdjęcia z pluszakami, drobny poczęstunek, na którym nie może zabraknąć słodkości, tak uwielbianych przez misie. To okazja do rozpowszechniania bajek i opowiadań o misiach i to nie tylko tych najsławniejszych, ale także tych mniej znanych. Takie imprezy warto również organizować dzieciom w domu, aby mogły celebrować urodziny swoich ukochanych pluszowych niedźwiadków.

Obejrzyjcie prezentację o misiach, nie tylko tych pluszowych.

"Dzień Pluszowego Misia"

A teraz zapraszamy do krainy sławnych misiów, gdzie czekają na Was same niespodzianki. Życzymy miłej zabawy!!!

Kliknij w link poniżej:

https://view.genial.ly/5fb11d9472da7f14532e139c/presentation-dzien-pluszowego-misia?fbclid=IwAR2K6iBgrlZc3qF4-xHvfRzbUq6rIj2GBOuZttngO2nc8MVqkih9GOZLb6c

A Wy Świetliczaki jakie misie lubicie? Bo do naszych ulubionych - czyli pani Kariny i pani Magady należą: Kubuś Puchatek, Uszatek, Colargol, Padingtton, no i oczywiście Gumisie.

A pamiętacie melodie z misiowych bajek? Niektóre zapewne bardzo dobrze znacie. Jednak są też takie, które to Wasi rodzice oglądali, gdy byli mali. Porozmawiajcie z nimi o ich ulubionyvh pluszakach.

"Miś Uszatek"

"Gumisie"

 

"Miś Colargol"

"Kubuś Puchatek"

"Paddington"

"Troskliwe misie"

Do usłyszenia w czwartek!

Dzień dobry!

Z okazji nadchodzącyh Andrzejek przygotowaliśmy dzisiaj dla Was quiz, wykreślankę, kolorowanki i kilka innych kart pracy itp. Udanej zbawy :)

Na początek straszny test i straszna wykreślanka.

Pora na andrzejkowe kolorowanki.

I jeszcze karty pracy.

W związu z tym, że Andrzejki to czas wróżb i magii przygotowaliśmy dla Was jeszcze na zakończenie dzisiejszego dnia filmiki o magii. Koniecznie zobaczcie. Może i Wy się jej nauczycie.

"Co dzieci wiedzą o magii?"

"Nauka iluzji"

Trzymajcie się cieplutko :)

Witajcie w piątek!

Na początek dzisiejszego dnia trochę przysłów związanych z Andrzejkami. Ale zanim je przedstawimy, to jeszcze wyjaśnimy, co to w ogóle jest "przysłowie". Tak więc:

PRZYSŁOWIE to krótkie zdanie zaczerpnięte ze źródeł literackich lub ludowych i utrwalone w tradycji ustnej, wyrażające jakąś myśl ogólną: wskazówkę, przestrogę.

Oto kilka andrzejkowych przysłów:

GDY ŚWIĘTY ANDRZEJ ZE ŚNIEGIEM PRZYBIEŻY, STO DNI ŚNIEG NA POLU LEŻY.

KTÓREJ BUT NA PEOGU STANIE, PIERWSZA PANNA NA WYDANIE.

NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA BŁYSKA PANNOM NADZIEJA

DZIŚ CIEŃ WOSKU CI UKAŻE, CO CI ŻYCIE NIESIE W DARZE.

GDY ŚWIĘTY ANDRZEJ ZE ŚNIEGIEM PRZYBIEŻY, STO DNI ŚNIEG NA POLU LEŻY.

NOC ANDRZEJA ŚWIĘTEGO PRZYNIESIE NAM NARZECZONEGO.

ŚWIĘTY ANDRZEJ WRÓŻY SZCZĘŚCIE I SZYBKIE ZAMĘŚCIE.

ŚNIEG NA ANDRZEJA, DLA ZBOŻA ZŁA NADZIEJA.

ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE.

GDY ANDRZEJ SIĘ ZJAWI, TO I ZIMĘ POSTAWI.

A teraz zapraszamy wszystkich na wirtualne Andrzejki. Wystarczy tylko kliknąć w link i już gotowe - wróżby i przepowiadanie przyszłości, które możecie sami przeprowadzić w domu. Życzymy miłej zabawy.

Kliknij w link poniżej:

https://view.genial.ly/5fba3ab89e845a12b6ecfb82/interactive-content-andrzejki-2020-to-all-by-amihulka-copy?fbclid=IwAR3GoZ4Lo_SNB-Ou1GIUM9DIfcWvt_nxvM-MPxGRwyUbwtAyuH6z41_I_Yw

Mamy nadzieję, że się podobało.

Jakbyście nudzili się na weekend mamy dla Was fantasstyczny pomysł na pracę plastyczną "Nocne obrazki" czyli wydrapywanka na czarnym tle. Wszystko krok po kroku możecie zobaczyć na umieszczonych filmikach. Taka twórcza zabwa pozwala stworzyć wyjątkowe dzieła.

"Jak wykonać wydrapywankę?"

"Wydrapywanka" - technika plastyczna

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć