Dnia 11 października 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Zabawa dynia” dla uczniów klas I – IV.
Przyniesiono wiele dyń wykonanych w ciekawy i zabawny sposób. Wszystkie dynie były wystawione przy wejściu do świetlicy szkolnej, tym samym wzbogacając jesienną dekorację, która została wykonana już wcześniej. Czas ekspozycji prac był niestety krótki ze względu na niewielką trwałość tego warzywa.
Jury w składzie: p. Karina Nadała, p. Paulina Łuczyńska, p. Magdalena Piecyk oraz p. Karolina Kowal miało naprawdę trudne zadanie, ponieważ wszystkie dynie zachwycały pomysłowością i sposobem wykonania.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych:
Klasy I – II:
I miejsce – Jan Kubicki
II miejsce – Błażej Kubiński
III miejsce – Hubert Sieczkowski
Wyróżnienie – Lena Pelczarska
Klasy III – IV:
I miejsce – Agata Ptaszyńska
II miejsce – Lena Węglarz
III miejsce – Rozalia Błaszak
Wyróżnienie – Aleksandra Janaś
Wszystkim autorom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia: Paulina Łuczyńska, Karina Nadała
W dniach 09 – 10 października odbyły się zajęcia w ramach DFN.
W środę gościliśmy grupę 5 i 6 latków z oddziału przedszkolnego. Dzieci uczestniczyły w warsztatach pt. „Ile w magii jest nauki”. Podczas zajęć obserwowały różne doświadczenia fizyczne i chemiczne, które z pozoru były niemożliwe do wykonania. Przedszkolaki również aktywnie brały udział w zajęciach: malowały bezbarwnymi cieczami na nasączonych barwnikami roślinnymi kartkach, co powodowało zmiany kolorów pod pędzlami. Dużo radości sprawiło dzieciom malowanie na mleku. Próbowały także zrobić „balonowe szaszłyki” – nie wszystkie balony przetrwały tę próbę, ale kilka udało się zrobić.
Czwartek był dniem poświęconym Królowej Nauk – matematyce. W tym dniu gościliśmy uczniów klasy 5A ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie, którzy wzięli udział w warsztatach pt. „Jak liczyć żeby się nie naliczyć?” oraz „Jak grać żeby wygrać?”. W pierwszym etapie zostały zaprezentowane sposoby na: tabliczkę mnożenia na dłoniach, japoński sposób mnożenia liczb dwu
i wielocyfrowych oraz inne techniki mnożenia licz z danego zakresu. Podczas drugich zajęć uczniowie zmierzyli się z zadaniami, w których trzeba było obrać odpowiednią strategię aby wygrać (w najgorszym przypadku nie przegrać). Zaczęli od popularnej gry „kółko i krzyżyk”, następnie zmierzyli się z „dylematem więźnia” oraz musieli dokonać podziału owoców, tak aby zjeść jak największą porcję – każda para otrzymała dwa jabłka, nóż i miała możliwość dwóch cięć – jeden uczeń kroił, drugi decydował, który wybiera.
Zajęcia przygotowały i prowadziły: Małgorzata Pietralczyk i Anna Płóciennik.
W ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, 10. 10. 2019 r. uczniowie klasy VA oraz dziewczyny z klasy VIB wraz z opiekunami: panią Kariną Nadała, panią Magdaleną Piecyk oraz panią Agnieszką Foksowicz – Małek wzięli udział w warsztatach taneczno – akrobatycznych pod hasłem „W pionie i poziomie”, które odbyły się w szkole tańca „Anima Danza” w Głogowie.
Podczas pobytu w szkole, dzieci miały okazję poznać proste układy zumby i zatańczyć wspólnie z instruktorem – panem Mateuszem Śmikiel. Do udziału w zajęciach nie trzeba było ich namawiać ani zachęcać. Dzieci z chęcią uczyły się krótkich choreografii. Po zumbie uczniowie próbowali swoich sił w gimnastyce artystycznej. Najpierw było pole dance, czyli trening sportowy oparty na ewolucjach akrobatycznych z użyciem rury. Następnie akrobatyka powietrzna na podwieszonym do sufitu kole – Aerial Hoop. Łatwo nie było, ale wszyscy świetnie sobie poradzili. Warsztaty uczniom bardzo się podobały, wywołały wiele radości, uśmiechu zadowolenia oraz dostarczyły pozytywnych emocji.
