Od 23 do 30 września odbywa się Europejski Tydzień Sportu. W całej Polsce organizowane są różne wydarzenia sportowe mające na celu zachęcić wszystkich do aktywności ruchowej, wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. My także włączyliśmy się po raz drugi do tej akcji. Zorganizowaliśmy Mistrzostwa Głogowa Młodzików w Tenisie Stołowym. W naszych zawodach wzięli udział uczniowie głogowskich szkół podstawowych i gościnnie Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej. Po 3 godzinach intensywnych gier wyłoniliśmy zwycięzców. Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi zawodnicy z KTS - 2 miejsce zajął Szymon Stawicki (6a), 3 miejsce Jakub Pieniężny (5a). Mistrzem Głogowa został Marcin Badowski z SP 2. Inni nasi uczniowie też spisali się dobrze. Aleksander Sznajder zajął miejsce 7, Szymon Mularczyk był 9 a Wojtek Gruszczyński 14. W przerwie zawodów uczestnicy mogli posilić się słodkim poczęstunkiem a po zakończeniu gier zostali uhonorowani dyplomami i docenieni nagrodami rzeczowymi. Zdobywcy podium otrzymali także pamiątkowe medale i puchary. Wszyscy w dobrych humorach opuszczali mury naszej sali gimnastycznej i dopytywali się kiedy następne zmagania przy tenisowych stołach.
Podziękowania należą się uczniom klasy 7a, którzy pełnili rolę sędziów i pomogli w przygotowaniu sali gimnastycznej (Wojtek Jacak, Kordian Szybajło, Mateusz Warchoł, Dominik Zakrzewski, Paweł Popławski).
Organizacja zawodów i przygotowanie informacji: Mariusz Badowski
Zdjęcia: Karina Nadała
Zapraszamy do wzięcia udziału
w Powiatowym Konkursie Fotograficznym
"Złota polska jesień",
którego organizatorem jest nasza szkoła.
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z klas I – VIII i będzie oceniany w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz IV – VIII.
Zadanie konkursowe:
Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie fotografii związanej tematycznie z jesienią i jej krajobrazem.
Warunki udziału w konkursie:
Wykonanie przez uczestnika konkursu fotografii w formacie 15 cm x 21 cm (fotografia musi być wydrukowana na papierze fotograficznym).
Wykonane zdjęcie należy również nagrać na płytę CD.
Wypełnienie i dostarczenie karty zgłoszenia.
Zdjęcia nie mogą być kopiowane z dostępnych źródeł.
TERMIN SKŁADANIA FOTOGRAFII DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ UPŁYWA 25. 10. 2019 R. (PIĄTEK)
Organizatorzy konkursu: Karina Nadała, Paulina Łuczyńska, Magdalena Piecyk
Serdecznie zapraszamy uczniów klas III - VIII na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Wycieczka będzie organizowana z okazji Mikołajek i odbędzie się 04. 12. 2019 r (środa).
W programie: AFRYKARIUM ORAZ JARMARK BOŻONARODZENIOWY.
Koszt wycieczki: 135 zł przy grupie 30 - 35 osób. Jeżeli zbierze się większa grupa, koszt wycieczki będzie mniejszy.
Zapisy w świetlicy szkolnej do końca października u pani Kariny Nadała albo u pani Karoliny Kowal. Przy zapisie obowiązuje zaliczka w kwocie 50 zł.
Nasza szkoła od dwóch lat bierze udział w akcji zbierania kasztanów i żołędzi.
Celem akcji jest promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody oraz dobro zwierząt leśnych.
Kasztany i żołędzie nie tylko symbolizują nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez dzieci, lecz są również dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących.
W ubiegłym roku szkolnym w akcji uczestniczyli uczniowie wszystkich klas z naszej szkoły. Zbiórka trwała ponad miesiąc. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i determinacją, dzięki czemu zebraliśmy dużą ilość kasztanów i żołędzi. Nasi uczniowie pokazali, że los zwierząt leśnych nie jest im obojętny. Mają ogromne serca i potrafią się zmobilizować.
