Sposób na nudę

WOLONTARIUSZE, POMOCNICY MIKOŁAJA

30. 11 – 04. 12. 2020 r.

Dzień Dobry Kochani!

Jak tam Wasze samopoczucie przed nowym tygodniem? Mamy nadzieję, że w weekend odpoczęliście i spędziliście trochę czasu na dworze. No właśnie,a co takiego się dzieje na zewnątrz? Ostatnio jest deszczowo i szaro, ale listopad to najbardziej pochmurny miesiąc roku. Zatem dobrze, że bardzo wielkimi krokami nadchodzi Grudzień, a wraz z nim czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Czas, w którym w sklepach, zakładach pracy, na ulicach itp. pojawiają się … Święci Mikołajowie. Ubrani w charakterystyczny czerwony strój z daleka wywołują uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. W czerwonych kubrakach obdarowują ludzi, po to, by choć na chwilę wywołać uśmiech na ich twarzach.

Jak myślicie, o czym będziemy pisać w tym tygodniu? Oczywiście, o świętym Mikołaju i jego pomocnikach.  Przybliżymy Wam także tematykę wolontariatu, dowiecie się, co to takiego jest wolontariat oraz czym się zajmuje się wolontariusz.

No to startujemy!!!

WOLONTARIAT polega na dobrowolnym, świadomym i nieodpłatnym niesieniu pomocy potrzebującym - zarówno w kraju, jak i za granicą. Pomagać można pojedynczym osobom i całym społecznościom, uczestnicząc w pojedynczych akcjach lub podejmując się stałego wolontariatu na rzecz danej instytucji lub osoby. Rodzajów wolontariatu jest tak wiele, że każda osoba zainteresowana niesieniem pomocy z pewnością znajdzie odpowiedni dla siebie. Zobaczcie, jak wygląda praca wolontariusza.

WOLONTARIUSZEM nazywa się osobę fizyczną, która bez wynagrodzenia i ochotniczo wykonuje dane świadczenia. Wolontariuszem może zostać każda osoba bez względu na wykształcenie, status zawodowy czy materialny, jednak kandydaci na wolontariuszy, którzy nie ukończyli 18 lat, muszą mieć pisemną zgodę prawnych opiekunów.

Poniższy filmik jeszcze bliżej wyjaśni Wam ideę wolontariatu.

"Czym jest wolontariat?"

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam pojęcie wolontariatu i to na czym on polega.

A czy wiecie, że 05 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ustanowienie tego święta w 1986 r. przez ONZ było wyrazem oficjalnego docenienia pracy wolontarystycznej.

Celem obchodów jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie za ich trud, czas i chęć pomagania. Jest to również okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. W Dniu Wolontariusza w wielu krajach Europy odbywają się konferencje, pokazy i warsztaty, dotyczące efektów wolontariatu, metod pozyskiwania ochotników i organizacji pracy, a także aspektów prawnych. W obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza włącza się wiele organizacji.

I jeszcze troszkę historii wolontariatu.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej.  W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF.

A poniżej przedstawiamy Wam przykłady wolontariatu w Polsce.

Czas na piosenkę, oczywiście związaną z wolontariatem.

"Piosenka o wolontariuszach"

 

PAMIĘTAJ!!! TY TEŻ MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM, JEŚLI TYLKO ZECHCESZ!!!

Do wtorku!

Dzień dobry!!!

No i mamy grudzień. Już niedługo, bo za kilka dni, a dokładnie 06 grudnia - MIKOŁAJKI. Na pewno się cieszycie i z niecierpliwością czekacie na prezenty :)

A czy napisaliście już list do Świętego Mikołaja? Jeśli nie - nic straconego, przybywamy z pomocą. Jeszcze zdążycie! Do dzieła! Poproście Rodziców, aby wysłali Wasze listy!

List do św. Mikołaja.pdf

A teraz zobaczcie filmik, jak Wasze listy trafiają na daleką północ, do wioski Mikołaja.

https://trojmiasto.tv/Listy-do-sw-Mikolaja-w-sortowni-Poczty-Polskiej-22-12-2018-video-31200.html

Czas poznać historię Świętego Mikołaja… Czy wiecie kim był…., co robił…, czym się zajmował i czy w ogóle święty Mikołaj istniał? Jeżeli nie, to dzisiaj wszystkiego się dowiecie.

No to zaczynamy!

Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Święty Mikołaj istnieje. Czekamy na niego z bijącym sercem i wypiekami na policzkach. Aż podczas szóstej czy siódmej gwiazdki zaczynamy coś podejrzewać. Dlaczego przyszedł wtedy kiedy mama zawołała nas do kuchni, czy kiedy tata kazał nam coś potrzymać? Zaczynają się wątpliwości. Kim naprawdę jest św. Mikołaj? Czy on istnieje aby naprawdę?

A WY JAK MYŚLICIE – CZY ŚWIĘTY MIKOŁAJ ISTNIEJE NAPRAWDĘ?

Święty Mikołaj istniał naprawdę. Przeczytajcie historię o nim.

Święty Mikołaj pochodził z bogatej, kupieckiej rodziny. Nikt nie zna dokładnej daty jego urodzin, ale wiadomo, że żył na przełomie III i IV wieku w małym portowym miasteczku MIRA na terenie Azji Mniejszej. Dość wcześnie stracił oboje rodziców. Od młodości był osobą bardzo pobożną, dlatego też mając kilkanaście lat wstąpił do seminarium duchownego. Swój majątek, który odziedziczył po rodzicach rozdawał biednym. Jego pragnieniem było niesienie pomocy ludziom najbardziej potrzebującym. Mikołaja można było poprosić o pomoc w każdej sprawie, w każdej potrzebie. Prezentami obdarowywał również dzieci. Czynił to jednak w taki sposób, aby obdarowany nie wiedział kto jest dobroczyńcą. Był serdeczny, życzliwy i bezinteresowny. Jako osoba o tak wielkim i szlachetnym sercu, został wybrany na biskupa MIRY. Wszyscy go uwielbiali i szanowali. Dożył sędziego wieku, ponad siedemdziesiąt lat. Zmarł 6 grudnia, prawdopodobnie w drugiej połowie IV wieku, ale dokładny rok śmierci nie jest znany. Po jego śmierci zaczęły krążyć fantastyczne opowieści o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok, a smutnym i zrozpaczonym powracała radość życia. Sława cudotwórcy doprowadziła Mikołaja do kanonizacji. Kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się z czasem po całym świecie. Stał się on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich świętym. Wspaniała postać człowieka niosącego miłość i szczęście przetrwała do dnia dzisiejszego, o czym świadczy popularność świętego.

A teraz posłuchajcie bajki o świętym Mikołaju która dokładnie przybliży Wam jego postać.

"Prawdziwa historia świętego Mikołaja"

Piękna i mądra bajka, prawda??? Czy już wiecie kim był święty Mikołaj? Oczywiście, że tak.

A jak jest dzisiaj? Czy postać Świętego Mikołaja zmieniła się?

Tak. Współczesny święty Mikołaj niewiele ma wspólnego ze świętym sprzed kilkunastu wieków. Dawniej był to poważny, prezentujący się godnie biskup, ubrany w uroczyste szaty. Obecnie Święty Mikołaj to staruszek z wielkim brzuchem, uśmiechnięty, o pyzatych i rumianych policzkach, wesołych oczach, mający śnieżnobiałą długą brodę i podkręcone wąsy, nosi czerwony płaszcz obszyty futerkiem i czerwoną czapkę z białym pomponem oraz okulary. Ze sobą zawsze ma dzwonek oraz worek wypchany prezentami.

Gdzie mieszka Św. Mikołaj?

Święty Mikołaj żyje w ośnieżonej Laponii na kole podbiegunowym, niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. Tajemnicza kraina rozciąga się za niedostępnymi górami i bagniskami. Jest skuta lodem. Środkiem transportu Mikołaja są sanie ciągnięte przez renifery.

A teraz filmik, ukazujący Mikołaja w swoim mikołajkowym domu wraz z elfami, czyli pomocnikami Mikołaja.

"Dom Mikołaja"

Na zakończenie dzisiejszego dnia piosenka. Zapraszamy do wspólnego śpiewu :)

"Piosenka o świętym Mikołaju"

Do usłyszenia w środę!

Witajcie!

Zastanawialiście się kiedyś, czy Mikołaj ma żonę??? Tak więc, informujemy, że tak :) Żona świętego Mikołaja - to po prostu pani Mikołajowa.

Co wiemy o żonie świętego Mikołaja?

Każdy wie, że Święty Mikołaj nie poradziłby sobie bez swoich zaufanych reniferów oraz pomocnych elfów. Mało kto jednak pamięta o tym, że Mikołaj może liczyć również na pomoc swojej żony, czyli pani Mikołajowej.

Niewiele o niej wiadomo - nie znamy chociażby jej imienia. Na przestrzeni lat próbowano domyśleć się i nazywać Mary, Martą czy jessicą, ale żadne z tych imion się nie przyjęło, więc cały czas jej znana jako Pani Mikołajowa.

Od zawsze jest przede wszystkim jest przeciwwagą dla energicznego i niespokojnego Mikołaja: jest od niego znacznie bardziej spokojna i stonowana. Pani Mikołajowa ma mnóstwo cierpliwości, zresztą trudno się dziwić - jak tu wytrzymać z nieustnnie zajętym Świętym Mikołajem?

Podobnie jak sam Mikołaj, Pani Mikołajowa też jest dosyć krępa, siwiuteńka i sympatyczna, no i oczywiście ubrana w czerwony strój - inaczej nik by nie wiedział, że to właśnie ona jest żoną świętego Mikołaja.

Czym zajmuje się Pani Mikołajowa?

Najogólniej mówiąc, pomaga Mikołajowi jak tylko może. Wraz z elfami zajmuje się pieczeniem ciasteczek, razem ze swoim mężem szykuje rozmaite podarki dla dzieci, a tym najgrzeczniejszym to właśnie ona wręcza prezenty. To wszystko po to, aby w Boże Narodzenie wszystkie dzieci mogły cieszyć się z otrzymanych podarunków.

Kto stworzył panią Mikołajową?

Twórcą postaci Pani Mikołajowej jest James Reese, który w 1849 roku jako pierwszy w swoim opowiadaniu „A Christmas Legend” („Legenda Świąteczna”) wspomniał o żonie Świętego Mikołaja. Najpopularniejszym tekstem, w którym Mikołajowa się pojawia, jest jednak „Goody Santa Claus on a Sleigh Ride” („Sędziwy Święty Mikołaj na kuligu”) Katharine Lee Bates z 1889 roku.

Opowiada on o wspólnej wyprawie Mikołaja i Mikołajowej w noc wigilijną w celu rozdania prezentów dzieciom. Od tego czasu Pani Mikołajowa jest traktowana jako nieodłączna partnerka swojego mężą, chociaż niestety nadal jest znacznie mniej rozpoznawalna od samego Mikołaja.

To tyle o pani Mikołajowej.

Czas na piosenkę.

"Piosenka o świętym Mikołaju"

A TERAZ POZNAJCIE IMIONA NASZEGO KOCHANEGO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W RÓŻNYCH KRAJACH:

