Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!
Państwo polskie jest wielką, bezcenną wartością. Trzeba było walki i pracy, potu i krwi kilku pokoleń, aby Polska po pierwszej wojnie światowej mogła wrócić na mapę Europy. Potrzebny był ogromny wysiłek i determinacja, żeby obalić komunistyczną władzę, wyrwać się spod podkutego buta Moskwy i po raz drugi w XX wieku odzyskać niepodległość na przełomie lat 80-tych i 90-tych. My współcześni Polacy mamy wreszcie własne, demokratyczne państwo. Współtworzymy społeczeństwo otwarte, cieszymy się pełnią praw obywatelskich. Możemy się organizować, w swobodny sposób wyrażać własne przekonania, opinie i poglądy. Co kilka lat wybieramy władze różnych szczebli. Wyznajemy różne wartości, mamy odmienne wizje Polski, różnimy się i spieramy - to w demokracji naturalne. Nasz los spoczywa w naszych i tylko w naszych rękach. Od nas in gremio zależy wybór co zrobimy z wolnością, jak ją będziemy rozumieć i praktykować. Niezmiernie ważne jest jakie wartości i postawy przekażemy młodemu pokoleniu. Zadaniem kadry pedagogicznej jest wychowywać podopiecznych w szacunku dla prawdy i dobra, innych ludzi i narodów, państwa i prawa. Uczyć rozumnej, odpowiedzialnej wolności, kultury słowa i zachowania, współpracy, rozwiązywania sporów w sposób asertywny i pokojowy, dochodzenia swoich racji w sposób cywilizowany.
Piszę do Koleżanek i Kolegów, bom smutny i zatroskany. Martwię się, gdyż epidemia przybiera na sile. Dodatkowo od kilku dni na ulicach polskich miast po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję eugeniczną za niekonstytucyjną, trwają wielotysięczne protesty, bierze w nich udział część uczniów i niektórzy nauczyciele. Inicjatorem i koordynatorem manifestacji i marszów jest radykalna lewicowa organizacja „Ogólnopolski Strajk Kobiet”. Domaga się ona „aborcji na życzenie”, ostatnio za „główny i końcowy postulat” uznała „dymisję rządu”. Powołała Radę Konsultacyjną, która ma „negocjować warunki ustąpienia rządu” (sic!). Nie bacząc na zagrożenie epidemiczne do protestów nawołują i w nich uczestniczą partie opozycji, która ongiś sama siebie nazwała „totalną”. W ten sposób protest społeczny przekształcił się de facto w akcję polityczną, której głównym i nieskrywanym celem jest obalenie rządu wyłonionego przez parlament pochodzący z wolnych, demokratycznych wyborów. Tymczasem konfliktów społecznych i sporów aksjologicznych nie rozwiąże się na ulicy wśród często wulgarnych napisów i okrzyków, gróźb i bijatyk, zakłócania miru domowego, profanowania i dewastowania kościołów, pomników, budynków użyteczności publicznej. Potrzebna jest spokojna i merytoryczna dyskusja zainteresowanych stron, dialog, ostudzenie emocji. Nadzieję daje inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który złożył w Sejmie kompromisowy projekt zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży oraz zaproszenie opozycji do rozmów przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Sprawa jest tym pilniejsza, że - jak przestrzegają wirusolodzy - masowe zgromadzania mogą spowodować znaczący wzrost zachorowań na COVID-19 i tym samym śmierć wielu ludzi.
