Wszystkim
dzieciom
życzymy, aby ich
dzieciństwo
było jak najlepsze
i aby trwało
jak najdłużej!
Zdjęcia: Marzena Heina, Joanna Żabska
Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy oraz, że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. I właśnie z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas I-III zajęcia plastyczno-techniczne, gdzie uczniowie wykonali przepiękne dyplomy oraz kolorowe okulary dla swoich mam.
Zdjęcia i opracowanie: Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
„Chronić pamięć i kształtować przyszłość” to misja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którą realizuje poprzez obszerny program edukacyjny. Wychodząc naprzeciw potrzebom szkoły Muzeum POLIN przygotowało w tym roku niezwykle ciekawą ofertę edukacyjną.
Nasza szkoła skorzystała z zapraszania i uczniowie klasy 6a i 6b wzięli udział w zajęciach online pt. „Każdy ma głos!”. Pani edukator przybliżyła uczniom postacie i historię Janusza Korczaka i Stefani Wilczyńskiej, którzy prowadzili słynny Dom Sierot. Opowiadała o czasach wojny, o getcie i dzieciach żydowskich. A także o historii „Małego Przeglądu”, czasopisma tworzonego wyłącznie przez dzieci. Podczas warsztatów zaangażowaliśmy się i tu na miejscu stworzyliśmy artykułu jakie współcześnie mogłyby się znaleźć w takiej gazecie.
Organizator spotkania: Małgorzata Szponar-Szablewska
SERDECZNIE ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS IV - VIII
NA JEDNODNIOWĄ WYCIECZKĘ DO POZNANIA.
WYCIECZKA ODBĘDZIE SIĘ 11. 06. 2021 R. (PIĄTEK)
W PROGRAMIE:
KOSZT WYCIECZKI:
Cena wycieczki nie obejmuje atrakcji na Malta-Ski (karuzela - 6 zł/osoba, letni tor saneczkowy od 10 zł/osoba, kolejka górska Adrenaline od 12 zł/osoba).
ZAPISY WRAZ OPŁATĄ ZA WYCIECZKĘ (131 ZŁ) DO 7 CZERWCA (PONIEDZIAŁEK)
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ U PANI KARINY NADAŁY.
Jeżeli okaże się, że wycieczka wyjdzie, taniej pieniądze będą do zwrotu.
Opiekunowie wycieczki: Karina Nadała, Beata Pawłowska-Hara, Karolina Kowal
Kto mnie kocha?
”Kto mnie może kochać więcej?
Zmarznę - grzejesz moje ręce,
Zszywasz spodnie, budzisz rano,
Miód smarujesz mi na chlebie.
Ty mnie kochasz a ja mamo
Bardzo, bardzo kocham Ciebie".
Żabki jeszcze raz życzą swoim kochanym Mamom wszystkiego najlepszego!!!
Słowami piosenki życzenia wszystkim Mamom składają Tygryski!
Zapraszamy serdecznie uczniów klas I - III do udziału
w szkolnym konkursie „Pięknego Pisma”.
Celem konkursu jest motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma, doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego
i estetycznego pisania, zachęcenie do przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej.
Zadanie konkursowe będzie polegało na przepisaniu tekstu przygotowanego przez nauczyciela na kartce w wąską linię.
Podczas konkursu nie będzie można używać korektorów oraz długopisów zmazywalnych.
Konkurs odbędzie się 09. 06. 2021 r. (środa).
Zapisy w świetlicy szkolnej do 08. 06. 2021 r. (wtorek).
Kolejny raz Julia Bednarczyk z klasy 4a potwierdziła swoje duże umiejętności. Wzięła udział w wojewódzkich eliminacjach do Mistrzostw Polski Żaczek w tenisie stołowym. Turniej odbył się w niedzielę 23 maja 2021 roku w Brzegu Dolnym. W Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby rywalizowali najlepsi zawodnicy i zawodniczki Dolnego Śląska urodzeni w roku 2010 i młodsi. Należy dodać,że Julia jest z rocznika 2011. Julii nie udało się awansować do Mistrzostw Polski, ale zajęła bardzo dobre 7 miejsce ulegając tylko faworytkom z czołowych klubów z Brzegu Dolnego i Wołowa. Miejmy nadzieję, że nie zabraknie Jej zapału do pracy i ćwiczeń na treningach i w dalszym ciągu będzie podnosić swoje umiejętności.
Gratulujemy dobrego występu i życzymy dalszych sukcesów.
Opracowanie informacji: Mariusz Badowski
Koło Tenisa Stołowego działające w naszej szkole od kilku lat współpracuje z klubem sportowym GUKS SOKÓŁ Jerzmanowa. Dzięki tej współpracy nasi uczniowie mogą występować w rozgrywkach indywidualnych i drużynowych organizowanych przez Polski Związek Tenisa Stołowego. Zawodnicy prezentujący odpowiedni poziom sportowy mają licencje zawodnicze PZTS. Mamy tenisistów startujących w kategorii żaków i żaczek, młodzików i kadetów. W tym sezonie, doceniając wysoki poziom sportowy naszych uczniów, zaproszono ich do rywalizacji w lidze legnickiej seniorów. Wojtek Jacak z klasy 8a i Jakub Pieniężny z klasy 6a grają w V legnickiej lidze tenisa stołowego współzawodnicząc często z doświadczonymi, dorosłymi sportowcami. Systematyczna praca na treningach przynosi efekty, a poziom umiejętności naszych tenisistów jest coraz wyższy.
Powyżej prezentujemy kilka zdjęć z meczów tenisa stołowego z Zagłębiem Lubin i Górnikiem Polkowice.
Opracowanie informacji i zdjęcia: Mariusz Badowski
Odpowiadając na prośbę Głogowskiego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, organizujemy zbiórkę środków czystości. Wszyscy wiemy, jak ważna jest higiena - szczególnie w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem.
Wspierając tę akcję, pomagamy najuboższym ludziom, którym taka pomoc jest niezbędna.
Zbierane rzeczy to:
Zbiórka odbędzie się w dniach: 19 maja - 31 maja 2021 r.
Miejscem zbiórki będzie wystawiony kosz - wejście przy szatni.
Organizator: Szkolny Klub Wolontariatu
Wrocław 2021-05-17
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!
Trzecia fala pandemii koronawirusa opadła, dzienna liczba zachorowań zmniejszyła się do kilku tysięcy. Wprowadzone obostrzenia oraz masowe szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 „#Szczepimy się” przyniosły pożądane efekty. Przy tak intensywnym tempie szczepień za kilka tygodni powinniśmy osiągnąć w naszym kraju odporność populacyjną.
Po długich miesiącach wymuszonej przez pandemię koronawirusa nauki zdalnej stopniowo wracamy do szkół: dzieci już uczęszczają do przedszkoli i klas I-III w szkołach podstawowych, od 17 maja w trybie hybrydowym zostaną wznowione zajęcia w klasach IV-VIII w szkołach podstawowych oraz we wszystkich klasach w szkołach ponadpodstawowych, od 31 maja nauka stacjonarna stanie się powszechna.
Marzenia się spełniają, tęsknota nie jest na próżno. Powrót do normalności w oświacie na naszych oczach staje się faktem. Aż się chce wykrzyknąć - nareszcie! Powrót do szkół jest wielką radością, spełnieniem oczekiwań, realizacją pragnień. Przede wszystkim wszakże jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników szkolnych wspólnot, a także osób i instytucji związanych z edukacją. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, ale procesem. Przed nami trudny czas adaptacji, odnawiania relacji, reintegracji zespołów uczniowskich i pracowniczych, odbudowy wspólnoty. Powrotu do formy psychicznej i fizycznej po długotrwałej izolacji. Uzupełniania zaległości i realizacji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów. Klasyfikacji uczniów i promocji do klasy następnej, wszak zajęcia dydaktyczne kończą się już 25 czerwca. Wśród wielu uczniów i rodziców pojawiają się - co naturalne - obawy jak będzie wyglądał powrót do szkoły, lęk przed wzmożonymi wymaganiami i falą tsunami sprawdzianów.
W tych wyjątkowych chwilach gorąco dziękując za rzetelną i ofiarną pracę oraz ufając w kompetencje Koleżeństwa bardzo proszę o codzienny, promienny uśmiech, zwielokrotnioną empatię, życzliwość i wyrozumiałość. Proszę o wsparcie okazywane wszystkim uczestnikom szkolnej wspólnoty i sobie nawzajem.
Mądrzy nauczyciele w starożytnym Rzymie mawiali: „nil mirari, nil indignari, sed intellegere” - nie dziwić się, nie oburzać, ale zrozumieć. Podążmy tym tropem. Wymagania powinny być dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów. Liczba sprawdzianów (zwłaszcza tych obejmujących większą liczbę jednostek lekcyjnych) winna mieścić się w granicach rozsądku i być zgodna z postanowieniami wewnątrzszkolnego systemu oceniania. Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych muszą zostać wystawione zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Uzupełnianie braków oraz nadrabianie zaległości, które powstały podczas nauczania na odległość potrwa dłużej niż kilka czy kilkanaście dni. Znów sięgnę do skarbnicy mądrości starożytnych Rzymian: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe studendo” (Tak jak kropla drąży skałę/kamień nie siłą, ale ciągłym padaniem, tak człowiek zdobywa wiedzę nie gwałtownie, nie od razu, lecz przez systematyczną naukę).
Spieszę poinformować, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 187 mln zł na dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, będą one dla uczniów dobrowolne. W ramach przeciwdziałania hipokinezji (długotrwałej bezczynności ruchowej) wdrażany jest ministerialny program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”, przygotowany we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego w całym kraju. W szkołach uruchomione zostaną dodatkowe, dobrowolne zajęcia aktywizujące fizycznie uczniów. Szkolenia adresowane do nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego wzbogacające ich warsztat pracy oraz uprawniające do prowadzenia tych dodatkowych zajęć przeprowadzi Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zajęcia dodatkowe, zarówno przedmiotowe, jak i aktywizujące ruchowo, będą realizowane w czerwcu br. oraz od początku nowego roku szkolnego 2021/2022. O szczegółach i terminach będziemy na bieżąco informować szkoły. Zapraszam ponadto do częstego odwiedzania stron internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (www. mein.gov.pl) i Kuratorium Oświaty (www.kuratorium.wroclaw.pl). Obie strony stanowią źródło rzetelnej, aktualnej i użytecznej informacji.
Koleżanki i Koledzy!
Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ciekawych czyli wyjątkowych, trudnych, niebezpiecznych. Z jednej strony obfitujących w niepokój i rozterki, z drugiej pełne ważnych zadań i wyzwań. Tym bardziej potrzebne są dobroć i solidarność, zaangażowanie i cierpliwość.
Jesteśmy wychowawcami i nauczycielami (a każdy nauczyciel wychowuje), którzy nie od wczoraj znają swój pedagogiczny fach. Dysponujemy dużą wiedzą i sporym doświadczeniem, doskonalimy się, dzielimy dobrymi praktykami. Mamy wokół siebie wielu życzliwych ludzi i pomocnych organizacji. Jestem święcie przekonany, że wspierając się i zgodnie współdziałając sprostamy bezprecedensowemu wyzwaniu, jakim jest powrót do szkół po kilkumiesięcznej przerwie.
A poza tym, jak to pisała nasza poetessa Agnieszka Osiecka: „Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły. Niech no tylko zakwitną jabłonie!”.
Z wyrazami szacunku i serdecznością
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Wiedzę, którą drugoklasiści otrzymali podczas zajęć „Źródło życia i zdrowia – woda!” w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” przenieśli na realizację kolejnego zadania, którym był szkolny konkurs wiedzy pod hasłem „Quiz wiedzy o wodzie”.
Do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie z klasy IIA i IIB.
Drugoklasiści pisemnie odpowiadali na pytania dotyczące wody zawarte w materiałach projektowych Fundacji Banku Ochrony Środowiska oraz pytania przygotowane przez opiekunów projektu – panią Karinę Nadała i panią Paulinę Łuczyńską. Łącznie uczniowie musieli się zmierzyć z 15 pytaniami. Za każdą prawidłową odpowiedź przyznawany był 1 punkt, tak więc maksymalnie można było zdobyć ich 15. Po zakończeniu quizu wszystkie zagadnienia zawarte w teście zostały wspólnie z uczniami omówione. Dzięki temu dzieci utrwaliły wiedzę na temat wody oraz mogły się upewnić, czy test wypełniły prawidłowo, czy pojawiły się jakieś błędy.
W klasie IIA bezbłędnie quiz wypełniła 1 osoba, natomiast w klasie IIB żadnemu uczniowi nie udało się rozwiązać testu uzyskując maksymalną ilość punktów. Zdecydowanej większości największy problem sprawiły zagadnienia dotyczące właściwego zamalowania ilości szklanek wody mineralnej niegazowanej i gazowanej, które powinniśmy wypijać w ciągu dnia oraz sposobów oszczędzania wody w domach. Pomimo tego uważamy, że uczniowie świetnie poradzili sobie z testem, wykazali się dużą wiedzą na temat wody i jej roli w naszym życiu.
Z uwagi na to, iż konkurs przeprowadzony był osobno w klasie IIA i IIB opiekunowie postanowili wyłonić laureatów, przyznając I, II, III miejsce w obydwu klasach.
W klasie IIB laureat I miejsca zdobył 13,5 punktu, II miejsca – 13 punktów, III miejsca – 12 punktów (2 osoby ex aequo). Z kolei w klasie IIA, I miejsce zajął uczeń, który zdobył 15 punktów, II miejsce zajęło 3 uczniów, otrzymując 14 punktów i III miejsce 2 uczniów, uzyskując 13 punktów.
Poniżej przedstawiamy laureatów konkursu:
I miejsce – Hubert Sieczkowski
I miejsce – Jakub Krawiec
II miejsce – Nataniel Grzegorz
II miejsce – Karolina Więcławska
II miejsce – Natalia Jacak
II miejsce – Zofia Nowakowska
II miejsce – Jan Kubicki
III miejsce – Błażej Kubiński
III miejsce – Julia Rybak
III miejsce – Aleksandra Papież
Osoby nagrodzone otrzymały dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe ufundowane przez opiekunów projektu.
Udział w konkursie wiedzy był dla uczniów nowym doświadczeniem. Dzięki niemu pogłębili i utrwalili swoją wiedzę na temat źródła życia, czyli wody!!!
Opiekunowie projektu: Karina Nadała, Paulina Łuczyńska
W ramach realizowanego projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, 11. 05. 2021 r. w klasie IIb i 12. 05. 2021 r. w klasie IIa przeprowadzone zostały kolejne zajęcia pod hasłem „Źródło życia i zdrowia – woda”!
Zajęcia rozpoczęły się od zajęć plastycznych pod hasłem „Magiczny strumień”. Uczniowie namalowali obrazki przedstawiające bujną florę, jaka wyrośnie na pustyni w wyniku pojawienia się tam strumienia wody. Po wykonaniu prac uczniowie wrazz opiekunami porównywali pomysły oraz rozmawiali na temat wody i jej wpływu na rozwój przyrody i środowiska.
Następnie została przeprowadzona pogadanka dotycząca roli i znaczenia wody w organizmie człowieka, dzięki której uczniowie zrozumieli, iż jest ona najważniejszym składnikiem organizmu i bez niej nie ma możliwości przeżycia.
Pogadanka była wstępem do następnego zadania – drugoklasiści zamalowywali, jaką część ciała ludzkiego zajmuje woda, słuchając jednocześnie, za co jest ona w organizmie odpowiedzialna oraz jak w wyniku różnych procesów organizm częściowo ją traci.
Po tym przyszedł czas na eksperyment – przenoszenie wody za pomocą gąbki, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W wyniku eksperymentu uczniowie słusznie zauważyli, że wody ubyło.
Następnie odbyła się rozmowa na temat okoliczności, w jakich organizm traci wodę oraz co należy zrobić, żeby wody w organizmie było tyle, ile trzeba. Po tym opiekunowie opowiadali uczniom, ile wody powinniśmy pić, aby zachować zdrowie i zapobiegać jej utracie z organizmu. Poinformowali również, że woda powinna gasić pragnienie, ale nie zawsze się tak dzieje z uwagi na różne dodatki dodawane do wody – barwniki, konserwanty itp. Poprzez te składniki napój nie gasi zbyt dobrze pragnienia i często jest nie zdrowy oraz nie wskazany dla organizmu.
Po rozmowie przyszedł czas na kolejny eksperyment. Uczniowie przygotowywali zdrowe napoje – cytrynowy, pomarańczowy – wrzucając przygotowane kawałki pomarańczy i cytryny oraz malinowy – do którego dolewali naturalnego soku malinowego. Każdy miał możliwość wyboru najsmaczniejszego napoju. Dzięki eksperymentowi uczniowie zrozumieli, że tak przygotowana woda jest najzdrowsza i gasi pragnienie, gdyż dostarcza naturalne witaminy, nie zatruwa niezdrowymi dodatkami oraz nie zawiera dużych ilości cukru.