Opracowanie i zdjęcia: Karina Nadała
10 października 2019 roku grupa 5-6 latków wzięła udział w eksperymentach z cieczami w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać tajniki tworzenia żelowej zabawki zwanej "slime". Zajęcia wspomagały uczennice klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Głogowie Amelia Żabska, Oliwia Kliszewska i Nadia Reszewicz. Dzieci bardzo aktywnie przyłączyły się do zabawy i widać było, że sprawia im ona wiele radości. Przedszkolaki samodzielnie odmierzały potrzebną ilość substancji, a także z wielkim zaangażowaniem mieszały składniki. To były bardzo udane zajęcia.
Zajęcia przygotowały: J. Żabska, K. Krawczak
Serdeczne podziękowania dla uczennic klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Głogowie za pomoc w prowadzeniu zajęć, cierpliwość i wielkie zaangażowanie składają wychowawcy grupy :)
Uczennice: Anna Waligóra, Dominika Zimny oraz Natalia Grochala z klasy 7a to laureatki trzeciego miejsca powiatowego konkursu TRIVIA 2019 CZYLI SZTUKA PRZETRWANIA W KRZYŻOWYM OGNIU PYTAŃ, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie. Dziewczyny zaprezentowały się bardzo dużą wiedzą w różnych dziedzinach nauki, jak i wykazały się umiejętnościami praktycznymi - papierowy samolot wykonany przez Natalię pobił rekord lotu i przeleciał ponad 11 metrów! Gratulujemy Laureatkom!!!
Opracowanie i zdjęcia: Małgorzata Szponar-Szablewska
9 października 2019 roku dzieci z grupy 5-6 latków gościły w szkolnych laboratorium. W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zgłębiały tajniki chemii i fizyki, które w przystępny sposób objaśniały panie Małgorzata Pietralczyk i Anna Płóciennik. Profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone zajęcia pełne ciekawych eksperymentów stanowiły wielką frajdę dla przedszkolaków: rozbudzały wyobraźnię, skłaniały do myślenia i jednocześnie bawiły dzieci. Przedszkolaki wróciły do przedszkola bardzo zadowolone :)
Opracowanie: K. Krawczak
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice, Droga Młodzieży!
Od dwóch tygodni na ekranach kin gości film „Legiony” (dozwolony od lat 13). Opowiada on o pokoleniu, które „na stos rzuciło swój życia los”i poszło w bój o wyśnioną Polskę. Upomniało się o to, co dla każdego Polaka najświętsze – o wolność i niepodległość. I Kompania Kadrowa, która z podkrakowskich Oleandrów wyruszyła o świcie 6 sierpnia 1914 roku, rozrosła się w I Brygadę, a następnie w Legiony. Czyn Legionów Polskich walnie przyczynił się do odzyskania własnej państwowości po latach zaborów.
Film „Legiony” jest ważny i piękny, historycznie wierny, przenosi nas w przełomowe czasy sprzed stu lat. Poruszająco i malarsko portretuje losy i wybory ówczesnych Polaków, szczególnie młodych dziewcząt i chłopców. Każdy z nich miał swoje ambicje, marzenia, plany, zobowiązania, pasje, namiętności i rozterki. Chciał kochać i żyć. Ale w chwili próby stanął ramię w ramię z innymi do walki o Niepodległą.
Film „Legiony” to film o wartościach najważniejszych i najpiękniejszych: wierności, miłości, nadziei, odwadze, poświęceniu. O ludziach z krwi i kości, ich emocjach i dylematach. O Polsce i Polakach. O nas – wszak jak pisał wielki romantyczny poeta i narodowy wieszcz Cyprian Kamil Norwid – „przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”. My z Nich.
Bardzo proszę o zorganizowanie wyjść całej szkoły lub klas do kina.
Z całego serca zachęcam do pójścia na film „Legiony” w gronie rodzinnym, z przyjaciółmi lub indywidualnie. Naprawdę warto!
Z wyrazami szacunku
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Warszawa, 1 października 2019 r.
800 080 222
– rusza całodobowa bezpłatna infolinia
dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach.
Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
7 października 2019 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. W czasie kampanii wyborczej kandydaci przygotowali programy i zaprezentowali je na plakatach, mieli także możliwość przedstawienia swoich propozycji podczas debaty.