W trudnym czasie pandemii koronawirusa, politycznych napięć, sporów o zakres ochrony życia nienarodzonych i przypadków dopuszczalności aborcji, serdecznie proszę o spokój i odpowiedzialność, rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, skoncentrowanie się na realizacji podstaw programowych, respektowanie przepisów prawa. O nieprzenoszenie ostrych, światopoglądowych i politycznych sporów na teren szkół, przedszkoli i placówek (w tym nieeksponowanie symboli organizacji deklarujących polityczne cele). Jednostki oświaty z mocy prawa są i muszą być wolne od działalności politycznej. Bez względu na sposób nauczania-stacjonarny, hybrydowy lub zdalny - zajęcia dydaktyczne winny odbywać się zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć. Nieobecność uczniów na lekcjach i nauczycieli w pracy z powodu udziału w ulicznych protestach w żadnym wypadku nie może być usprawiedliwiana. Zachęcanie uczniów do udziału w nielegalnych zgromadzeniach i to w czasie pandemii koronawirusa, wywieranie presji i piętnowanie uczniów, którzy w manifestacjach i marszach nie chcą brać udziału jest niedopuszczalne i naganne (na szczęście na Dolnym Śląsku to rzadkie, incydentalne przypadki). W każdej takiej sytuacji będę interweniował i stanowczo reagował. Proszę i apeluję o rozważne, powściągliwe zachowanie także poza godzinami pracy, w tym w przestrzeni wirtualnej (internet nie śpi i nie zapomina). Warto pamiętać, że kto angażuje się w debatę publiczną ponosi cząstkę odpowiedzialności za jej kształt, jakość i poziom. Każdy w Rzeczypospolitej ma prawo do nieskrępowanej obywatelskiej aktywności w prywatnym czasie, ale nauczycielem i dyrektorem nie przestaje się być po zakończeniu lekcji - młodzież patrzy i się uczy, uczniowie, rodzice, społeczność lokalna i internetowa komentują. Po tysiąckroć rację mieli starożytni Rzymianie twierdząc: „Verba docent, sed exempla trahunt” (słowa uczą, ale przykłady pociągają, skłaniają do naśladowania). Mamy co robić, wygląda na to, że z powodu pandemii koronawirusa zdalne bądź hybrydowe nauczanie pozostanie codziennością szkół na dłużej. To na nas spoczywa wielkie i odpowiedzialne zadanie dobrego wykształcenia i wychowania młodego pokolenia. Bądźmy mu przykładem i wzorem.
Szanowni Państwo! Koleżanki i Koledzy!
Jeśli Polska ma od czegoś urosnąć i zmienić się na lepsze, to od pracy i zgody, która naprawdę buduje. Nie darmo starożytni Rzymianie twierdzili: „Ubi concordia, ibi victoria” (tam gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Im więcej zgody w narodzie i szkolnych społecznościach, tym lepiej. Proszę więc o zgodną, ofiarną pracę oraz wystrzeganie się zachowań, które mogłyby naruszać prawo i dobre obyczaje, skłócać i konfliktować szkolne wspólnoty oraz lokalne społeczności.
„Jedno jest niebo dla wszystkich i jedno słońce nad nami” - jak śpiewa Don Vasyl i jego romski zespół. Jedna jest Polska.
Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Serdecznie zapraszamy uczniów klas II do udziału w szkolnym konkursie plastycznym „Jem owoce i warzywa” w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
Konkurs polega na wykonaniu rysunku pod hasłem „Jem owoce i warzywa”.
Rysunek należy wykonać na kartce z bloku technicznego formatu A4 kredkami lub pastelami.
Każdy uczeń może wykonać tylko jedną pracę.
Termin składania prac – 16. 11. 2020 r. (poniedziałek). Prace proszę przynosić do świetlicy szkolnej.
Rozstrzygnięcie konkursu – 20. 11. 2020 r. (piątek).
Opiekunowie projektu: Karina Nadała, Paulina Łuczyńska
Celem konkursu skierowanego do przedszkolaków było między innymi budzenie dziecięcej wrażliwości na piękno jesiennego krajobrazu, poszerzenie zainteresowań otaczającą przyrodą oraz ukazanie nastroju i walorów kolorystycznych jesieni.
Biorąc pod uwagę powyższe kryteria Jury w składzie: Pani Karina Nadała, Beata Pawłowska - Hara i Dominika Lipigórska ogłosiło werdykt:
I miejsce otrzymuje Hanna Ptaszyńska
II miejsce otrzymują: Milena Sobczyńska i i Michał Wyżkiewicz
III miejsce otrzymują: Franciszek Macioł i Helena Pisarska
Wyróżnienia powędrują do: Natana Krzymińskiego, Natalii Mrozowskiej, Marii Macioł i Kasjana Orzechowskiego.
