Sposób na nudę

WSZYSCY MAMY MARZENIA

08. 06 - 12. 06. 2020 r.

Dzień dobry Świetliczaki!

Przed nami kolejny, wiosenny, ciepły dzień. Przyroda wokół nas jest w rozkwicie. Można zajadać się truskawkami. Są czerwone, czyste, pięknie pachną. Lubicie te owoce? Może zrobicie pyszny deser z truskawkami?

Oto link z filmem.

Deser z truskawkami.

SMACZNEGO!!!

A teraz czas na piosenkę, dzięki której dowiecie się o czym będziemy rozmawiać w tym tygodniu.

Tak, tak zgadza się. Będziemy mówić o marzeniach.

A co to są marzenia? Obejrzyjcie filmik poniżej.

Podsumowując filmik:

MARZENIA TO MYŚLENIE O TYM, CO SPRAWIA NAM PRZYJEMNOŚĆ, CO CHCIAŁOBY SIĘ MIEĆ, ZOBACZYĆ, ROBIĆ ITP.

B. Forma
Konrad marzyciel

Dzisiaj zjawił się na plaży
Konrad, który ciągle marzy.
Koc rozłożył i w półcieniu
marzyć zaczął w okamgnieniu.

Lecę w górę! Niesłychane!
Balon niesie mnie w nieznane.
Jest Australia. O! Kangury!
Strusie emu widzę z góry.

Wtem pojawia się Afryka
pełna zwierząt trochę dzika.
Są tu zebry, lwy, gazele
i antylop bardzo wiele.

O biegunie teraz marzę.
W mych marzeniach się odważę,
na spotkanie z niedźwiedziami,
wielorybem i fokami...

O wspaniałym marzę locie
w bardzo szybkim samolocie.
Zwiedzę Azję i Europę,
w Ameryce będę potem.

Słońce woła do Konrada:
- Ach mój drogi nie przesadzaj,
szumią fale, dość tych marzeń.
Czas na kąpiel pełną wrażeń.

A teraz zastanówcie się:

Jakie są Wasze marzenia?
Czy wszystkie się spełniają?
Czy marzenia są potrzebne?
Co czujesz, gdy marzysz?
Z jakimi kolorami kojarzą Ci się Twoje marzenia?
Dlaczego warto marzyć?

Mamy nadzieję, że wszystko to, o czym marzycie się spełni. Posłuchajcie i obejrzyjcie filmik, w którym dzieci opowiadają o swoich marzeniach. Może macie podobne?

Filmik "Jakie jest Twoje największe marzenie".

Na dzisiaj to tyle. Do jutra!

Witajcie dzieciaki!

Dzisiaj w dalszym ciągu będziemy rozmawiać o marzeniach.

Marzenia są ważne, życie bez nich byłoby szare i nudne. Dzięki nim świat nabiera kolorów.

Na początek wysłuchajcie wiersza J. Tuwima "Dyzio Marzyciel".

Wiersz "Dyzio Marzyciel".

Marzymy o wielu rzeczach, treść naszych pragnień zwykle uzależniona jest od naszej płci, wieku, statusu materialnego oraz aktualnej sytuacji.

O czy marzą dzieci? - Zwykle o nowej zabawce, wyjeździe z rodzicami, nowoczesnej grze kopmuterowej, telefonie komórkowym czy nawet o tym, aby rodzice spędzali z nimi większą ilość czasu.

O czym marzy nastolatek? - O modnych ubraniach, nowoczesnych gadżetach, znalezieniu sympatii oraz posiadaniu odpowiedniej pozycji w grupie rówieśniczej.

A dorosła kobieta? Jakie ma pragnienia? - Zwykle chce być atrakcyjna, mieć odpowiedniego i kochającego partnera. Może marzyć o założeniu rodziny i posiadaniu dziecka, może pragnąć leppszej pracy oraz pięknego domu z ogrodem.

Z kolei mężczyzna marzyć może o żonie, dzieciach, o tym, aby zapewnić rodzinie byt. Panowie mogą pragnąć także odpowiednio się prezentować i mieć atletyczną sylwetkę.

O czym marzą seniorzy? Co jest dla nich ważne? Pragną zdrowia i szczęścia dla siebie oraz bliskich: dzieci, wnuków. Chcą również godnie żyć i cieszyć się każdym dniem.

Czas na piosenkę :)

Piosenka "Marzenia się spełniają".

Na zakończenie dzisiejszego dnia przygotowaliśmy dla Was słuchowisko "Marzenia się spełniają". Zapraszamy.

Słuchowisko "Marzenia się spełniają".

Witajcie!

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend. Cieszycie się? Pewnie tak? W końcu będzie można troszkę odpocząć, może gdzieś wspólnie z rodzicami wyjedziecie - nad morze, jezioro albo w góry.

Dzisiaj kończymy nasz temat o marzeniach. Przygotowaliśmy dla Was bajki: do obejrzenia "Taneczne marzenia" oraz przeczytania "Cały świat ze złota" oraz kilka przysłów związanych z marzeniami :)

Bajka "Taneczne marzenia".

