"ŻABKI" WSPÓŁPRACUJĄ Z BIBLIOTEKĄ MIEJSKĄ.
Zdjęcia, organizacja:Joanna Żabska
W ramach współpracy z Biblioteką Miejską w Głogowie, odbyło się spotkanie z Panią Ewą Błaszczyk (bibliotekarką). Zaproszony gość w przepiękny sposób zapoznał nas z ciekawymi bajeczkami dla dzieci. Można było poznać historię zwierząt zamieszkujących las, łąkę, wodne głębiny. Dzici z zaciekawieniem sluchały opowiadań. Ciekawą "wisienką na torcie" była książka przeznaczona dla osób niewidomych, oraz w kształcie akwarium. Spotaknie było strzałem w dziesiątke na potrzeby małych czytelników.
09. 06. 2021 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs „Pięknego Pisma” dla uczniów klas I - III. Celem konkursu było przede wszystkim motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma, ale także doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania, zachęcenie do przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej.
Zadaniem uczestników było przepisanie krótkiego tekstu drukowanego dostosowanego do ich poziomu nauczania. Pod uwagę brano prawidłowość liter, staranność pisma, poprawność łączeń, poprawność przepisanego tekstu (bez błędów) oraz umiejętność mieszczenia się w liniaturze.
Wyżej wymienione kryteria wzięła pod ocenę komisja w składzie: pani Karina Nadała, pani Alicja Andrzejewska, pani Wioletta Taudul, pani Barbara Pucztarska oraz pani Magdalena Piecyk, która 15. 06. 2021 r., wyłoniła zwycięzców Szkolnego Konkursu „Pięknego Pisma”.
MISTRZEM PIĘKNEGO PISANIA w poszczególnych kategoriach zostali:
Klasa I:
I miejsce - Magdalena Dobrzyńska
II miejsce - Maja Buczyńska
III miejsce - Julian Piszcz
Klasy II:
I miejsce - Jakub Krawiec
II miejsce - Zofia Nowakowska
III miejsce - Błażej Kubiński
Klasy IIII:
I miejsce - Aleksandra Siwek
II miejsce - Lena Podkowska
III miejsce - Lena Dobrzyńska
16. 06. 2021 r. wszystkim nagrodzonym wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Wiadomość: Karina Nadała
Zdjęcia: Barbara Pucztarska
11. 06. 2021 r. uczniowie klas IV - VIII pod opieką nauczycieli: Kariny Nadały, Beaty Pawłowskiej - Hara, Karoliny Kowal oraz Barbary Pucztarskiej uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Poznania.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Rogalowe Muzeum Poznania. Poznaliśmy legendę o św. Marcinie oraz dowiedzieliśmy się, skąd wzięły się rogale świętomarcińskie. Potem starszy rogalowy mistrz wyjaśniał etapy powstawania rogali. Dzieci brały czynny udział w poszczególnych czynnościach wyrobu tego słodkiego wypieku. Podczas warsztatów zaznajomiliśmy się także z niektórymi wyrazami z gwary poznańskiej. Na zakończenie wszystkie mele i szczuny mogli spróbować tych fifnych wypieków. Otrzymaliśmy również Certyfikaty Rogalowego Czeladnika.
Kolejnym punktem programu był Rynek Poznański z jego największą atrakcją - koziołkami, które można zobaczyć codziennie wysoko ponad głowami, na galeryjce wieży ratuszowej, w samo południe, gdy grany jest hejnał. Wtedy to otwierają się drzwiczki i wysuwają się z nich dwa małe, białe koziołki, które 12 razy trykają się różkami ku uciesze widzów, którzy licznie w tym czasie gromadzą się przed okazałym ratuszem. Wszystkim koziołki bardzo się podobały, tym bardziej, że poznaliśmy również bardzo ciekawą legendę z nimi związaną. Na rynku mieliśmy także chwilkę czasu na kupienie pamiątek.
Następnie udaliśmy się do centrum sportowo - rekreacyjnego Malta-Ski mieszczącego się nad jeziorem Maltańskim, niemalże w centrum miasta. Podczas pobytu mogliśmy skorzystać z różnych atrakcji, które się tam mieściły m.in.: karuzeli łańcuchowej, kolejki górskiej „Adrenaline”, letniego toru saneczkowego, placu zabaw itp.
Po 2,5 godzinnym pobycie na Malcie pojechaliśmy na „małe, co nieco” do McDonald’s, aby uzupełnić kalorie przed drogą powrotną. Po posiłku w restauracji wyruszyliśmy do Głogowa.
Wyjazd do Poznania zaliczamy do bardzo udanych i dziękujemy jednocześnie wszystkim za udział.
Dziękujemy również biurowi podróży Mega - Tours za dobrze zorganizowaną wycieczkę i fachową obsługę pani pilotki Janiny:)
Opiekunowie: Karina Nadała, Beata Pawłowska-Hara, Karolina Kowal, Barbara Pucztarska
Tak uczniowie klas I - III ćwiczą na zajęciach sportowych z elementami gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej.
Projekt jest realizowany w naszej szkole dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Sportu.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach.
Nasi tenisiści stołowi z KTS nie odpoczywają. W niedzielę wzięli udział w Wojewódzkich Mistrzostwach LZS w tenisie stołowym. Zawody rozegrano w Brzegu Dolnym z udziałem około 200 zawodników i zawodniczek. Najlepiej spisał się Jakub Pieniężny, który zajął 5 miejsce wśród młodzików. W tej samej kategorii 9 miejsce wywalczył Szymon Mularczyk chociaż startuje w młodszych żakach. W młodziczkach bardzo dobre 7 miejsce zdobyła Julia Bednarczyk, która była najmłodszą uczestniczką w swojej grupie. W kadetach 9 miejsce zajął Wojciech Jacak. W każdej kategorii mogło wystartować 32 zawodników, którzy wcześniej przeszli eliminacje powiatowe i strefowe i uzyskali awans do zawodów wojewódzkich. Cieszy postawa naszych sportowców, którzy prezentują coraz lepsze umiejętnoŚci i uzyskują bardzo dobre wyniki.
Przygotowanie informacji i zdjęcia: Mariusz Badowski
Uczniowie klasy VIII a skorzystali z zaproszenia Stowarzyszenia Głogowskiej Edukacji Kresowej i wzięli udział w spotkaniu online z Panią Magdaleną Kawką, autorką książki pt. "Lwowska Odyseja".
Spotkanie choć wirtualne to było bardzo ciekawe, a sama autorka swymi opowieściami o zwyczajach młodzieży z przedwojennego Lwowa zachęciła uczniów do przeczytania tej książki.
Opracowanie: Małgorzata Szponar-Szablewska
10. 06. 2021 r. zakończyliśmy zbiórkę środków czystości dla podopiecznych Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”. Efekty akcji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, dzięki Waszemu wielkiemu zaangażowaniu zebraliśmy ogromną ilość potrzebnych artykułów - między innymi: proszków, płynów, żeli do prania, mycia podłóg i dezynfekcji, szamponów, kremów, mydeł, past i szczoteczek do zębów. Wszystkie zebrane środki zostały przekazane Stowarzyszeniu i trafią do najuboższych rodzin. W akcji uczestniczyło wielu uczniów, nasze działania wsparli także rodzice i nauczyciele.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom
za bezinteresowną pomoc i płynącą z serca dobroć,
którą tak hojnie podzielili się z potrzebującymi.
DZIĘKUJEMY!
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
8 czerwca, klasy VI A i VI B wybrały się na pieszą wycieczkę do Stanicy myśliwskiej Koła Łowieckiego "Odra" w Głogowie w miejscowości Zabornia. Po godzinnym marszu wśród pięknych letnich okoliczności przyrody uczniowie dotarli do celu. Na miejscu wszyscy bardzo aktywnie spędzali czas. Były rozgrywki z piłkami w roli głównej oraz spacery z ... alpakami!!!!! Po ogromie wrażeń odbył się wspólny piknik gdzie ze smakiem uczniowie zajadali się grillowanymi kiełbaskami i zabranymi ze sobą przysmakami. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zdjęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.
Serdecznie dziękujemy za uatrakcyjnienie naszej wycieczki: Ranczu Zaborek, p. Bernadecie Pieniężnej oraz p. Dorocie Kałużnej.
Organizatorzy : Małgorzata Pietralczyk, Małgorzata Szponar-Szablewska, Anna Płóciennik
Cały rok szkolny Nasi uczniowie przyłączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek dla Lilianny Kornagi chorej na obustronny niedorozwój kości udowych. Kolorowe „złoto” dla niektórych bezwartościowe, a dla innych bezcenne…Kto miał pragnienie i chciał to pomógł, a kto jeszcze nie zdążył to na pewno będzie miał okazję, aby pomóc tym najbardziej potrzebującym.
Za okazaną dobroć i serce w miesiącu kwietniu i maju dziękujemy: Agacie Ptaszyńskiej, Jakubowi Pieniężnemu, Natalii Jacak, Hubertowi Sieczkowskiemu, Julianowi Piszcz, Mieszkowi Tychańskiemu, Karolinie Grześkowiak, Martynie Leśko, Idze Frydlewicz, Jakubowi Krawiec, Amelii Gajzler, Szymonowi Szulc, Mateuszowi Szulc, Antoniemu Chudaś oraz Magdalenie Dobrzyńskiej.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji zbierania plastikowych nakrętek
z całego serca ślicznie dziękujemy!!!
Z wielką radością informujemy, że uczeń klasy IIa
Błażej Kubiński
zdobył
WYRÓŻNIENIE
w XII ogólnopolskim konkursie plastycznym
„Czy to prawda, że sport to zdrowie. Każde dziecko Ci to powie, albo narysuje”
(kategoria - praca przestrzenna).
Serdecznie gratulujemy!!!
Dziękujemy również pozostałym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie: Marcelinie Przybylskiej z klasy Ia, Hubertowi Sieczkowskiemu z klasy IIa oraz Mateuszowi Florczakowi z klasy IIIa.
Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pyskowicach (woj. śląskie). Wzięło w nim udział 97 placówek z terenu całego kraju. Napłynęło 381prac.
Opracowanie i zdjęcia: Karina Nadała
Wiadomość w przygotowaniu
Zdjęcia: K. Krawczak
Młodzi adepci tenisa stołowego sprawdzili swoje umiejętności. Przez cały rok pracowali na treningach KołaTenisa Stołowego żeby skonfrontować się dzisiaj w czasie Szkolnego Turnieju "Pierwszy krok". Były to zawody dla klas 1-4, czyli dla rozpoczynających swoją przygodę z tenisem stołowym. W rywalizacji wzięło udział 9 uczniów i uczennic.Wstępnie zgłosiło sie 12 osób jednak z przyczyn obiektywnych nie wszyscy mogli wystartować. Po 3 godzinach i 32 zaciętych meczach wyłoniono zwycięzców. Tym razem górą były dziewczęta. W finale spotkały się Julia Bednarczyk i Wiktoria Pietralczyk. Zwyciężyła Julia, która jest bardziej doświadczona - jest Mistrzem Powiatu z poprzedniego roku. Wiktoria natomiast pokazała charakter i duże umiejętnosci w tym pojedynku i w całym turnieju. W spotkaniu o 3 miejsce Grzegorz Buczyński pokonał po bardzo zaciętej walce 3 do 2 Borysa Łakomca. Pierwsza czwórka to zawodnicy, którzy systematycznie uczestniczą w zajęciach KTS w tym roku, co przekłada się na poziom ich umiejętności. Dzieci za swoją postawę zostaly nagrodzone dyplomami, medalami i nagrodami rzeczowymi oraz porcją energii po wysiłku fizycznym.
Poniżej klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Julia Bednarczyk. 2. Wiktoria Pietralczyk 3. Grzegorz Buczyński 4.Borys Łakomiec 5. Damian Starościak
6. Bartosz Kliza 7.Sebastian Starościak 8. Norbert Kowol 9. Emilia Zielonka
Przygotowanie informacji: Mariusz Badowski
Zdjęcia: Natalia Kostrub - uczennica klasy VIIIA
7 czerwca 2021 roku grupę Tygrysków odwiedziła Pani Justyna Potulicka - animator zabaw dziecięcych, która zaprosiła dzieci na piracką wyprawę. Podczas wspólnych zajęć nie zabrakło zabaw z chustą animacyjną, tańców, zabaw zręcznościowych, toru przeszkód i innych ciekawych atrakcji. Atmosfera była gorąca - nie tylko z powodu panującej temperatury :) Było wiele śmiechu, rywalizacji i dziecięcej radości :)
Organizacja i zdjęcia: K. Krawczak
Wprojekcie bierze udział klasa 4a.
Cele projektu:
1. EkoEksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.
2. Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w sposób atrakcyjnej gry dla najmłodszych, ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.
3. Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Natomiast nauczyciele i grupy uczniowskie mogą otrzymać certyfikat udziału w programie.
Dla kogo?
