Są misie brązowe,
Są misie białe,
Są misie duże
I misie małe.
Bywają także i szklane
I takie jak ty, bardzo kochane!
25 listopada obchodzony jest światowy dzień pluszowego Misia - również w naszym przedszkolu dzieci z obu grup przedszkolnych świętowały ten dzień.
Były plasy z misiami - którym bardzo się to podobało:), prezentacje swoich ulubionych misiów oraz ich parada.
Dzieci poznały również historię słynnego Misia Teddiego.
Na koniec zabaw dzieci zajadały ciasteczka w kształcie Misiów przygotowane przez panią Karolinę, której serdecznie dziękujemy!
Opracowanie i organizacja: D. Lipigórska
W niedzielę 24 listopada rozegrany został kolejny Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Młodzików. W Hali im. Andrzeja Grubby w Brzegu Dolnym rywalizowało 36 zawodników z całego Dolnego Śląska, prezentujących bardzo wysoki poziom umiejętności. Naszą szkołę w tym doborowym towarzystwie reprezentował niezawodny Jakub Pieniężny z klasy Va, który udanie rozpoczął turniej "wychodząc z grupy". Następnie w rozgrywkach pucharowych trafił na silniejszych rywali i ostatecznie zajął 21 miejsce. Życzymy Kubie kolejnych zwycięstw i czołowych miejsc w następnych zawodach ponieważ solidnie i systematycznie pracuje na treningach, co z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.
Przygotowanie infomacji i zdjęcia: Mariusz Badowski
Dnia 21. 11. 2019 r. w świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej nr 14 odbyło się rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu dekoratorskiego „Jesienne wrota”. Zadanie konkursowe polegało na przystrojeniu w jesiennym klimacie drzwi wejściowych do świetlicy szkolnej.
Z ogromną przyjemnością i satysfakcją informujemy, iż wychowankowie naszej świetlicy otrzymali II miejsce.
Delegacja świetliczanek w składzie: Zofia Nowakowska z klasy Ib, Natalia Jacak oraz Karolina Więcławska z klasy Ia wraz z opiekunem Magdaleną Piecyk odwiedziły świetlicę szkolną w SP 14, aby wziąć udział w uroczystym wręczeniu nagród.
Świetlica otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe w postaci gier, które z pewnością przydadzą się w świetlicy szkolnej. Rozwiązanie konkursu zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia: Magdalena Piecyk
Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka - symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych - Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Klasa Ib podtrzymuje tę tradycję i wykonała piękne kolorowe misie. Każdy w klasie mógł również pochwalić się swoim ulubieńcem i go zaprezentować.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
W czwartek 21 listopada dwóch uczniów z Koła Tenisa Stołowego wzięło udział w kolejnych zawodach w Polkowicach. W gronie 22 zawodników ( kategoria szkół podstawowych) z okolicznych klubów i szkół z Polkowic, Lubina, Głogowa i Grębocic bardzo dobrze zaprezentował się Jakub Pieniężny, który zajął 10 miejsce, Aleksander Sznajder był 18. Cały cykl turniejów zakończy się 15 grudnia w niedzielę, w Szkole Podstawowej nr 1 w Polkowicach. Więcej informacji na temat GRAND PRIX POLKOWIC W TENISIE STOŁOWYM:
https://polkowice.eu/ze-sportowych-aren/zagrali-w-ping-ponga/
https://polkowice.eu/ze-sportowych-aren/i-edycja-grand-prix-amatorow/
Przygotowanie informacji: Mariusz Badowski
W czwartek 21 listopada, z inicjatywy Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego, na Starym Mieście w Głogowie odbył się happening z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie naszej szkoły, mimo niesprzyjającej pogody, wręczali głogowianom żółte wiatraczki i życzyli uśmiechu. Mieszkańcy naszego miasta nie szczędzili miłych słów i ciepłego spojrzenia.
Pamiętajmy o tym, by uśmiech gościł
na naszych twarzach nie tylko od święta,
a „Najlepszym lekarstwem,
którego nie sposób przedawkować,
jest życzliwość dla drugiego człowieka”.
Opracowanie: Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski
Zdjęcia: Alicja Andrzejewska
Dnia 20.11. 2019 r. dzieci z grupy młodszej i starszej wzięły udział w WARSZTATACH ŚWIĄTECZNYCH z CUKIERNIKIEM. Zdobiły pierniki, które były w przeróżnych kształtach: choinki, gwiazdki, cukierki, bombki. Pani Natalia (cukiernik-lukiernik) wprowadziła grupy w klimat świąteczny, opowiedziała jak wykonać własnoręcznie smaczne pierniki, jakich przypraw należy użyć. Do zdobienia wykorzystano przeróżne ozdoby: kolorowy lukier, płatki kukurydziane, czekoladowe kulki, wiórki, koraliki jadalne, a nawet brokat spożywczy. Dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach, pracowały-jednocześnie podjadały J. Hol przedszkola, również został ozdobiony piernikowymi witrażami w kształcie choinek z roztopioną masą żelkową. Zajęcia zakończyły się wręczeniem dyplomów wszystkim uczestnikom.
Opracowanie i organizacja: Joanna Żabska
W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny została zorganizowana na terenie naszej szkoły akcja pn. „Paka dla zwierzaka”. Akcja ta miała na celu zbiórkę karmy i innych potrzebnych rzeczy dla naszych czworonożnych przyjaciół mieszkających w schronisku AMICUS w Głogowie.
W dniu 15 listopada uczniowie, którzy włączyli się w akcję wraz z p. Karoliną Kowal i p. Pauliną Łuczyńską osobiście przekazali dary do schroniska.
W imieniu schroniska dziękujemy za przekazane dary!
Opracowanie: Karolina Kowal
Zdjęcia: Paulina Łuczyńska
15 listopada br. w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się Głogowski Turniej Szachowy „Cztery Pory Roku – Jesień 2019” dla uczniów szkół podstawowych z klas I – VI. Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród dzieci oraz propagowanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego. W zmaganiach wzięło udział 48 zawodników. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Antoni Chudaś, Wojciech Gruszczyński, Piotr Buczyński i Maksymilian Włodarczyk. Poziom był wysoki, w turnieju brali udział zarówno amatorzy, jak i zawodnicy, którzy rozwijają swoje szachowe umiejętności w różnych klubach i szkółkach szachowych. Chociaż naszym uczniom nie udało się zająć miejsc na podium, gratulujemy im odwagi wzięcia udziału w tak poważnym wydarzeniu i życzymy sukcesów w kolejnych szachowych rozgrywkach.
Opracowanie i zdjęcia: Karina Nadała
Szkoła Podstawowa nr 6 w Głogowie ogłasza XIII powiatowy konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III na „NAJCIEKAWSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ”. Prace należy przynosić do świetlicy szkolnej do dnia 05. 12. 2019 r. (czwartek). Format pracy A5
(A4 zgięte na pół). Technika dowolna, bez elementów gotowych. Życzeń do środka nie wpisujemy. Ocenie będą podlegać: zgodność z tematem, interpretacja własna tematu, walory artystyczne. Zapraszamy serdecznie do udziału!!!
