16 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy dla klas 3 pod nazwą „Znam przygody Kubusia Puchatka”.
Klasy reprezentowane były przez trzyosobowe drużyny, które wcześniej przeczytały książkę o Kubusiu. Zadaniem zawodników było udzielenie pisemnych odpowiedzi na pytania, rozwiązanie krzyżówki i test wyboru.
Wszyscy świetnie sobie poradzili wykazując się znakomitą znajomością książki.
Pierwsze miejsce zajęła klasa III b w składzie:
Miejsce drugie klasa III a w składzie:
Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Joanna Strągowska.
Opracowanie:Joanna Strągowska
Zdjęcia w albumie
14 października 2017 roku Kubuś Puchatek kończy 91 lat. Tego dnia w 1926 roku wydano książkę opisującą losy sympatycznego, choć niezbyt mądrego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Królika, Sowy Przemądrzałej, Kłapouchego, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia.
Z okazji urodzin Kubusia Puchatka dzieci z klas II i III zostały zaproszone do biblioteki szkolnej na prezentację multimedialną. W czasie spotkania dowiedziały się jak powstała postać ich ulubionego bohatera i jego przyjaciół. Troszkę zdziwiły się, że Kubuś Puchatek był zwykłym misiem, który należał do Christophera – syna brytyjskiego pisarza, Alana Alexandra Milne’a. To właśnie chłopiec jest pierwowzorem postaci Krzysia. Swoje imię natomiast Kubuś Puchatek zawdzięcza niedźwiedzicy Winnipeg, która z Kanady trafiła do londyńskiego zoo.
Na zakończenie wizyty każdy otrzymał kolorowankę przedstawiającą Kubusia Puchatka i jego przyjaciół.
Opracowanie:Joanna Strągowska
Dnia 12. 10. 2017 r. w naszej szkole odbyła się audycja radiowa z okazji Dnia Edukacji Narodowej (potocznie zwanym Dniem Nauczyciela), którą przygotował Samorząd Uczniowski. W audycji radiowej uczniowie składali nauczycielom serdeczne życzenia i podziękowania za dotychczasową pracę. Samorząd Uczniowski przygotował również słodką niespodziankę dla każdego pracownika naszej szkoły w postaci pysznej babeczki. Opiekunowie Samorządu serdecznie dziękują Samancie Ratajczak i Annie Waligórze za bardzo smaczne i pięknie wyglądające babeczki.
Opracowanie i zdjęcia opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Paulina Łuczyńska, Karolina Kowal
12. 10. 2017 r. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w naszej szkole miał miejsce pokaz interaktywny dla klas IV – VI "Wojsko Polskie -– historia i współczesność". Został on zorganizowany przez Podchorążych Naukowego Koła Pamięci Narodowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Podczas spotkania prowadzący przedstawili uzbrojenie, wyposażenie i taktykę Wojska Polskiego na przestrzeni dziejów. Uczniowie mogli również zapoznać się z historią Polski w różnych okresach historycznych. Podchorążowie zaprezentowali także współczesne uzbrojenie Wojska Polskiego oraz warunki służby wojskowej. Wykład uczniom bardzo się podobał, a zwłaszcza, iż prowadzący wystęowali w mundurach historycznych i współczesnych.
Bardzo dziękujemy za tak ciekawą i interesującą lekcję historii!
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia z wykładu w albumie
11. 10. 2017 r. w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy IVA, IVB oraz IIIA wraz z opiekunami: panią Kariną Nadała oraz panią Beatą Pawłowską – Hara odwiedzili szkołę tańca „Anima Danza” w Głogowie, którą prowadzi pan Mateusz Śmikiel. Podczas pobytu w szkole dzieci aktywnie spędziły czas ucząc się podstawowych kroków zumby i tańca disco. Zajęcia dały im wiele radości, uśmiechu i zadowolenia. Uczniowie rozbudzili swoje taneczne zainteresowania i chętnie podjęli wyzwanie ucząc się krótkich choreografii. Po warsztatach odbyła się krótka pogadanka na temat zawodu tancerza. Dzieci mogły również zobaczyć profesjonalne wykonanie przez pana Mateusza elementów gimnastyczno – akrobatycznych.
Opracowanie: Karina Nadała
Zdjęcia: Karina Nadała, Beata Pawłowska - Hara
11 października 2017 r. klasy V i VI miały okazję uczestniczyć w warsztatach pt. „Woda niejedno ma imię” i „Wędrówki po krainie Origami”, zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 10 w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Zajęcia były bardzo ciekawe, zachęciły do eksperymentowania i rozwoju twórczej aktywności. Uczniowie wykonując różne doświadczenia, odkrywali niezwykłe właściwości wody, poznali jej znaczenie w przyrodzie i życiu człowieka. Na warsztatach plastycznych wyczarowali piękne papierowe dekoracje, a to za sprawą opanowania sztuki składania papieru. Po zakończeniu zajęć niektórzy wprost nie mogli uwierzyć, że te wspaniałe kompozycje to dzieła ich własnych rąk. Podbudowani sukcesem, planowali stworzenie kolejnych prac.
Wszyscy pełni wrażeń i ciekawych pomysłów wrócili do szkoły.
Opracowanie: Wiesława Pływaczyk
Dolnośląski Festiwal Nauki zawitał w tym roku do naszej szkoły. Przez dwa dni: 11. 10 i 12. 10. 2017 r. braliśmy aktywny udział w wielu warsztatach. W pierwszym dniu byliśmy gospodarzami 3 warsztatów, które poprowadziły Beata Pawłowska – Hara, Karina Nadała oraz Paulina Łuczyńska. Naszymi gośćmi byli licznie przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z Głogowa.
Środa 11. 10. 2017 r. upłynęła nam pod znakiem programowania z czarodziejem Baltie. Warsztaty przygotowane przez panią Beatę Pawłowską – Hara cieszyły się zainteresowaniem głównie chłopców i to właśnie oni wypełnili naszą pracownię po brzegi. Uczestnicy poznali nowe dla nich środowisko edukacyjne do nauki programowania i rysowania.
Również w środę w sali gimnastycznej rozłożyła swój sprzęt muzyczny pani Karina Nadała, która zorganizowała warsztaty „Zabawy muzyczno – ruchowe”. Podczas zajęć uczniowie poznali wiele interesujących i ciekawych zabaw, pląsów oraz tańców, które dały im wiele radości, uśmiechu oraz stworzyły miłą atmosferę w grupie. Dzięki zajęciom dzieci miały okazję rozwijać swoje zdolności i umiejętności muzyczne.
W tym samym czasie, ale w sali numer 28 uczniowie klas trzecich SP 10 zapoznawali się z zasadami wykonywania decoupage. Z pomocą pani Pauliny Łuczyńskiej prowadzącej warsztaty uczestnicy wykonali pięknie kosze, słoiczki, wazony z butelek w stylu vintage, jak również malowali deski i łyżki drewniane, które później ozdabiali poznaną metodą.
Wszystkie pokazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Były bardzo ciekawe i profesjonalnie przygotowane. Uczniom najbardziej podobały się te zajęcia, w których sami mogli brać czynny udział czyli nieskromnie mówiąc wszystkie.
W przyszłym roku również serdecznie zapraszamy!!!!!
Opracowanie: Beata Pawłowska - Hara, Paulina Łuczyńska, Karina Nadała
Zdjęcia z Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w albumie
12 października 2017 roku dzieci z grupy młodszej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zgłębiały tajniki fizyki i chemii. Podczas eksperymentów z cieczami, ogniem, magnesami i wodą pojawiło się wiele emocji i zdziwienia, a także czystej dziecięcej radości. Było samodzielne wyciąganie wniosków, interpretowanie obserwacji, była wielka chęć działania i uczestniczenia w proponowanych doświadczeniach. Nauka nie musi być nudna jak udowodniły przedszkolaki!
Opracowanie: K. Krawczak
Zdjęcia: R. Stępień
12 października 2017 roku dzieci z grupy 5-6 latków zamieniły kredki na nożyki, a klocki na deski do krojenia. W dniu tym nasze wspaniałe przedszkolaki postanowiły wykonać sałatkę jarzynową, która jak wiadomo jest lubiana przez większość dzieci i dorosłych. W poznawaniu tajników kulinarnych pomagały panie M. Heina i B. Dłużewska, ale to dzieci siekały, kroiły i mieszały produkty. Sałatka udała się wyśmienicie o czym świadczą zadowolone miny dzieci.
Opracowanie: K. Krawczak
Zdjęcia: M. Heina
W czwartek 5 października podczas codziennych zajęć dzieci z grupy młodszej wpadły na pomysł, aby wykonać ciasto ze śliwkami. Następnego więc dnia pomysł zamieniono w czyn. Chętne do pomocy przedszkolaki poznawały nazwy, smaki, zapachy i konsystencję poszczególnych składników przygotowywanego ciasta, wspaniale dozowały potrzebne składniki i z zapamiętaniem je mieszały. Nie zabrakło chętnych do pałaszowania śliwek i do układania pozostałej ich części na cieście. Kiedy ciasto wjechało do piekarnika przedszkolaki odpoczywały przy relaksującej muzyce. A gdy nastąpiła kulminacyjna część dnia, czyli degustacja ciasta, smakosze jak zawsze poprosili o dokładkę, "niejadki" nie próbowały, a niedowiarki wyjadały słodko - kwaśne śliwki. Dzień pieczenia ciasta uważamy za udany
Opracowanie: K. Krawczak
Zdjęcia: K. Krawczak, R.Stępień
Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym i dydaktycznym w szkole, dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować.
Okazuje się, że jesień króluje nie tylko w sadach czy ogrodach. W naszej szkole można ją znaleźć w kącikach przyrody w poszczególnych klasach edukacji wczesnoszkolnej jak również na korytarzu, gdzie swój kącik przyrody przygotowały wspólnie klasy I A i II A.