Uczniowie klasy IIIa i Vb zebrali najwięcej kasztanów. Nagrodą dla tych dwóch klas było ognisko zorganizowane przez Koło Łowieckie „ODRA” w Głogowie.
Dla wszystkich, którzy brali udział w akcji ogromne podziękowania i zachęcamy do udziały w akcji zbierania kasztanów w bieżącym roku szkolnym!
Opracowanie: Karolina Kowal
Zdjęcia: Małgorzata Szponar-Szablewska
Czy można lepiej poznać przyrodę niż obcując z nią? Słoneczna pogoda i bliskość parku zachęciła uczniów klasy IB do lekcji w terenie. Celem zajęć było dostrzeżenie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Uczniowie na początek mieli świetną zabawę z chustą animacyjną na świeżym powietrzu. Następnie uważnie obserwowali jak wygląda jesienna roślinność. Udało się nawet zebrać kilka darów jesieni do kącika przyrodniczego. Zmęczeni dość długim spacerem, ale zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły z wielkim bukietem kolorowych liści w barwach jesieni.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
Zawodnicy naszego Koła Tenisa Stołowego rozpoczęli już sezon w ostatnich dniach wakacji na turnieju w Drzonkowie. Kolejnymi zawodami, w których wystąpili nasi reprezentanci był I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny w Kłodzku. W ostatnią niedzielę 22 września w rywalizacji wziął udział uczeń klasy Va Jakub Pieniężny. Był to jego pierwszy występ w WTK Młodzików. Debiut był zadowalający. Kuba rozegrał 6 spotkań, z których 3 wygrał i wyprzedził w klasyfikacji 10 zawodników.Następny WTK odbędzie się za miesiąc w Brzegu Dolnym. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne doniesienia z tenisowych stołów nie tylko z udziałem Kuby ale też innych zawodników KTS.
Opracowanie wiadomości i zdjęcia: Mariusz Badowski
Ponieważ zbliżają się chłodne i deszczowe dni, proszę pamiętać, aby buty przedszkolaków były odpowiednio zaimpregnowane i dostosowane do pogody. Ubieramy dzieci zgodnie z panującą temperaturą i aurą, ponieważ przedszkolaki codziennie przebywają na świeżym powietrzu.
W salach przedszkolnych jest ciepło, zakładamy wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów przedszkolaka, które łatwo ściągnąć, gdy dziecko się załatwia i które nie zniszczy się zbyt mocno podczas klejenia, malowania farbami, pisania mazakami, itp.
W szafce przedszkolnej zostawiamy dziecku strój na przebranie. Nauczyciel może w razie awarii przebrać dziecko w czyste rzeczy.
Dziękujemy:)
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”. Tego dnia klasa IB, która rozpoczęła dopiero swoją przygodę ze szkołą nie zapomniała o swoich koleżankach i kolegach, którzy zostali jeszcze w przedszkolu. W dniu ich święta postanowili zrobić im miłą niespodziankę. Z koszem wypełnionym słodkościami poszli wraz z życzeniami.
Opracowanie: Paulina Łuczyńska
Zdjęcia: Kamila Krawczak
Akcja „Sprzątanie świata” – w tym roku odbywała się pod hasłem
„NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”
W naszej szkole zorganizowano ją w dniu 20 września 2019 roku. Udział w wydarzeniu miał charakter wolontariatu, a jego głównym zadaniem było kreowanie postaw proekologicznych wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta.
Po co jest ta akcja?
Akcja ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci – liczba ich nie maleje; na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu nie jest coroczna zbiórka śmieci lecz zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów (kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.