"Cały świat ze złota" - Flora Bresciani Nicassio

Gdy na niebie wybuchł meteoryt, nazywany również spadającą gwiazdą, i jego części rozpadły się na tysiące kawałków, cała ziemia pokryła się złotym pyłem. Złote były domy, złote rośliny i zwierzęta, nawet skóra ludzka była złota. Jedna tylko staruszka, która pozostała w domu, by na drutach robić ładny, wełniany sweter przeznaczony dla wnuka Pawła, uniknęła tego złotego deszczyku. Była to miła staruszka o siwych włosach, które okalały jej owalną, różową twarz. Co pewien czas unosiła dobre, niebieskie i przejrzyste oczy znad swetra, poprawiała okulary w metalowych oprawkach, aby spojrzeć na zegar stojący na stoliku i śpiewała: „0, jaka piękna jest nasza ziemia! Zielone góry o białych szczytach, niebieskie niebo, czerwone dachy domów, tak jak sweter mojego wnuczka”. Piosenkę usłyszała pewna dziewczynka, która przechodziła blisko okna starszej pani i – nie widząc tych kolorów, które ona wymieniała, gdyż sama znała jedynie złote góry, złote drzewa, złote domy – postanowiła się zatrzymać.

– Dzień dobry, Franko!

– Znasz moje imię?

– O, moje dziecko, ja ciebie dobrze znam. Widzę, jak codziennie przechodzisz i słyszę twoją mamusię, gdy pyta się, czy wzięłaś chusteczkę.

– To prawda, często o niej zapominam.

Babciu, opowiedz mi o świecie, o którym śpiewasz. Ja nigdy nie widziałam kolorów, o których mówisz. Staruszka cierpliwie zaczęła opowiadać:

– Gdy byłam dziewczynką, zawsze chodziłam z ojcem łowić ryby. Lubiłam siedzieć cichutko nad brzegiem rzeczki i obserwować pluskające rybki, i kamyki, które błyszczały jak drogie kamienie. Głaskałam zielone źdźbła trawy, żółte płatki złocieni, niebieskie – bławatków, białe – margerytek. Gdy nie byłam zmęczona, biegałam szczęśliwa po łące, aby złapać różnobarwne motyle. Ich skrzydełka miały najróżniejsze kolory: brązowy i pomarańczowy, biały i niebieski z kilkoma czarnymi punkcikami, różowo-perłowy i zielony jak groszek. Byłam także szczęśliwa, gdy potem tatuś zachęcał mnie, abym zobaczyła, co znajduje się w koszyku. Było w nim wiele rybek białych, różowawych, srebrzystych. Franka słuchała z szeroko otwartymi ze zdziwienia oczyma i buzią.

– Jaki piękny musi być świat pełen kolorów! Gdy wszystko jest złote, wygląda to bardzo monotonnie i zawsze identycznie. Babciu, nie można tego złotego koloru zmienić?

-Wiesz – odpowiedziała staruszka – jeżeli przyrzekniesz mi, że zwołasz wszystkie dzieci z twojej dzielnicy, ja postaram się o tajemniczą receptę.

– Franka zaczęła chodzić od domu do domu, pytając każde dziecko:

– Czy chcesz pójść ze mną, by pokolorować świat?

Dzięki swej uprzejmości i uśmiechowi, przekonała wszystkie dzieci, by poszły za nią. W drzwiach swego domu oczekiwała na nie staruszka. Każdemu dała nową, nowiuteńką miotłę.

– Co mamy zrobić? – spytały dzieci chórem.

Babcia odpowiedziała: – Zacznijcie zamiatać!

Nieśmiało i niepewnie zaczęły od chodnika. Obłoki złotego pyłu wzbiły się w powietrze. Chmury czując, że coś je szczypie w nos, zaczęły kichać. Czyżby się zaziębiły? Jedna kropla, druga kropla, trzecia… zaczęła się ulewa. Co za cud! Złoty pył, zebrany w kupki przez miotły dzieci, zaczął się rozpuszczać w małych strumyczkach i zagubił się w ziemi. Ile to wymagało potu, ile trudu! Ale świat był teraz o wiele ładniejszy! Każdy spoglądał szczęśliwy, wszyscy mieli czerwone policzki i błyszczące oczy. Drzewa ze swymi brązowego koloru gałęziami pyszniły się wielkimi liśćmi, intensywnie zielonymi; tu i tam widoczne były słodkie, czerwone owoce. Kwiaty miały korony w tysiącach przeróżnych kolorów. Wszystko było czyste, świeże, schludne. Jedynie w ogrodzie staruszki od tego dnia zaczęło wyrastać drzewo całe ze złota, które miało złote jabłuszka. Ale ilekroć dzieci przychodziły urwać jabłka, z trudem wdrapując się na drzewo i pocąc się przy tym (staruszka nie miała na to sił), owoce nabierały ślicznego, czerwonego koloru. Ten, kto potem je zjadał, stawał się dobry i szlachetny. Były to bowiem magiczne owoce dobroci.

A oto przysłowia:

NIE ŻAŁUJ, ŻE NIE SPEŁNIŁY SIĘ TWOJE MARZENIA; POŻAŁOWANIA GODNYM JEST TYLKO TEN, KTO NIGDY NIE MARZYŁ (MARIE VON EBNER-ESCHENBACH)

TO MOŻLIWOŚĆ SPEŁNIENIA MARZEŃ SPRAWIA, ŻE ŻYCIE JEST TAK FASCYNUJĄCE (PAULO COELHO)

NIE REZYGNUJ Z MARZEŃ, NIGDY NIE WIESZ, KIEDY OKAŻĄ SIĘ POTRZEBNE (CARLOS RUIZ ZAFÓN?)

COKOLWIEK ZAMIERZASZ ZROBIĆ, O CZYMKOLWIEK MARZYSZ, ZACZNIJ DZIAŁAĆ (JOHANN WOLFGANG GOETHE)

JEŚLI POTRAFISZ O CZYMŚ MARZYĆ, TO POTRAFISZ TAKŻE TEGO DOKONAĆ (WALT DISNEY)

I PAMIĘTAJCIE!!

TRZYMAJCIE SIĘ CIEPŁO! WYPOCZYWAJCIE!

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć