Sposób na nudę

WOKÓŁ UNII EUROPEJSKIEJ

04. 05 - 08. 05. 2020 r.

Dzień dobry Najmilsi!

Bardzo się cieszymy, że zaglądacie do naszego kącika i możemy kolejny tydzień rozpocząć razem. Mamy nadzieję, że po dłuższej przerwie majowej jesteście wypoczęci.

Tematem tego tygodnia będzie Unia Europejska. A co to takiego? Zaraz się dowiecie.

W tej części świata, gdzie znajduje się Polska leży kilkadziesiąt państw - to Europa.

Urodziliśmy się tutaj i mieszkamy. Jesteśmy Europejczykami. Dawniej w Europie nie było spokoju. Państwa nie umiały się porozumieć. Często wybuchały wojny. Sprowadzały one na ludzi cierpienie, biedę. Siały nienawiść, która podzieliła kraje na wrogie, zwalczające się obozy. Niektóre państwa zrozumiały, że walka nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej się pojednać i zacząć współpracować, a nie rywalizować. Następował ich szybki rozwój, a ludziom żyło się lepiej. Takie rozwiązanie miało coraz więcej zwolenników i utworzono wspólnotę państw, czyli Unię Europejską.

TAK WIĘC:

UNIA EUROPEJSKA - jest to ugrupowanie państw europejskich, które postanowiły ściśle ze sobą współpracować, budując dobrobyt i bezpieczeństwo, nie rezygnując przy tym z własnej wolności i odrębności narodowej. W ten sposób powstał jedyny na świecie związek państw, który łączy ich interesy narodowe ze wspólnymi korzyściami gospodarczymi, politycznymi i społecznymi. W tej chwili do Unii Europejskiej należy 27 państw Europy. Tworzą ze sobą wielką europejską rodzinę. Państwa Unii Europejskiej można porównać do naszej klasy, w której jest przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzje, pomagają sobie wzajemnie, ale mają również swoje obowiązki, np. pomoc najbiedniejszym, wspólna ochrona środowiska, dzielenie się swoimi osiągnięciami, pomoc w razie wojny lub na wypadek kataklizmów. Każda rodzina ma swoją "głowę rodziny", Unia Europejska także. Teraz "głową" Unii Europejskiej jest Charles Michel. Stolicą Unii Europejskiej jest Bruksela.

PAŃSTWA UNII EUROPEJSKIEJ - BELGIA, FRANCJA, HOLANDIA, LUKSEMBURG, NIEMCY, AUSTRIA, WŁOCHY, IRLANDIA, DANIA, GRECJA, HISZPANIA, PORTUGALIA, FINLANDIA, SZWECJA, CYPR, CZECHY, ESTONIA, LITWA, ŁOTWA, MALTA, POLSKA, SŁOWACJA, SŁOWENIA, WĘGRY, BUŁGARIA, CHORWACJA, RUMUNIA.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was wykreślankę - państwa Europy. Na pewno świetnie sobie z nią poradzicie.

Wykreslanka - państwa Europy.doc

Na dzisiaj to tyle. Widzimy się we wtorek :)

Witajcie!!!

Dzisiaj o Unii Europejskiej ciąg dalszy.

Każde państwo dla podkreślenia przynależności do Unii Europeskiej mimo zachowania odrębności narodowej przyjmuje wspólne symbole, m.in.: flagę, hymn, walutę, motto.

W dniu dzisiejszym kilka słów o fladze i hymnie Unii Europejskiej.

FLAGA UNII EUROPEJSKIEJ

Flaga Unii Eropejskiej.

Barwy flagi przypominają nam lato: niebieskie niebo i żółte słońce. Jest na niej 12 złotych gwiazdek ułożonych w kole na niebieskim tle. Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą państw członkowskich. Gwiazd jest 12, ponieważ liczba 12 jest uznawana za symbol doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też flaga pozostaje jednakowa bez względu na rozszerzenia UE.

A poniżej kolorowanka - flaga UE, którą możecie sami pokolorować. Poproście tylko rodziców o jej wydrukowanie.

Flaga UE - kolorowanka.doc

Kolejnym unijnym symbolem jest HYMN, czyli melodia, która w wersji instrumentalnej wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności. Melodią tą jest fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena do tekstu jednego z poematów Fryderyka Schillera.

Posłuchajcie melodii.

Hymn Unii Europejskiej.

Jutro ciąg dalszy o symbolach Unii Europejskiej. Do zobaczenia :)

Czołem Świetliczaki!