Łącznie oddano 117 głosów. Największą liczbę głosów (52) uzyskała LAURA HAUKE (klasa 8a), która będzie pełniła funkcję PRZEWODNICZĄCEJ SAMORZĄDU. Ponadto Samorząd Uczniowski w bieżącym roku szkolnym będą reprezentować następujący uczniowie:
Nowej Radzie Samorządu serdecznie gratulujemy
i życzymy wcielenia w życie szkoły swoich pomysłów!
Opracowanie: Wiesława Pływaczyk
4 października obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Społeczność naszej szkoły wzięła w nim aktywny udział. Już przed lekcjami, na pierwszy ogień, przepytani zostali rodzice, którzy odprowadzali swoje pociechy do szkoły. Podczas przerw znajomość tabliczki mnożenia mogli sprawdzić wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. „Egzaminatorzy” nie oszczędzili również pracowników szkoły.
Wszyscy, którzy wykazali się dobrą znajomością tabliczki mnożenia (a była ich zdecydowana większość) dostali w nagrodę słodki upominek i certyfikat eksperta.
Podczas całego tygodnia uczniowie mogli rozwiązywać krzyżówki, rebusy i różnego rodzaju zadania związane z tabliczką mnożenia a podczas lekcji grali w karty Grabowskiego – super narzędzie do nauki i utrwalania tabliczki.
Organizacja i opracowanie: Małgorzata Pietralczyk, Iwona Oleśków
7 października 2019 r. odwiedziła nasze przedszkole Pani Marlena Wójcik - znany i bardzo lubiany instruktor nauki jazdy, dla której praca jest wielką pasją. W interesujący sposób opowiedziała starszakom jak ważna jest praca instruktora nauki jazdy, kto może uczyć się jazdy samochodem, jak długo trwa szkolenie, czy jest trudne, czy bez prawa jazdy można prowadzić pojazd po drogach. Pani Marlena uwrażliwiła dzieci, na co należy zwrócić uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię (upewnić się, że kierowca nas widzi), pokazała wnętrze swojego auta i opowiedziała, czym różni się od zwykłego samochodu. Dzieci miały okazję sfotografować się w środku pojazdu, co okazało się wielką frajdą. Największe atrakcje czekały na końcu: każde dziecko otrzymało dziecięce prawo jazdy i lizaka, a grupa przedszkolna została obdarowana grami dydaktycznymi o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze i lizakiem policyjnym do zabaw w ruch uliczny.
To spotkanie na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Serdeczne podziękowania dla Pani Marleny Wójcik za moc upominków oraz poświęcony czas składa wychowawca grupy.
Organizacja i opracowanie: K. Krawczak
Do własnych wniosków dochodzily 5-6 latki podczas zabaw z powietrzem. Dzieci uwielbiają eksperymenty, więc tym razem bawiły się z powietrzem. Wiatr zdmuchiwał liście, rozwiewał włosy, marszczył wodę i zatapiał papierowe łódki. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można to wykorzystać, np. do zabaw z wiatraczkiem, do suszenia włosów, do robienia baniek mydlanych lub do utrzymywania liści wysoko nad głową. Powietrze i zawarty w nim tlen jest częścią świata przyrody i bez niego nie można byłoby żyć.
4 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się debata wyborcza z udziałem kandydatów ubiegających się o pełnienie funkcji przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Przed nami zaprezentowali się:
Debata była podzielona na cztery etapy. Najpierw kandydaci przedstawili swoje propozycje programowe, następnie odpowiadali na pytania prowadzących, potem zadawali je sobie nawzajem, a na sam koniec głos oddano publiczności. Nie brakowało dociekliwych i trudnych pytań oraz błyskotliwych ripost. Program urozmaiciły występy uczennic z kl. 6a, 6b i 8a. Laura Hauke zaprezentowała się w niezwykłym tańcu, Nikola Kowol i Julia Ślufarska wykonały piosenkę „Chodź, pomaluj mój świat”, a Felicja Kwiecińska zagrała na ukulele.
Debatę prowadzili: Dominika Zimny i Kordian Szybajło.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za udział w debacie,
a kandydatom do Samorządu Uczniowskiego
życzę uzyskania jak najlepszego wyniku w wyborach,
które odbędą się 7 października 2019 r.
Opracowanie: Wiesława Pływaczyk
Zdjęcia: Edyta Szulc
Klasa IB zgłosiła się do ciekawej akcji pocztówkowej. W akcji ten biorą udział wszystkie chętne placówki i prezentują w niej swoje miasta. Dzieci nie dość, że uczą się adresowania pocztówek to mogą też „podróżować” po kraju i poznać ciekawe miasta i miasteczka, w których jeszcze nie mieli okazji być.