Zgromadzone „dary jesieni” w postaci owoców, warzyw, kasztanów, żołędzi, bukietów kwiatów, wrzosów itp. były inspiracją do prowadzenia przez dzieci ciekawych rozmów i obserwacji. Stały się one również materiałem dydaktycznym i badawczym do porównywania wielkości, kształtów, kolorów, tworzenia zbiorów oraz wielozmysłowego poznawania otaczającej nas rzeczywistości.
Opracowanie: Alicja Andrzejewska, Małgorztata Tokar - Picz
Foto: Alicja Andrzejewska
Moduł Dla Uczniów został zmodyfikowany
Uczniowie klasy II z okazji Europejskiego Dnia Ptaków przygotowali audycję radiową. Celem święta obchodzonego 1 października jest zwrócenie uwagi ludzi na potrzebę chronienia ptaków wraz z ich naturalnym środowiskiem. Uczniowie w audycji wskazali jak wielki trud podejmują ptaki w czasie swych wędrówek, podkreślili rolę, jaką ptaki odgrywają w życiu człowieka i w naturze. Mogliśmy usłyszeć głosy niektórych ptaków: dzięcioła, bekasa, puszczyka i kukułki. Wszyscy na pewno jesteśmy zgodni, że gdyby nie ptaki, świat z pewnością nie byłby taki sam. Zatem starajmy się aktywnie włączyć w ochronę ptaków poprzez wystawianie karmników w czasie zimy oraz wywieszanie budek lęgowych wiosną.
Opracowanie: Alicja Andrzejewska, Edyta Szulc
OGŁASZAMY KONKURS DLA PRZEDSZKOLAKÓW NA NAJCIEKAWSZEGO STWORKA Z LIŚCI.
FORMAT PRACY PŁASKI, WYMIAR A - 3 LUB A - 4.
MATERIAŁ PRZYRODNICZY: LIŚCIE, IGŁY, MECH, TRAWA, ŹDŹBŁA ZBÓŻ, NASIONA, PŁATKI KWIATÓW, ITP.
PRACE ZBIERAJĄ WYCHOWAWCY GRUP DO 23 PAŹDZIERNIKA 2017 ROKU RANO.
ROZSTRZYGNIĘCE KONKURSU 26 PAŹDZIERNIKA 2017 ROKU.
CO OCENIAMY? POMYSŁOWOŚĆ, SAMODZIELNOŚĆ I ESTETYKĘ WYKONANIA.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU :)
Moduł Dla Uczniów został zmodyfikowany
02.10. 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Warsztaty te przeprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie na czele z Panią Joanną Toporowicz. Podczas warsztatów dzieci nauczyły się m.in.: jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jak prawidłowo wezwać karetkę, jak prawidłowo wykonać masaż serca, sztuczne oddychanie oraz jak opatrywać rany.
Celem takich warsztatów jest:
Bardzo dziękujemy Pani Joannie i uczniom z Zespołu Szkół Politechnicznych za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
Opracowanie: Paulina Łuczyńska
Zdjęcia: Karina Nadała
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w naszej szkole gościliśmy lekarza weterynarii pana Piotra Drzewieckiego, który przybliżył naszym uczniom zawód weterynarza. Opowiadał o obowiązkach w pracy, niesieniu pomocy, a także o prawach naszych milusińskich. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi zwierzętami, ponieważ odwiedziły nas psy i królik. Pytań dotyczących hodowli i pielęgnacji nie było końca. Przy okazji ruszyła akcja zorganizowana przez Samorząd Uczniowski „Paka dla zwierzaka”. Chętni uczniowie mogą przynosić do opiekunów SU rzeczy potrzebne naszym braciom mniejszym przebywającym w głogowskim schronisku. Zbieramy karmę, koce, zabawki. Akcja trwa do końca października. Dziękujemy za okazane serce!
Opracowanie: Barbara Serafin - Kruchowska
Zdjęcia: Karina Nadała
Drodzy Uczniowie!!!
Samorząd Uczniowski od 2 października rusza z kolejną edycją AKCJI CHARYTATYWNEJ "Paka dla Zwierzaka", której celem jest zebranie potrzebnych darów dla zwierząt w schronisku. Dary zostaną przekazane Towarzystwu Pomocy Zwierzętom AMICUS w Głogowie.
Zbieramy:
- karmę dla psów i kotów,
- posłania i koce,
- gryzaki i zabawki,
- smycze i obroże,
- ciepłe ubranka dla najmniejszych:),
- miski i wszystko co przyjdzie Wam do głowy.
Akcja trwa do końca października!!! Zwierzaki potrzebują Waszej pomocy!!!
Opracowanie: SU
W piątek 29 września 2017 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Patrol składający się z uczniów klasy 5 w składzie: Dominika Zimny, Anna Waligóra, Natalia Grochala i Wojtek Jacak przepytywał starszych uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na wszystkie zadania otrzymały odznakę eksperta tabliczki mnożenia.
Opracowanie: Magdalena Kłósek