Opracowanie: Małgorzata Tokar-Picz
Zdjęcia: Karina Nadała
20 września 2019 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka pod hasłem "Żyjmy zdrowo, kolorowo na sportowo". W pierwszej kolejności dzieci pobawily się przy znanych dziecięcych piosenkach. Następnie jak przystało na prawdziwych sportowców wszyscy wzięli udział w rozgrzewce, złożyli przyrzeczenie sportowca i zaczęła się rywalizacja sportowa zakończona wspólnym malowaniem przedszkolnego chodnika :). Po wyczerpujących zabawach sportowych dzieci naładowały swoją energię pysznym i zdrowym sokiem marchwiowo - jabłkowym wykonanym przez jedną z mam. Po zabawach w sali przyszedł czas na poszukiwanie małego co - nieco ukrytego na placu przedszkolnym. Było dużo zabawy i uśmiechów. Serdeczne podziękowania dla Pani Lidii Ptaszynskiej za pomoc w organizacji Dnia Przedszkolaka.
Opracowanie: D. Lipigórska
Organizacja: J. Żabska, D. Lipigórska
17 września 2019r. uczniowie reprezentujący poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach 80 rocznicy napaści ZSRR na Polskę, która odbyła się przy Mogile Upamiętniającej Ofiary Sybiru na cmentarzu przy ulicy Legnickiej. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, a następnie krótkie przemówienia wygłosili zaproszeni goście, odśpiewany został Hymn Polski i Hymn Sybiraków.
Dla przypomnienia historii września 1939 roku oraz zsyłki Polaków na Sybir obejrzeliśmy krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.
W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy Apelu Poległych i salwy honorowej.
Na zakończenie przy pomniku zostały złożone kwiaty.
Opracowanie i zdjęcia: Anna Płóciennik
Zapraszamy do wzięcia udziału
w szkolnym konkursie plastycznym „Zabawna dynia”
Cele konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I – IV.
Przewidziano dwie kategorie uczestników:
Najciekawsze prace w każdej kategorii zostaną nagrodzone.
Termin składania dyń upływa 04. 10. 2019 r. (piątek).
Dynie proszę przynosić na świetlicę szkolną.
Wszystkie dynie będą wystawione w szkole.
Organizator: Karina Nadała. Paulina Łuczyńska, Magdalena Piecyk
Wrocław 2019-09-16
Drodzy Rodzice!
Z radością informuję, że szkoły, przedszkola i placówki na Dolnym Śląsku pracują normalnie, panuje w nich spokój, ład i porządek.
Podwójny rocznik złożony z absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych z powodzeniem zmieścił się w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych. Trudno by było inaczej, skoro organy prowadzące (wśród nich lwią część stanowią samorządy) przygotowały w poszczególnych typach szkół więcej miejsc niż uczniów. Wszystkim osobom zaangażowanym w tę dwukrotnie intensywniejszą rekrutację należą się serdeczne podziękowania. Miejsc starczyło z kilku powodów - niż demograficzny od kilkunastu lat dotykał szkoły dolnośląskie (to przyczyna najważniejsza), wygaszone zostały gimnazja w zespołach szkół, część budynków gimnazjalnych została przeznaczona na potrzeby szkół ponadpodstawowych, w niektórych szkołach zaadaptowano dodatkowe pomieszczenia. Tak jak w poprzednich latach najlepsi uczniowie dostali się do szkół pierwszego wyboru, ci ze słabszymi wynikami do szkół drugiego i trzeciego wyboru.
Z danych zebranych przez Kuratorium Oświaty od dyrektorów szkół na dzień 9 września br. wynika, że spośród 402 szkół ponadpodstawowych w 72 zajęcia dydaktyczne (lekcje) kończą się później, w 27 wcześniej niż rok temu. 82 szkoły kończą zajęcia po godzinie 16.00, wśród nich w 32 szkołach zajęcia po godz. 16.00 odbywa tylko jeden oddział i to najczęściej tylko w jednym dniu tygodnia. Wśród działających w bieżącym roku szkolnym 402 dolnośląskich szkół ponadpodstawowych wydłużona organizacja zajęć dotyczy od 7% (28 szkół, w których co najmniej 2 oddziały przez większość dni tygodnia kończą naukę po godz. 16.00) do 20 % (82 szkoły kończące zajęcia po godz. 16.00). W ubiegłym roku było to odpowiednio od 5% (18 z 363 działających wówczas szkół) do 16,5% (60 z 363 szkół). W ubiegłym roku 13 szkół kończyło pracę po godz. 18.00, w tym roku jest to 19 szkół. Późne kończenie zajęć dotyczy głównie szkół kształcących w zawodach (technika, szkoły branżowe) i sportowych, a powodem jest zbyt mała liczba specjalistycznych pracowni i obiektów sportowych.
W trakcie rekrutacji część osób życia publicznego i część mediów prorokowała „armagedon” i „apokalipsę” w szkołach ponadpodstawowych po przyjęciu podwójnego rocznika. Te kasandryczne zapowiedzi, bałamutne w treści i histeryczne w formie nie spełniły się. Powyższe dane udowadniają, że żaden „armagedon” ani żadna „apokalipsa” w oświacie dolnośląskiej nie nastąpiły. Sprawdziły się za to przewidywania i zapowiedzi Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Pragnę poinformować, że Kuratoriom Oświaty monitoruje sytuację kadrową w szkołach, przedszkolach i placówkach na Dolnym Śląsku. Obecnie mamy zatrudnionych 48 tysięcy nauczycieli (od kilku lat liczba nauczycieli rośnie; rośnie liczba nauczycieli pełnozatrudnionych, maleje natomiast liczba nauczycieli niepełnozatrudnionych). Na dzień 9 września br. dyrektorzy wykazali braki w zatrudnieniu w 365 szkołach/przedszkolach/placówkach na 3031 działających. Dyrektorzy poszukują 680 nauczycieli (136 na pełny etat, pozostałych na pojedyncze godziny). Zajęcia i stanowiska, w przypadku których najczęściej występują trudności z zatrudnieniem nauczycieli z kwalifikacjami, to przede wszystkim wychowanie przedszkolne, a także: przedmioty zawodowe, język angielski, edukacja dla bezpieczeństwa, psycholog, wychowanie do życia w rodzinie, doradca zawodowy, matematyka. Fakt, że dyrektor poszukuje nauczyciela, nie oznacza, że zajęcia nie są realizowane. Najczęściej są one prowadzone przez innych nauczycieli na zasadzie godzin ponadwymiarowych lub zastępstw. Dyrektor może też wystąpić do kuratora o zgodę na powierzenie zajęć osobie bez wymaganych kwalifikacji (np. studentowi ostatniego roku studiów czy nauczycielowi pokrewnego przedmiotu).
Pragnę Państwu przypomnieć, że art.48 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi:
Ponadto zgodnie z art.86 Prawa Oświatowego:
1. W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.
Przepisy prawa oraz prawa obywatelskie gwarantowane w Konstytucji RP nie mogą być naruszane. Prawa rodziców, którzy powierzyli kadrze pedagogicznej to co mają najcenniejszego - czyli swoje dzieci - muszą być respektowane.
Spieszę poinformować, że na konferencjach inaugurujących nowy rok szkolny 2019/2020 zwróciłem się do dyrektorów o staranny dobór osób, instytucji i organizacji kooperujących ze szkołą oraz każdorazowe dopełnianie procedur wymaganych przez prawo. Poprosiłem o rozwagę, odpowiedzialność i przezorność. Szkolne wspólnoty nie mogą bowiem być rozrywane przez spory, kłótnie i konflikty, w tym konflikty ideologiczne dotyczące sfery tak intymnej jak seksualność uczniów.
Warto także wiedzieć, że Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w § 14 ust.3 stanowi, że:
„Dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego:
Szanowni Rodzice!