Gra opracowana z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 11 lat, ich rodzicach i nauczycielach. Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie lekcji, zarówno w klasie, jak i zdalnie. EkoEksperymentarium w wersji online pozwala przeprowadzić jedną lub wiele lekcji w ciągu roku szkolnego. Co więcej, edukatorzy mogą liczyć na wsparcie w postaci materiałów dodatkowych, scenariuszy lekcji i wsparcia autorów gry. Dla rodziców również zostały przygotowane materiały do pracy z dzieckiem.
Mecenas
Patronat honorowy nad projektem objął Minister Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka.
Można zagrać z cala rodziną klikając w poniższy link:
https://ekoeksperymentarium.pl/
Opracowanie: Karolina Kowal
Szkolny Klub Wolontariatu, w ramach współpracy z Głogowskim Stowarzyszeniem „Otwarte Drzwi”, organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz FILIPA DOMAGAŁY - ucznia klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie, który walczy z ostrą białaczką szpikową.
Będziemy ogromnie wdzięczni za każdą złotówkę wrzuconą do puszki.
Zebrane datki zostaną przekazane na leczenie chłopca.
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
Zdjęcia: K. Krawczak, D. Lipigórska
W ostatnim czasie, pomimo że panowała pandemia i mieliśmy ze sobą w większości kontakt online to w bibliotece szkolnej miało miejsce dużo interesujących wydarzeń. Wzięliście udział w konkursach, które Wam zaproponowaliśmy, a także zgłosiliście się do konkursów powiatowych. Z oferty bibliotecznej systematycznie korzystali uczniowie klas I-III. To oni brali udział w zajęciach stacjonarnych. Dla uczniów ,,zdalnych” przygotowywaliśmy ciekawe propozycje drogą online, które umieszczaliśmy w naszej zakładce na stronie internetowej. Razem wzięliśmy udział w ogólnopolskiej edycji XVIII Tygodnia Bibliotek, któremu przyświecało hasło "Znajdziesz mnie w bibliotece" . Wielowymiarowe hasło, które zawierało w sobie tak naprawdę wszystko… i które idealnie odzwierciedlało ducha naszej biblioteki! Przecież znajdziecie u nas: literaturę, rozrywkę, edukację. Znajdziecie NAS - nauczycieli bibliotekarzy, a także dużo humoru. Wreszcie znajdziecie tutaj swoich ulubionych bohaterów literackich, ciekawe historie i mnóstwo dobrej zabawy. Dziękuję tym, którzy tak licznie odwiedzili kiermasz wydawnictwa ,,Tania Książka”. Wszystkich tych, którzy wzięli udział w naszych konkursach nagrodziliśmy nagrodami i pamiątkowymi dyplomami.
Opracowanie: Małgorzata Szponar - Szablewska, Karolina Kowal
31 maja 2021 r. został rozstrzygnięty X Powiatowy Konkurs Literacki „Mój przyjaciel pies”. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego oraz Marii Czerwińskiej – założycielki Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA. Zadaniem uczestników było napisanie wiersza lub opowiadania na temat podróży z psem. Uczniowie mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami i emocjami dotyczącymi przyjaźni z psem oraz zaprezentowania własnej twórczości. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem, w konkursie wzięło udział 89 uczniów z 11 szkół powiatu głogowskiego. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury, w skład którego weszli organizatorzy i Pan Krzysztof Jeleń - przedstawiciel Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego. Niezmiernie miło nam poinformować, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły, których prace zyskały uznanie komisji konkursowej i zostały ocenione bardzo wysoko.
Franciszek Waligóra (kl. 2a) zajął I miejsce w kategorii klas 1-3,
natomiast w kategorii klas 4-8 I miejsce wywalczyła Marika Hołub (kl. 4a).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne prace
i życzymy rozwoju twórczych zdolności.
Wiadomość: Wiesława Pływaczyk
KOCHANE DZIECI!!!
Z OKAZJI
DNIA DZIECKA
ŻYCZYMY WAM, ABY KAŻDY KOLEJNY DZIEŃ BYŁ NIESAMOWITY I WYJĄTKOWY. WYPEŁNIAJCIE KAŻDĄ CHWILĘ TAK, ABY POTEM WSPOMINAĆ JĄ Z RADOŚCIĄ.
CZERPCIE ENERGIĘ ZE SŁOŃCA, KAPIĄCEGO DESZCZU I UŚMIECHU INNYCH. SZUKAJCIE W SOBIE SIŁY, ENTUZJAZMU I RADOŚCI.
ŻYJCIE NAJPIĘKNIEJ JAK POTRAFICIE!!!
Dyrektor Szkoły oraz Grono Pedagogiczne