Upominki za udział w konkursie otrzymają także: Michał Pietraszek, Martyna Fogiel, Aurelia i Alexander Wierobiej, Hanna Bogacka i Ziemowit Tychański.
Wszystkim Dzieciom i Rodzicom serdecznie dziękujemy za piękne jesienne fotografie.
Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się po powrocie dzieci do przedszkola.
GRATULUJEMY!
30 października 2020 r. w holu szkoły odbyło się uroczyste Pasowanie na Świetlika uczniów klasy IA.
Głównym celem uroczystości było przyjęcie do grona świetlików uczniów, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli swoją przygodę z nauką w naszej szkole i od września biorą udział w zajęciach świetlicowych.
Pierwszaki, aby dostać się do grona świetlików musiały wykonać szereg różnych zadań.
Na początek sprawdzono znajomość regulaminu świetlicy. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem doskonale. Wzorowo zaliczyły znajomość zasad obowiązujących w świetlicy.
Następnie odkrywały sekrety świata rozwiązując rozmaite zagadki. Każdy kandydat na świetlika musiał odpowiedzieć na jedno pytanie, do którego podane były trzy odpowiedzi.
Później przyszłe świetliki zostały poddane dwóm próbom „próbie bystrości” (dzieci musiały odpowiedzieć jak najszybciej czy zdanie, które było czytane jest prawdą czy fałszem) oraz „próbie uśmiechu” (zadanie polegało na wypiciu z uśmiechem na twarzy soku z cytryny). Ostatnie zadanie sprawiło dzieciom dużo radości.
Uwieńczeniem uroczystości było złożenie przez pierwszoklasistów przyrzeczenia (ślubowania):
„Uroczyście ślubujemy
być zawsze wesołym, uśmiechniętym i koleżeńskim.
Dbać o bezpieczeństwo własne oraz kolegów.
Dbać o porządek i czystość w świetlicy.
Nigdy nie zapomnę powiedzieć:
Dzień Dobry, Przepraszam, Dziękuję Do Widzenia.
Obiecuję grzecznie się bawić i sprzątać po zabawie.
Obiecuję sumiennie odrabiać zadania domowe.
Obiecuję troszczyć się o świetlicę i oczywiście kochać swoje Panie”.
Po złożonej przysiędze każdy uczeń klasy pierwszej został pasowany ołówkiem przez panią Karinę Nadała na Świetliczaka.
Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom przyjęcia do gromady świetlicowej, upominki rzeczowe oraz słodkie co nie co.
Na koniec uroczystości zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.
Wychowawcy świetlicy życzą nowym świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.
A oto lista pasowanych Świetlików:
Wiadomość: Karina Nadała
Zdjęcia i filmiki: Magdalena Piecyk
„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN. W 2019 r. w akcję włączyła się również Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nasze działania realizowane w ramach akcji miały przede wszystkim charakter wirtualny przy dużym zaangażowaniu uczniów i ich rodzin. Pamiątki rodzinne to obiekty, które są szczególnie powiązane z naszym rodzinnym dziedzictwem. Pobudzają nasze wspomnienia o bliskich oraz ilustrują naszą historię rodzinną. Przekazywane z pokolenia na pokolenie, zazwyczaj „opatrzone” są opowieściami, pomagając zachowywać dziedzictwo dla przyszłych członków rodziny. To np. biżuteria i obrączki – symbol miłości, który można przekazywać z pokolenia na pokolenie. Przepisy kuchenne – dzięki nim przekazujemy dziedzictwo naszych babć, mam, smaki dzieciństwa i młodości naszych przodków. Zegarki nie tylko dlatego, że są cenne, ale dlatego, że są dowodem rewolucji technicznych ówczesnych czasów. Zdjęcia rodzinne tworzą wspomnienia i zabierają nas z powrotem do tamtych czasów. Wiele zabytkowych mebli, szczególnie ze śladami użytkowania, czyli zarysowaniami i uszkodzeniami mogą okazać się szczególną pamiątką. Jak i wojskowe relikwie po krewnych lub przodkach, którzy służyli w wojsku oraz listy i pamiętniki dostarczają cennych informacji o życiu naszych przodków. Dziękuję Wszystkim Uczniom, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi rodzinnymi skarbami.