Tak jak pisaliśmy dzisiaj dalszych ciąg o symbolach Unii Europejskiej. Przedstawimy Wam motto, walutę oraz maskotkę UE.

MOTTO UNII EUROPEJSKIEJ

Unia Europejska ma swoje motto, które brzmi "ZJEDNOCZONA W RÓŻNORODNOŚCI".

Motto, czyli zdanie, które wyraża bogate i różnorodne tradycje europejskich krajów, ich różnice językowe oraz niezwykłą kulturę. Wszystkie one zasługują na poszanowanie i najwyższą ochronę. Motto przypomina nam także, że obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej powinni ze sobą współpracować, aby razem osiągać jej cele - pokój i nieskrępowany rozwój.

Motto Unii Europejskiej.

A poniżej przedstawiamy Wam motto Unii Europejskiej w niektórych językach urzędowych UE.

  • bułgarski: Единство в многообразието
  • chorwacki: Ujedinjeni u različitosti
  • czeski: Jednotná v rozmanitosti
  • duński: Forenet i mangfoldighed
  • estoński: Ühinenud mitmekesisuses
  • fiński: Moninaisuudessaan yhtenäinen
  • francuski: Unie dans la diversité
  • grecki: Ενωμένοι στην πολυμορφία
  • hiszpański: Unida en la diversidad
  • irlandzki: Aontaithe san éagsúlacht
  • litewski: Suvienijusi įvairovę
  • łotewski: Vienota dažādībā
  • maltański: Magħquda fid-diversità
  • niderlandzki: In verscheidenheid verenigd
  • niemiecki: In Vielfalt geeint
  • polski: Zjednoczona w różnorodności
  • portugalski: Unida na diversidade
  • rumuński: Uniţi în diversitate
  • słowacki: Zjednotení v rozmanitosti
  • słoweński: Združena v raznolikosti
  • szwedzki: Förenade i mångfalden
  • węgierski: Egység a sokféleségben
  • włoski: Unita nella diversità

 

A teraz kilka słów o walucie Unii Europejskiej.

WALUTA UNII EUROPEJSKIEJ

Euro jest oficjalną walutą w 19 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Zostało wproadzaone w 2002 r. po trwającym ponad 40 lat okresie przygotowań. Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska są odpowiedzialne za utrzymywanie jego wartości i stabilności oraz za ustanowienie kryteriów, jakie kraje UE muszą spełnić, aby móc przystąpić do strefy euro.

Znakiem graficznym euro jest grecka litera epsilon przecięta dwiema równoległymi liniami (€). Z jednej strony znak ten przypomina o antycznych korzeniach cywilizacji europejskiej, z drugiej nawiązuje do podobnie przekreślonych znaków przyjętych dla głównych walut świata: funta brytyjskiego (£), dolara amerykańskiego ($), jena japońskiego (¥).

Waluta Unii Europejskiej.

MASKOTKA UNII EUROPEJSKIEJ

Jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą. Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej stonogi.

Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej. Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.                                                                                         

To tyle o najważniejszych symbolach Unii Europejskiej. Do czwartku!

Witamy serdecznie!

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was animację multimedialną podsumowującą temat o Unii Europejskiej oraz propozycję tańca belgijskiego, potocznie zwanego belgijką.

Unia Europejska - animacja.

A teraz troszkę muzyki. Zapraszamy do zapoznania się z melodią tańca belgijskiego oraz filmikiem instruktażowym, jak tańczy się taniec belgijski. Obecujemy, że po powrocie do szkoły wspólnie się go nauczymy.

Belgijka - melodia.

Belgijka - taniec.

Dzień dobry!

Przed nami kolejny weekend. Na pewno bardzo się cieszycie :)

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was prezentację multimedialną - państwa Europy (nie tylko należące do UE) - stolice, flagi oraz karty pracy o Unii Europejskiej.

Flagi krajów europejskich.

Test wiedzy o Unii Europejskiej.doc

Unia Europejska - prawda-falsz.doc

Kolorowanka - Syriusz.doc

 Puzzle - flaga UE - https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=22a3592f7b7b

A dla wszystkich, którzy lubią gry planszowe, bardzo gorąco polecamy grę - Unia Europejska. Dzięki niej zapoznacie się z podstawowymi informacjami na temat każdego z państw członkowskich.

Gra - Unia Europejska.

Udanego i słonecznego weekendu.
Pozdrawiamy i do usłyszenia w poniedziałek!!!

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć