"- Miły muchomorku,
powiedzieć mi musisz,
gdzie kupiłeś taki
śliczny kapelusik?
- Moja wiewióreczko,
chętnie ci odpowiem:
ja go nie kupiłem,
wyrósł mi na głowie."
Grupa młodsza zainspirowana wycieczką do lasu, postanowiła stworzyć swój własny "Mały Las". Podczas wycieczki dzieci mogły zaobserwować wygląd grzybów jadalnych oraz trujących. Po przypomnieniu wyglądu, poprzez film edukacyjny puszczony na tablicy multimedialnej, dzieci samodzielnie ulepiły z plasteliny grzyby, które następnie przymocowały do makiety lasu. Zadanie nie było łatwe, ale dzieci poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie! :)
Opracowanie: D. Lipigórska
Dnia 24. 10. 2019 r. dzieci z grupy starszej dowiedziały się jak za pomocą prostych przedmiotów można zrobić instrument muzyczny. Przyniesione przez dzieci butelki posłużyły jako szkielet grzechotki. Do ich wypełnienia użyto: fasolę, groch, ryż, ciecierzycę, żołędzie, nasiona, kaszę. Wszystkie butelki z minuty na minutę przybierały piękne wzory i kolory. Dzieci ozdobiły je motywami roślinnymi, figurami geometrycznymi i innymi wzorami, które wymyśliły. Zajęcia miały na celu: wykorzystanie produktów wtórnych, oraz rozbudzenie kreatywności dzieci. Wszyscy dobrze się bawili. Po wykonaniu butelkowych grzechotek nastąpiła ich prezentacja. Wystukiwano różne dźwięki i rytmy, które powtarzano. Przygoda z plastyką połączona z muzyką dała nam dużo radości.
Opracowanie: Joanna Żabska
W Polkowicach, 23 pażdziernika rozegrano pierwszy z cyklu turniejów GRAND PRIX w tenisie stołowym. W sportowych zmaganiach wzięli udział zawodnicy z Polkowic, Lubina, Grębocic, Głogowa i okolic. Nie zabrakło wśród nich uczniów z naszego Koła Tenisa Stołowego. W kategorii szkół podstawowych najlepiej z naszych tenisistów zaprezentował się Jakub Pieniężny z klasy Va, który zajął 7 miejsce (na 20 startujących). Kuba zwyciężył w 5 pojedynkach i uległ nieznacznie w 2 meczach. 9 był Wojtek Jacak z klasy 7a a 13 Aleksander Sznajder z klasy Vb. Mamy nadzieję, że wyniki w kolejnych zawodach z tego cyklu będą jeszcze lepsze.
Przygotowanie informacji i zdjęcia: Mariusz Badowski
Zapraszamy dzieci i Rodziców do wzięcia udziału w Przedszkolnym konkursie plastyczno-technicznym pt.: „Jarzynowy Cudaczek”
Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci, prezentacja własnych pomysłów twórczych, zdobywanie doświadczeń w zakresie twórczości.
Wykonane figurki jarzynowe należy dostarczyć do grupy starszej.
Termin składania prac: 29. 10. 2019 r.
Zadanie konkursowe:
1) Dzieci z Rodzicami wykonują stworka z różnych jarzyn, mogą pojawić się w nim również elementy takie jak: cekiny, plastelina, patyki, ruchome oczy, materiały wtórne itp.
2)Wszystkie „Jarzynowe Cudaczki” zostaną wyeksponowane w przedszkolnym korytarzu.
3) Pod uwagę będzie brana pomysłowość, ilość wykorzystanych jarzyn.
Opiekun konkursu: J. Żabska
Zapraszamy
Dnia 23. 10. 2019 r. (środa) starszaki w ramach zajęć kulinarnych przygotowały tosty. Wykorzystano zdrowe produkty, takie jak pieczywo pełnoziarniste, dużą ilość warzyw: ogórki, pomidory, cebulka, papryka, czosnek. Były nawet przygotowane własnoręcznie sosy: pomidorowy, czosnkowo - koperkowy. Nauczyciel opowiedział dzieciom jak ważne jest prawidłowe odżywianie i selekcja składników, które wpływają na energię, ale również przyczyniają się do odporności organizmu.
Następne zajęcia już wkrótce… będzie również smacznie i zdrowo.
Notatka i organizacja: Joanna Żabska
Dnia 22. 10. 2019 r. dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej obchodziły Święto Ziemniaka. Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego „Żyj zdrowo, jedz kolorowo”. Podczas zajęć świetliczaki poszerzyły wiedzę na temat ziemniaków, ich uprawy, przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami. Rozwiązywały także quiz ziemniaczany „Ziemniaki, pyry, kartofle… czyli to i owo o tych bulwach”. Ponadto brały udział w różnych ziemniaczanych zabawach i konkurencjach. Na koniec wysłuchały bajki pt. ''Ziemniaczana królewna'', do której wykonały ilustracje.
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia: Paulina Łuczyńska
21 października 2019 r. gościliśmy w naszym przedszkolu policjantki z ruchu drogowego. Panie poprowadziły zajęcia na temat bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym. Starszaki obecne na spotkaniu wykazały się dużą wiedzą na temat znaków drogowych i podstawowych przepisów związanych z ruchem ulicznym. Podczas odgrywania scenek rodzajowych wiedziały jak należy się zachować w trudnych sytuacjach; wykazały się także znajomością numerów alarmowych.
Zdjęcia: J. Żabska
Organizacja: K. Krawczak
22 października 2019 r. wspominamy Świętego Jana Pawła II. W tym dniu zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca w Szkolnym Konkursie Papieskim "Pokolenie Jana Pawła II":
I miejsce - Franciszek Pisarski kl.Va
II miejsce - Wojciech Gruszczyński kl.Vb
III miejsce - Jakub Pieniężny kl.Va
IV miejsce - Zuzanna Chwaszcz kl.VIa
IV miejsce - Szymon Stawicki kl. VIa
Gratulujemy!
Opracowanie i zdjęcia: Iwona Oleśków
25. 10. 2019 r. (piątek, godz. 9.00 - 9.45) w ramach projektu edukacyjnego "Żyj zdrowo, jedz kolorowo", który w tym roku organizowany jest w naszej szkole odbędą się zajęcia zumby dla uczniów klas I - III. Ćwiczenia poprowadzi instruktorka fitness - pani Justyna Potulicka.
W związku z tym, zwracamy się do Państwa z prośbą, aby do czwartku wpłacić po 2 zł. do wychowawców klas. Prosimy również, aby dzieci miały ze sobą strój sportowy oraz picie.
Koordynartorzy projektu: Karina Nadała, Paulina Łuczyńska
22 października 2019 r. przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Leśnej Doliny. Słoneczna pogoda zachęcała do spaceru przez kolorowy, jesienny las i podziwiania piękna złotej polskiej jesieni. Podczas wycieczki dzieci miały okazję pobawić się chustą animacyjną, wykonać leśne ludziki, przytulić się do drzewa, wspiąć się na pieniek, przeskoczyć przez gałąź, schować się za drzewem, a także pościgać w leśnej scenerii. Była także zumba w wykonaniu starszaków. Dzieci odkrywały tajemnice lasu: próbowały rozpoznać drzewa i rośliny; rozwiązać zagadki i, powąchać, jak pachnie las. Podczas spaceru rozmawiały z grzybiarzami i oglądały zebrane przez nich grzyby. Po dwóch godzinach spędzonych w lesie czas było wracać do przedszkola. Młodsze dzieci, zmęczone po długim spacerze, zasnęły w autokarze :)
Opracowanie: K. Krawczak
Zdjęcia: R. Stępień, D. Lipigórska, K. Krawczak, J. Żabska
16 października w naszej szkole pani Edyta Szulc - pedagog, Pani Agnieszka Zimna - Paluch - psycholog, oraz Pani Anna Płóciennik zorganizowały obchody Światowego Dnia Walki z Głodem.
Celem akcji było uświadomienie uczniom wagi istniejącego problemu, jakim jest głód, obecny nie tylko w Krajach Trzeciego Świata, ale widoczny także na co dzień wśród nas.
W tym dniu uczniowie klas I wzięli udział w pogadance dotyczącej poszanowania jedzenia, oraz w pikniku podczas którego dzielili się swoimi przekąskami z koleżankami i kolegami.
Uczniowie klas II,III i IV wzięli udział w czteroetapowym quzie z którego dowiedzieli się ile kg żywności wyrzucamy rocznie do śmieci, jakich błędów unikać by nie marnować jedzenia, jakie negatywne skutki dla środowiska może mieć marnowanie żywności, a uczniowie klas V - VIII wykonali plakaty ogłaszające akcję.
Opracowanie i zdjęcia: Anna Płóciennik
Życie i zdrowie ludzkie są bezcenne, dlatego każdy z nas powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia. 18 października 2019 r. zorganizowano dla uczniów klas I warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej.
Zajęcia prowadzili ratownicy z Maltańskiego Legionu/ZG Rudna. Celem szkolenia było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Na samym początku ratownicy wyjaśnili uczniom na czym polega praca ratownika. Uczniów najbardziej zaciekawił kurs udzielania pierwszej pomocy. Mieli możliwość sprawdzenia, jak zachowaliby się w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia.
Kolejnym celem spotkania było przypomnienie poszczególnych numerów alarmowych oraz innych numerów, które mogłyby się nam przydać np. nieodzowny numer 112.
Na końcu zajęć pierwszaki mogli przećwiczyć resuscytację na modelu człowieka przywiezionym przez ratowników.
Miejmy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności nie pójdą na marne.
Dziękujemy ratownikom z Maltańskiego Legionu/ZG Rudna.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
Zapraszamy na wycieczkę do Lwowa oraz okolice
w dniach 21. 11. 2019 r. – 25. 11. 2019 r.
W programie m.in.:
Zwiedzanie zabytków Lwowa: Rynek Starego Miasta, Archikatedra Rzymsko-Katolicka (Łacińska), Katedra Ormiańska, Kaplica Boimów, Kościół Ojców Bernardynów, Pomnik Adama Mickiewicza, Opera, Renesansowy Dziedziniec Czarnej Kamienicy, Ulica Akademicka, Muzeum Historii Lwowa, Muzeum Narodowe, Wysoki Zamek, Dworzec kolejowy, Kościół św. Elżbiety, Sobór grecko - katolicki św. Jura, Zadwórze, Polskie Termopile, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Obrońców Lwowa, zwiedzanie zamków Złotej Podkowy - Olesko, Podhorce, Złoczów.
Wyjście na spektakl dla chętnych do Teatru Opery i Baletu.
Zakupy na kiermaszu sztuki i staroci ,,Wernisaż’’.
Koszt wycieczki wynosi 350 zł i obejmuje:
WYMAGANY JEST PASZPORT !!!
Informacje szczegółowe dotyczące wyjazdu:
Beata Pawłowska-Hara
Karina Nadała
Zdjęcia: K. Krawczak
14 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W dniu tym uczniowie klasy II oraz dzieci z grupy 5-6 latków programem artystycznym uczciły wszystkich pracowników oświaty pracujących w szkole i przedszkolu. Podczas występu nie zabrakło miłych słów podziękowania, piosenek i tańców. W uroczystości wzięli udział uczniowie, grono nauczycielskie oraz pracownicy administracji i obsługi. Miłą niespodziankę sprawił wszystkim Samorząd Uczniowski obdarowując pracowników drobnymi upominkami, a chóralnie odśpiewane 100 lat wprawiło wszystkich zgromadzonych w miły i wzruszający nastrój.
Imprezę przygotowały: W. Taudul, K. Krawczak
Zapraszamy do udziału w Akcji Charytatywnej
WIELKA PAKA DLA ZWIERZAKA
AKCJA CHARYTATYWNA
prowadzona dla
„SCHRONISKA AMICUS W GŁOGOWIE”.
Chętnie przyjmiemy:
- karmę dla psów i kotów (mięsna i sucha),
- koce, legowiska,
- obroże ,smycze.
Prosimy o przynoszenie darów do świetlicy szkolnej lub do sali nr 23.
Akcja trwa do końca października.
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji obchodów tego święta dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jerzmanowej zaprasza do udziału w Powiatowym Konkursie Plastyczno - Literackim.
Temat konkursu: "Miś - mój ulubiony bohater literacki: Kubuś Puchatek i przyjaciele" - praca plastyczna nawiązująca do literackiego pierwowzoru.
Technika: dowolna, forma płaska. Nie dopuszcza się form przestrzennych. Nie dopuszcza się używania materiałów sypkich,
Format: A3 lub większy.
Ocenie podlegać będą: samodzielność, kreatywność, estetyka pracy, nawiązanie do literackiego pierwowzoru.
Termin dostarczenia prac: 14. 11. 2019 R. (czwartek).
PRACE PRZYNOSIMY DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ!!!
Organizacja Dnia Edukacji Narodowej - 14 października 2019 r. (poniedziałek):
godz. 9.00 - uroczysty apel (strój galowy),
ok. godz. 10.00. do godz. 11.00 - spotkania wychowawców z uczniami,
godz. 11. 00 - powrót do domu.
ŚWIETLICA PRACUJE BEZ ZMIAN - od godz.6:30 do godz. 16:30.
INFORMUJEMY RÓWNIEŻ, IŻ W TYM DNIU NIE BĘDZIE OBIADÓW!!!
11 października 2019 r. dzieci z grupy 5-6 latków wykonały szaszłyki owocowe. Przedszkolaki pokroiły w plasterki przygotowane przez rodziców owoce i nabiły na wykałaczki. Królowały owoce z ogrodów i sadów: jabłka, śliwki, gruszki, nektarynki, borówki, winogrona, a nawet truskawki. Nie zabrakło owoców egzotycznych: melon, awokado, banan, pomarańcze i mandarynki. W sali pachniało smakowicie owocami; dzieci wymieniały się smakołykami, smakowały, wąchały i delektowały się aromatycznymi darami jesieni. Z niewykorzystanych owoców dzieci wraz z paniami wykonały sałatkę owocową, która trafiła także do młodszej grupy. Polana miodem pysznie smakowała. Witaminy zawarte w owocach to zdrowie i pozytywna energia. Jak się bawiliśmy można zobaczyć na zdjęciach:)
Opracowanie i organizacja: K. Krawczak
Dnia 11. 10. 2019 r. dzieci z grupy młodszej odwiedziła pani Kucharka z przedszkola. Przez ostatnie dwa tygodnie dzieci poznawały warzywa i owoce pochodzące z naszych ogrodów i sadów. Uczyły się je nazywać i rozróżniać. Dowiadywały się również jak wykorzystywać je w kuchni. Pani Lidka pokazała dzieciom za pomocą jakich sprzętów można przerabiać owoce i warzywa, by można je było konsumować zdrowo i bezpiecznie. Dzieci wykazywały się swoimi wiadomościami, chętnie i z zaciekawieniem słuchały pani Lidki. Odwiedziły również kuchnię przedszkolną i zapoznały się z miejscem pracy pani kucharki. Obiecały, że będą zjadać warzywa i owoce przygotowywane do posiłków, a szczególnie zdrowe surówki.
Opracowanie: M. Heina