15. 11. 2019 r. (piątek) można było w naszym Przedszkolu poczuć piękny zapach pieczonego ciasta. To starszaki w ramach zajęć kulinarnych po raz kolejny chciały przyrządzić coś smacznego. Tym razem były to muffinki bananowe. Nauczyciel zapoznał dzieci z przepisem, wytłumaczył, na czym polega prawidłowe mieszanie produktów: suche-mokre. Dzieci szybko i z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy. Zaczęły myć, obierać i kroić banany, dodawać jajka, olej. W następnej misce łączono mąkę z proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i kakao. Powstały smaczne muffinki, które dzieci zajadały ze smakiem. Nie zapomniały również o młodszych kolegach i koleżankach, dzieląc się z nimi swymi przysmakami. Pasja do gotowania została rozpalona, dlatego niedługo następne zajęcia :)
Opracowanie i organizacja: Joanna Żabska
14 listopada 2019 r., w czwartkowe jesienne popołudnie dzieci i rodzice z grupy 5-6 latków spotkali się na warsztatach plastycznych, podczas których wykonano dyniowe lampiony. Pracy było dużo, ponieważ na samym początku należało dynię pozbawić miąższu, zachować pestki do późniejszego suszenia i dopiero potem zabrać się za wycinanie otworów i ozdabianie dyniowego lampionu. Podczas wspólnej pracy uczestnicy warsztatów wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Powstały przepiękne prace, które podziwiać można było w holu przedszkolnym. Wspólnie spędzone chwile z rodzicami, to dla dzieci miła odmiana od przedszkolnej rutyny. Nie zabrakło pląsów przy muzyce i ulubionych piosenek dzieci. Słodką niespodziankę sprawiła wszystkim mama Mieszka, która upiekła ciasto dyniowe. Ciasto było tak pyszne, że zostało zjedzone do ostatniego okruszka :) Gdy zgaszono światło, wszystkie dynie rozbłysły blaskiem świeczek i kolorowych ozdób. To był piękny widok !
Nauczyciele grupy 5-6 latków dziękują Rodzicom i Dzieciom za wspólnie spędzony czas:)
Opracowanie i organizacja: K. Krawczak
13. listopada 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Złota polska jesień”. Jego głównym założeniem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno otaczającej nas przyrody w okresie jesieni, zaszczepienie i rozwijanie pasji fotograficznej, popularyzacja sztuki fotograficznej jako jednej z form artystycznego wyrazu oraz prezentacja osiągnięć uczestników konkursu.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu głogowskiego. Fotografie oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VIII. Łącznie na konkurs wpłynęło 113 fotografii z 15 szkół podstawowych z terenu powiatu głogowskiego. W kategorii klas I – III wpłynęło – 45 fotografii. Natomiast w kategorii klas IV – VIII – 68 fotografii.
Komisja konkursowa w składzie: pan Tomasz Lewicki oraz pan Remigiusz Kloc stwierdziła, że wybór wyróżnionych fotografii nie był łatwy, ponieważ wszystkie dostarczone na konkurs prace były interesujące, zachwycały zróżnicowaniem pod względem spojrzenia i ujęcia tematu oraz wysokim poziomem artystycznym.
Oto laureaci:
KLASY I – III
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
IV miejsce:
KLASY IV – VIII
I miejsce:
II miejsce:
III miejsce:
IV miejsce:
Rozstrzygnięcie konkursu przeplatane było krótkimi występami naszych uczniów i nie tylko. Mogliśmy usłyszeć piosenkę o jesieni, obejrzeć taniec z chustkami oraz wysłuchać przepiękną grę na skrzypcach nauczyciela muzyki – pani Katarzyny Kuczyńskiej oraz uczennicy Szkoły Muzycznej – Małgorzaty Łopińskiej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!!! Nagrodzeni otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Głogowa, Starostę Powiatu Głogowskiego oraz Wójta Gminy Głogów, którym serdecznie dziękujemy.
Bardzo dziękujemy jurorom – panu Tomaszowi Lewickiemu oraz panu Remigiuszowi Kloc za zaangażowanie w pracę jury.
Dziękujemy również Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy przygotować poczęstunek dla naszych gości.
Serdeczne podziękowania dla nauczyciela muzyki – pani Katarzyny Kuczyńskiej oraz uczennicy Szkoły Muzycznej – Małgorzaty Łopińskiej, które wzbogaciły program artystyczny grając na skrzypcach.
Podczas rozstrzygnięcia konkursu swoją obecnością zaszczycili nas: pani Iwona Osomańska – Sekretarz Gminy Głogów oraz pan Dariusz Czaja – wiceprezes TZG, Radny RM. Dziękujemy za przybycie.
Konkurs zorganizowały: Paulina Łuczyńska i Karina Nadała.