Burza mózgów „Co jest najlepsze do picia?” to kolejne zadanie przygotowane dla uczniów, podczas którego pracowali w grupach. Każdy zespół miał za zadanie sprawdzić i odczytać składniki z etykiet butelki wody mineralnej i butelki słodkiego napoju, a następnie przedstawić je całej klasie. Po tym uczniowie odpowiadali jeszcze na pytania nauczycieli dotyczące omawianych napojów.
Po zakończeniu pracy podsumowali zadanie, wskazując na fakt, że tylko naturalna woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla człowieka. Dzięki niej żyjemy oraz jesteśmy zdrowsi. Mamy nadzieję, że drugoklasiści będą o tym pamiętać
Na zadanie domowe – w celu utrwalenia treści zajęć, uczniowie otrzymali do uzupełnienia kartę pracy „Źródło życia i zdrowia – woda”.
Opiekunowie ogólnopolskiego projektu "Zdrowo jem, więcej wiem": Karina Nadała, Paulina Łuczyńska
Po przerwie spowodowanej obostrzeniami pełną parą ruszyły treningi KTS. Do tej pory mogli tylko trenować licencjonowani zawodnicy PZTS. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i ćwiczą z dużym zaangażowaniem. Ćwiczenia przeplatane są zabawami, grami i pojedynkami na punkty, które są ulubionym elementem treningu. W tym semestrze grupa początkująca musiała zostać połączona z zaawansowaną. Mimo związanych z tym utrudnieniami mam nadzieję, że przyniesie to w rezultacie pozytywne efekty. Bardziej zaawansowani zawodnicy podzielą się z młodszymi kolegami i koleżankami swoim doświadczeniem i pomogą im w podnoszeniu umiejętności. Zapraszam na zajęcia wszystkich zapisanych jak też chętnych do uprawiania tenisa stołowego, dyscypliny sportu, która ma w Polsce piękne tradycje.
Opracowanie i zdjęcia: Mariusz Badowski
Drogi Czytelniku, czy zechcesz przybyć nam z pomocą? Zagubił się nam mały niedługi fragmencik. Liczymy na Ciebie. Zatem nie zwlekaj! Podejmij wyzwanie i udaj się w wirtualną podróż „W stronę biblioteki… w poszukiwaniu zaginionego cytatu”.
Wszystkim życzymy dobrej zabawy.
LINK DO ESCAPE ROOMU.
Opracowanie: Małgorzata Szponar - Szablewska, Karolina Kowal
W dniach 8-15 maja Czytelnicy i Bibliotekarze świętują! Tegoroczne motto brzmi: “Znajdziesz mnie w bibliotece”. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy trochę specjalnych niespodzianek! Z racji na sytuację epidemiologiczną biblioteka szkolna przygotowała dla Was atrakcje Online jak i "TU" na miejscu w bibliotece. Z tego też względu - nasz "Tydzień Bibliotek" trwać będzie o tydzień dłużej abyśmy mogli się spotkać w bibliotece z Wami. Zaglądajcie na stronę internetowa szkoły.
Opracowanie: Małgorzata Szponar - Szablewska, Karolina Kowal
Wydarzenie na Youtube dla rodziców i uczniów klas 8 na żywo 13.05. o godzinie 17:00. Organizatorem jest VULCAN.
Świetlica szkolna zaprasza serdecznie uczniów klas I – III do udziału w
OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
POD HASŁEM
„CZY TO PRAWDA, ŻE SPORT TO ZDROWIE. NAWET DZIECKO CI TO POWIE, ALBO NARYSUJE”.
Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pyskowicach (województwo śląskie).
ZASADY KONKURSU:
PRACE NALEŻY PRZYNOSIĆ DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ DO DNIA 17. 05. 2021 R. (PONIEDZIAŁEK)
ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO UDZIAŁU!!!
3 maja 2021 r. w Brzegu Dolnym rozegrano II Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Żaczek i Żaków. Bardzo dobry występ zaliczyli nasi uczniowie z Koła Tenisa Stołowego. Wśród czołowych zawodników w województwie zaprezentowali się z jak najlepszej strony, tocząc zacięte i wyrównane pojedynki. Julia Bednarczyk debiutując w turnieju tej rangi zajęła wysokie 7 miejsce. Bardzo dobrze spisał się też Szymon Mularczyk, który zajął 8 miejsce w doborowej stawce przeciwników i był bardzo blisko wejścia do pólfinałów. Gratulujemy serdecznie i czekamy na następne udane zawody.
Opracowanie: Mariusz Badowski