Opracowanie: Małgorzata Szponar-Szablewska
28. 10. 2020 r. w grupie młodszej odbyły się zajęcia poświęcone dyni. Dzieci pokonały dyniowy tor przeszkód oraz wykonały ciekawe prace plastyczne. "Żabki" przekonały się, że warto uprawiać dynię ze względu na jej właściwości odżywcze. Dokonano "ważenia", dzieci szybko spostrzegły, że wielkość i ciężar zależy od danej odmiany. Zajęcia dostarczyły wiele śmiechu i frajdy. Zapraszamy do oglądania zdjęć!!!
Organizacja, notatka: Joanna Żabska, Marzena Heina
W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt wiele wysoko energetycznych pokarmów, a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. Liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą na przełomie kilkunastu lat wykazuje tendencję wzrostową. Jednak te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić. Dlatego w trosce o zdrowie młodego pokolenia w roku szkolnym 2020/2021 uczniowie klasy IIA i IIB wraz z opiekunami: panią Pauliną Łuczyńską oraz panią Kariną Nadała biorą udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt składa się z dwóch etapów: jesienno zimowego i wiosennego, a jego realizacja ma na celu kreowanie u dzieci prawidłowych postaw dotyczących zdrowego żywienia oraz promowanie aktywności fizycznej. Projekt został również objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy.
27. 10. 2020 r. odbyły się pierwsze zajęcia pod hasłem „Poznajemy warzywa i owoce”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom ich możliwości poznawczych, zapoznanie z wartościami odżywczymi warzyw i owoców, uświadomienie roli warzyw i owoców w codziennej diecie, zachęcanie do codziennego jedzenia warzyw i owoców oraz uczenie zasad koleżeńskiej współpracy potrzebnej do osiągania zakładanych celów. Podczas warsztatów uczniowie poznawali nazwy i cechy charakterystyczne warzyw i owoców. A wszystko to obywało się poprzez pogadanki, zabawy, rozwiązywanie zagadek oraz przyporządkowywanie owoców i warzyw do odpowiednich kolorów.
Niedługo kolejne zajęcia w ramach projektu, a w sumie konkurs plastyczny. Szczegóły wkrótce!!!
Wiadomość: Karina Nadała
Zdjęcia: Paulina Łuczyńska
Podczas zajęć ekologicznych maluszki poznały las i jego mieszkańców. Nie zabrakło, również pupilów mieszkających w domu. Dzieci dowiedziały się, jakie przysmaki lubią zjadać zwierzęta. Wiedzą wiele na temat warunków jakie należy im stworzyć, by czuły się bezpiecznie. Las to nasz przyjaciel - ofiaruje świeże powietrze, piękno, dlatego nie wolno go zaśmiecać, niszczyć grzybni, zabijać nawet najmniejszych zwierząt. Zajęcia edukacyjne zakończyły się teatrzykiem w wykonaniu najmłodszych pt. "Wilk i koźlątka".
Organizacja, opracowanie, zdjęcia: Joanna Żabska
Wrocław 2020-10-26
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!
Na świecie i w Europie podnosi się druga fala pandemii koronawirusa. To zjawisko dotyka również Polski, liczba dziennych zachorowań w naszym kraju sięgnęła ponad 13 tysięcy. Rząd Rzeczypospolitej całe państwo ogłosił czerwoną strefą i wprowadził szereg obostrzeń. Ich celem jest ochrona zdrowia i życia obywateli, spłaszczenie wzbierającej fali zachorowań, utrzymanie funkcjonalności systemu opieki zdrowotnej. Od poniedziałku 26 października br. przez okres 2 tygodni zdalne nauczanie będzie odbywać się w klasach 4-8 w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.
W ubiegłym roku szkolnym od marca do wakacji szkoły, przedszkola i placówki pracowały zdalnie. Kadrze pedagogicznej przybyło wiedzy i umiejętności (praktyka czyni mistrza!), zwiększyła się też liczba komputerów. Działają różne platformy edukacyjne, w tym rekomendowana przez MEN e-podręczniki.pl. Zdalne nauczanie wszakże ciągle pozostaje wyzwaniem. Jestem świadomy ograniczeń w poszczególnych jednostkach oświaty i słabości nauczania na odległość, nie oczekuję cudów od Koleżanek i Kolegów. Gorąco dziękując za dotychczasowy wysiłeki ofiarną pracę proszę o zaangażowanie, systematyczny i serdeczny kontakt z uczniami (zwłaszcza niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych) i rodzicami, optymalne wykorzystywanie posiadanych technicznych możliwości, dawanie przykładu zawodowych kompetencji, obywatelskiej postawy – w tym szczegolnie respektowania zasad sanitarnych. Proszę o empatię i życzliwość, cierpliwość i wytrwałość, spokój i opanowanie. Mówiąc najkrócej chodzi o to, aby każdy dawał z siebie wszystko robiąc to, co do niego należy.
Ze strony Kuratorium Oświaty możecie Państwo liczyć na wsparcie: aktualne, rzetelne i wiarygodne informacje (w szczególności zapraszam na strony www.men.gov.pl oraz www.kuratorium.wroclaw.pl), dobre rady, praktyczne podpowiedzi, wyjaśnianie formalno-prawnych dylematów, interwencje w różnych instytucjach w wyjątkowo ważnych i pilnych sprawach (np. w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych). Ponadto na ograniczenie liczby ewaluacji i kontroli, a także sprawozdawczości.
Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych została zaordynowana na 2 tygodnie. Jeśli wprowadzone restrykcje przyniosą pozytywne efekty i sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać to będziemy stopniowo wracać do nauczania hybrydowego i stacjonarnego. Jeżeli jednak zła sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała to nauczanie na odległość stanie się codziennością na dłużej. Tym gorliwiej więc warto doskonalić umiejętności kształcenia zdalnego, sięgać po dobre praktyki, samemu dzielić się z innymi wiedzą i doświadczeniem. Warto także w pełni wykorzystywać sprzęt posiadany przez szkołę - dyrektor szkoły może zdecydować o jego wypożyczeniu, może też zobligować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zdalnego nauczania ze szkolnych gabinetów (szczególnie, gdy z różnych powodów nauczyciele nie mogą prowadzić nauczania na odległość z własnych domów).
Koleżanki i Koledzy!
Pan Zagłoba w zakończeniu „Potopu” Henryka Sienkiewicza apelował do przyszłych pokoleń: „Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis [wspólnymi siłami] przy boskich auxiliach [z bożą pomocą] podnieść nie można”.
My współcześni mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem. Koronawirus jest wspólnym wrogiem i tylko razem możemy go pokonać. Pamiętając o misji wyjątkowego zawodu nauczyciela bądźmy zjednoczeni, solidarni, pomocni. Jestem święcie przekonany, że i tym razem damy radę!
Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Dnia 22. 10. 2020 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Jesienne drzewo” dla uczniów klas I – III oraz IV – VI. Celem konkursu było przedstawienie różnorodności jesiennych barw, uwrażliwienie na piękno przyrody oraz pobudzenie dzieci do tworzenia oryginalnych prac. Uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością. W swoich pracach, dzieci wykorzystały przeróżne materiały i stworzyły przepiękne jesienne drzewa. Po długich naradach, komisja w składzie: pani Beata Pawłowska – Hara, pani Kamila Krawczak oraz pani Kamila Sądkiewicz zdecydowała przyznać następujące miejsca:
KLASY I – III
KLASY IV – VI
23. 10. 2020 r. na holu szkoły odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.