Udało się wysłać 13 pocztówek, a dziś okazało się, że otrzymaliśmy już pierwszą zwrotną kartkę - dziękujemy Lwówkowi i czekamy na kolejne.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
W roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny
„Żyj zdrowo, jedz kolorowo”
dla uczniów klas I – III.
Celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania, przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych oraz wyrabianie zamiłowania do aktywności ruchowej jako źródła zdrowia, radości, rekreacji i wypoczynku.
W dniach 01 – 02 października 2019 r. odbyły się pierwsze zajęcia. Były to warsztaty pod hasłem „Jem zdrowo”, podczas których uczniowie utrwalili i wzbogacili wiedzę na temat znaczenia owoców i warzyw dla zdrowia. Poznawali nazwy i cechy charakterystyczne warzyw, owoców, rozpoznawali kształty warzyw i owoców poprzez dotyk, rozpoznawali także ich smak z zawiązanymi oczami. Ponadto rozwiązywali zagadki, krzyżówki oraz przyporządkowywali owoce i warzywa do odpowiedniego koloru. Dzięki obejrzeniu filmu edukacyjnego zapoznali się także z najważniejszymi witaminami oraz rozszerzyli swoją wiedzę na temat sposobów przetwarzania warzyw i owoców oraz ich spożywania.
Kolejne zajęcia w ramach projektu już niedługo.
Projekt realizują: Karina Nadała, Paulina Łuczyńska.
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia: Paulina Łuczyńska, Magdalena Piecyk
Dzień Chłopaka to świetna okazja, żeby zintegrować całą klasę. Dobrym pomysłem jest wspólna zabawa i taką właśnie klasa IB miała 30 września. Dziewczynki spisały się świetnie w roli dobrych koleżanek i pomogły Pani przygotować klasę i słodki poczęstunek. Chłopcy otrzymali od rodziców i wychowawczyni drobne upominki i dyplomy „Super Chłopaków”.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
Dzień 30 września był dniem pełnym wrażeń i zabawy dla uczniów klasy IA, a w szczególności dla chłopców, ponieważ tego dnia w naszej klasie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki złożyły swoim kolegom serdeczne życzenia, a następnie wręczyły im upominki, które ufundowali rodzice. Był czas na wspólną zabawę i wesołe pląsy przy muzyce. Na wszystkie dzieci czekał również pyszny poczęstunek.
Bardzo dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc.
Opracowanie i zdjęcia: Alicja Andrzejewska
30 września 2019 roku w grupie starszaków świętowano Dzień Chłopaka.
Chłopcy w tym dniu wykazali się:
- wiedzą na temat znanych baśni i wierszy,
- cierpliwością i zręcznością podczas zbierania ziarenek fasoli,
- znajomością dobrych manier,
- umiejętnością golenia brody drewnianym patyczkiem,
- szybkością w zjadaniu bitej śmietany bez użycia rąk,
- wielkim opanowaniem podczas zjadania pączka bez oblizywania się,
- determinacją podczas picia kwaśnej lemoniady.
W nagrodę każdy chłopiec otrzymał Certyfikat Super Chłopaka.
Wielką niespodziankę przygotowali dla chłopców także rodzice. Chłopcy otrzymali prezenty od dziewczynek z grupy, które zasponsorowali rodzice dziewczynek. Pięknie zapakowane paczuszki sprawiły chłopcom wiele radości. Mama Michała i Joasi przygotowała pyszne cukierki, a mama Zuzi upiekła i pięknie przyozdobiła czekoladowe babeczki.
To był bardzo udany dzień.
Wychowawcy grupy serdecznie dziękują paniom Magdalenie Budel i Agnieszce Kasperek za przygotowanie prezentów oraz pysznego poczęstunku.
Opłata za obiady w miesiącu październiku wynosi: 21 dni x 4,00 zł = 84 zł.
Opłaty za obiady będą pobierane u intendenta szkoły – pokój nr 19 – I piętro, w dniach 01. 10. 2019 r. – 03. 10. 2019 r.
WAŻNE!!!
Płatność przelewem proszę dokonywać tylko i wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu kwoty wpłat z intendentem szkoły, pod nr tel. 76 835 – 82 – 35, wew. 15.
BANK BNP PARIBAS
95 2030 0045 1110 0000 0193 2090
TYTUŁEM: IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA / KLASA / ZA MIESIĄC