Stanowicie Państwo bardzo ważną część wspólnot złożonych z uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły. Proszę o częstą obecność w szkole i zainteresowanie jej sprawami. Proszę o aktywność, zaangażowanie i wsparcie. Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 życzę Państwu, Państwa pociechom i całym społecznościom szkolnym wielu pięknych chwil, radości i sukcesów. Wytrwałości, cierpliwości i zdrowia. Realizacji planów i spełnienia marzeń.
Z poważaniem pozostaję
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
20 września 2019 roku obchodzimy w naszym przedszkolu
Dzień Przedszkolaka.
Prosimy, aby dzieci przyniosły w tym dniu
3 marchewki i 3 jabłka.
Obowiązuje strój sportowy.
W piątek, po raz pierwszy w naszej szkole, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Historia o Vashti – nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci. Vashti na lekcji plastyki nie miała pomysłu, jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”.
Książka „The Dot”, z której pochodzi ta historia, opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Uczniowie naszej szkoły postanowili tak jak Vashti poszukać swoich talentów. Tego dnia, po wysłuchaniu audycji, szkolny korytarz w czasie 2 i 3 przerwy zamienił się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł.
W czasie zajęć z wychowawcami uczniowie obejrzeli film o małej bohaterce i wykonywali kreatywne zadania pobudzające wyobraźnię.
Do zobaczenia za rok!
Opracowanie i zdjęcia: Anna Płóciennik, Małgorzata Szponar-Szablewska
W piątek w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Była to świetna okazja dla najmłodszych, aby porozmawiać z nimi i pokazać jak mogą odkryć swoje talenty oraz mocne strony. Klasa IB bardzo aktywnie uczestniczyła w tej akcji. Od samego rana, Pani Paulina czytała dzieciom historię o małej dziewczynce, której świat zmieniła kropka. Dziewczynka dzięki niej uwierzyła w siebie i w swoje możliwości. Później klasa wspólnie wykonała piękną pracę plastyczną całą z kropek. Był to dzień pełen pozytywnej energii i ekspresji.
Opracowanie i zdjęcia: Paulina Łuczyńska
Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej zbiórki.
Celem akcji jest promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody oraz dobro zwierząt leśnych.
Kasztany i żołędzie nie tylko symbolizują nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez dzieci, lecz są również dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących.
Od września do końca października trwa zbiórka kasztanów i żołędzi przez uczniów naszej szkoły.
Zebrane kasztany i żołędzie zostaną umieszczone w odpowiednich miejscach, gdzie będą w sezonie zimowym przysmakiem m.in. dzików, saren, jeleni i ptaków. Dzięki temu, że są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzętom lepiej przetrwać zimę.
Klasa, która zbierze największą ilość kasztanów i żołędzi w nagrodę będzie miała zorganizowane ognisko.
Również w bieżącym roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły dołączyli do akcji Narodowego Czytania. Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, Para Prezydencka zaproponowała do czytania "Nowele polskie". Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Uczniowie klasy Va, Vb oraz VIb wspólnie z wychowawcami przeczytali "Katarynkę" Bolesława Prusa. Była to jedna z ośmiu lektur zaproponowanych przez Parę Prezydencką. Prędzej wysłuchaliśmy słów pana Prezydenta, który mówił o tym, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Zachęcił nas by wspólnie włączyć się i współtworzyć akcje popularyzujące czytelnictwo, jednocześnie pokazując, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.
Przygotowanie imprezy oraz zdjęcia: Małgorzata Szponar-Szablewska
12 WRZEŚNIA 2019 ROKU ZAPRASZAMY RODZICÓW PRZEDSZKOLAKÓW
NA ZEBRANIE ORGANIZACYJNE.
ZEBRANIE ROZPOCZNIE SIĘ O GODZINIE 16.00
W SALI 6 LATKÓW.
PROSIMY O NIEZAWODNE PRZYBYCIE.
Zdjęcia: Karina Nadała