Serdecznie gratulujemy młodym artystom, dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Wiadomość: Karina Nadała
Zdjęcia: Magdalena Piecyk, Karina Nadała
Zdjęcia: K. Krawczak
Kolejny miesiąc i kolejne kilogramy „złota” w postaci kolorowych nakrętek już nazbierane. Nasi uczniowie oraz nauczyciele chętnie pomagają tym, którzy tej pomocy potrzebują. I tak właśnie jest…ponieważ malutka Lilianka Kornaga choruje na obustronny niedorozwój kości udowych i bez wsparcia leczenie jest bardzo utrudnione.
W tym miesiącu do akcji włączyli się: Hubert Sieczkowski, Milena Serdeń, Mateusz Szulc, Julia Bednarczyk, Wiktoria Zimny, Maja Pilch, Mateusz Szulc, Anna Szlufarska, Jakub Krawiec, Lena Pelczarska, Zofia Nowakowska, Mateusz Serafin, Amelia Bednarczyk, Julia Bednarczyk, Szymon Niziałek, Antoni Chudaś, Szymon Mularczyk, Jakub Pieniężny, Karolina Więcławska oraz nauczyciele – Karina Nadała, Agnieszka Kuberska, Magdalena Piecyk oraz Sylwia Wachal.
Za okazaną pomoc bardzo dziękujemy
I pamiętajmy…
Akcja wciąż trwa!!!
I Ty możesz pomóc!!!
Wystarczy nazbierać plastikowe nakrętki i przynieść do świetlicy szkolnej, a my przekażemy nakrętki chorej Liliance Kornaga.
Działamy i zbieramy!!!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
20 października 2020 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość - ślubowanie i pasowanie uczniów klasy pierwszej.W tym roku wyglądało ono inaczej niż dotychczas. Odbyło się bez rodziców i innych zaproszonych gości. Pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco odpowiadali na pytania dotyczące naszej Ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin pięknie zdali i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pani Dyrektor Magdalena Kłósek dokonała aktu pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 13. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku.Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami naszej szkoły i życzymy Wam sukcesów w nauce. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Wiadomość: Ewelina Jędrzejczak
Zdjęcia: Alicja Andrzejewska, Edyta Szulc
22 października 2020 r. starszaki świętowały Dzień Dyni. Podczas zajęć dzieci określały ciężar dyni, kolor, kształt i zapach. Porównując wielkość wszystkich dyni ułożyły dyniowy pociąg. Dowiedziały się także o zdrowotnych właściwościach tego popularnego warzywa - dzieci wiedzą już co to jest karoten i dlaczego olej z pestek dyni jest zdrowszy od tłuszczu zwierzęcego. Podczas zajęć plastycznych wykazały się kreatywnością, pomysłowością i twórczym zaangażowaniem. Powstały prawdziwe dyniowe dzieła sztuki, które ozdobiły przedszkolny hol.
Na koniec zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe medale :)
Zapraszamy do galerii :)
Opracowanie: K. Krawczak
Organizacja: K. Krawczak, D. Lipigórska
Zdjęcia: D. Lipigórska, K. Krawczak
Zdjęcia: K. Krawczak
Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Klasa II b postanowiła wykorzystać je do zrobienia różnych zwierząt czy też stworków. Przy okazji dzieci dowiedziały się jak zbudowana jest roślina warzywna i jakie są różne części jadalne roślin. Czyli wiedza praktyczna połączona z teorią – a ile przy tym radości.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
Przedszkolaki dołączyły do akcji charytatywnej "Paka dla zwierzaka", która trwała od 5.10.2020 r. do18.10.2020 r. Dzieci przynosiły do przedszkola karmę i ciepłe okrycia dla Azylu Amicus na ulicy Portowej. W dniu dzisiejszym przedstawicielki Amicusa odebrały przyniesione dary dla zwierząt z azylu. Mamy nadzieję, że bezdomne koty i psy znajdą swój nowy dom i kochających właścicieli, a przyniesione dary - szczególnie ciepłe koce, poduszki i pledy pozwolą im godnie przeżyć nadchodzące chłody :)
Koordynacja i opracowanie: K. Krawczak