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia: Paulina Łuczyńska, Kamila Sądkiewicz
Zdjęcia można również obejrzeć na miedziowe.pl, glogowextra.pl
Dnia 08. 11 .2019 r. w grupie młodszej odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców związane z Dniem Odzyskania Niepodległości. Po powitaniu gości, dzieci obejrzały krótki film edukacyjny pt. "Barwy narodowe", następnie rodzice wraz z dziećmi wysłuchali wiersza "Katechizm polskiego dziecka". Po wysłuchaniu wiersza maluchy mogły popisać się swoją wiedzą na temat barw narodowych odpowiadając na proste pytania dotyczące obejrzanego filmu. Następnie wszyscy odśpiewali pierwszą zwrotkę i refren hymnu narodowego. Kolejnym zadaniem było wykonanie kotylionów z przygotowanych materiałów. Gotowe kotyliony zostały wyeksponowane w holu przedszkola, a następnie oddane dzieciom, by mogły udekorować swoje kurtki podczas Marszu Niepodległości 11 Listopada.
Opracowanie informacji i zdjęcia: M. Heina
Cele konkursu:
Organizator konkursu:
PCPPPiDN w Głogowie - Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego; koordynator - Alicja Skoczylas - doradca metodyczny - język niemiecki.
Adresaci konkursu:
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV - VIII oraz szkół ponadpodstawowych powiatu głogowskiego.
Instrukcja wykonania pracy:
Wykonując kalendarz adwentowy należy uwzględnić 24 okienka, przegródki, pojemniczki itp. i ich numerację – poszczególne „okienka” kalendarza powinny zawierać dowolne słowa, bądź zwroty w języku niemieckim związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
Klasa VA oraz VB na swoich lekcjach historii, urządziła pokaz mody pt. „Styl Starożytnej Grecji”. Uczennice i uczniowie z pomocą rodziców pieczołowicie przygotowali stroje i atrybuty bogów starożytnej Grecji. Zaprezentowały się m.in.: Afrodyta z jabłkiem i gołębiem, Atena z tarczą i włócznią, Demeter z kłosami zbóż, Zeus z piorunem, Ares w pełnej zbroi, Apollo z lirą, Posejdon z trójzębem i posępny Hades czy zwykli mieszkańcy Aten. Następnie każdy miał zaprezentować wybraną przez siebie postać i krótko o niej opowiedzieć. To zadanie wzbudziło wiele emocji i zaangażowało całe rodziny oraz z pewnością pozwoliło uczniom doskonale przyswoić wiedzę z historii starożytnej. A na koniec dzięki nowinkom technicznym wszyscy przenieśli się w czasie do przepięknej Hellady.
Przygotowanie lekcji i zdjęcia: Małgorzata Szponar-Szablewska
Reprezentanci Koła Tenisa Stołowego wzięli udział w II Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym Kadetów. Zawody odbyły się w niedzielę 10. listopada w Hali im. Andrzeja Grubby w Brzegu Dolnym. Stawką rywalizacji był awans do Grand Prix Polski kadetów. Nie udało się to niestety naszym uczniom, ale mieli możliwość gry z najlepszymi zawodnikami naszego województwa. W turnieju wystartowało 43 tenisistów z całego Dolnego Śląska, z którymi chłopcy rozgrywali wyrównane pojedynki. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, co dało naszym uczniom okazję do podnoszenia i "szlifowania" swoich umiejętności. Uczestnikami turnieju byli: Jakub Pieniężny, Szymon Stawicki, Wojciech Jacak, Maciej Smoczyk.
Przygotowanie informacji i zdjęcia: Mariusz Badowski
8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającej się 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, obchodzonej 11 listopada. Część artystyczną - inscenizację teatralną, przygotowali uczniowie z klasy VA i VB pod opieką nauczycieli p. Anny Płóciennik oraz p. Małgorzaty Szponar-Szablewskiej. Młodzi adepci sztuki teatralnej przybliżyli wszystkim zebranym trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie uświetniły piękne wykonania piosenek patriotycznych, które zostały przez młodych aktorów wplecione w fabułę przedstawienia. Na zakończenie apelu, dokładnie o godzinie 11:11 uczniowie i wszyscy pracownicy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. To część ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży, do której także przyłączyła się nasza szkoła. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem uczestników szkolnego apelu.
Opracowanie: M. Szponar-Szablewska, A. Płóciennik
Zdjęcia: Karina Nadała