  1. W ARMENII: Gaghant Baba
  2. W AUSTRII: Christkind, Niklo
  3. W AUSTRALII: Santa Claus, Father Christmas
  4. W AZERBEJDŻANIE: Shakhta Babah
  5. W BELGI: Saint Nicholas, Christkind, Kerstman
  6. W BRAZYLII: Papai Noel, Vovo Indo
  7. W BUŁGARII: Diado Coleda
  8. W KANADZIE: Santa Claus, Santa Clause, Belsnickel
  9. W CHINACH: Dun Che Lao Ren, Shengdan Laoren
  10. W CHORWACJI: Bozic Bata
  11. W CZECHACH: Svaty Mikulas
  12. W KOLUMBII: El Nino Jesus
  13. Na KOSTARYCE: El Nino Jesus
  14. W DANII: Julemanden, Julemand Julenisse, Julinisse
  15. W ANGLII: Father Christmas
  16. W ESTONII: Jouluvana
  17. W FINLANDII: Joulupukki, Christmas Bock
  18. W FINLANDII (Finowie mówiący po szwedzku): Julgubben
  19. We FRANCJI: lePetit, Le Petit Jesus, Aunt Airie, Tante Aria, Mother Air, P?re Noël, Pére Noe
  20. W NIEMCZECH: Pelze-Nicol, Pelznickel, Fur Clad Nicholas, Christkind, Weihnachtsmann, Kriss Kringle, Shaggy Goat, Rider, Nicholas with Ashes, Ashenclos, Belsnickle, St. Nicholas, Klaasbuur, Burklaas, Rauklas, Bullerklaas, Sunnercla
  21. W NIEMCZECH PÓŁNOCNYCH: Weinacht
  22. W GRECJI: Agios Vassilios, Hagios Nikolaos
  23. Na HAWAJACH: Kanakaloka
  24. W HOLANDII: Sinterklaas, SinterKlass, De Kerstman
  25. W HONG KONGU: Sing dan lo ian
  26. W ISLANDII: Jolasveinn
  27. W IRLANDII: Santy, Santa Clause
  28. We WŁOSZECH: La Befana, Befano, Babbo Natale
  29. W INDIACH: Ganesha
  30. W JAPONII: Santa Kurohsu, Hoteisho, Hoteiosho, Jizo, Santa no ojisan
  31. Na ŁOTWIE: Ziemmassve’tku veci’tis, Winter Holiday Old Man, Santa Klausam
  32. W LIBERII: Black Peter
  33. Na LITWIE: Kaledu Senis
  34. W MEKSYKU: El Nino Jesus, Three Kings, Black Peter
  35. W NOWEJ ZELANDII: Santa Claus, Father Christmas
  36. W NORWEGII: Julenisse, Julenissen, Julebukk
  37. W PALESTYNIE: La Befana
  38. W PERU: Papai Noel
  39. W PORTUGALII: Menino Jesus, Pai Natal, Pia Natal
  40. W PUERTO RICO: Three kings
  41. W RUMUNII: Mos Craciun
  42. W ROSJI: St. Nicholas, Father Frost, Ded Moroz, Grandfather Frost, Snegurochka, Snow Maiden, Babouschka
  43. W SERBII: Bozic Bata
  44. W SZKOCJI: Santa Clause
  45. W SYCYLII: St. Lucia
  46. W SŁOWENII: Bozicek, Miklavz, Jezuscek, Dedek Mraz
  47. W HISZPANII: Papa Noel, Los Reyes Magos (Magic Kings-Three Wise Men)- Melchor, Gaspar and Baltasar, Olentzero
  48. W SZWECJI: Tomte, Jultomten, Tomten, Julbocken, St. Lucia
  49. W SZWAJCARII: Samiclaus, Samichlaus, Schmutzli (helper)
  50. W TURCJI: St. Nicholars, St. Nick
  51. W URUGWAJU: Feliz Navidad, Jolly Old Elf, The Magi
  52. W USA: Santa Clause, Santa Claus, Kris Kringle
  53. W WENEZUELI: San Nicol
  54. Na WĘGRZECH: Karácsony Apó, Télapó
  55. W WALII: Ilwyd, Sion Corn
     

Na zakończenie dnia taniec.

Kojarzycie taki taniec „Zamrażaniec"? Jeśli nie to spokojnie, teraz to nadrobicie. To super zabawa. Zaproście rodziców bądź rodzeństwo do wspólnej aktywności. Instrukcja poniżej. 

Dopóki gra muzyka, wszyscy tańczą, a w momencie, gdy muzyka umilknie, to wszyscy zastygają bez ruchu w miejscu. Można poszaleć z pozami, będzie więcej śmiechu :) Powodzenia :)

Do widzenia! Słyszymy się w czwartek.

Czołem Świetliczaki!

Dzisiaj trochę o zwyczajach związanych ze świętym Mikołajem w różnych krajach.

Jak myślicie, czy zwyczaje związane ze Świętym Mikołajem różnią się w poszczególnych krajach? Otóż tak, różnią się.W zależności od szerokości geograficznej św. Mikołaj w różny sposób rozdaje prezenty, np.

W Belgii - Mikołaj zjawia się 5 grudnia i napełnia prezentami wystawione przez dzieci buty i koszyki. Dzieci ustawiają wokół domu siano, marchew i ziemniaki, czyli poczęstunek dla konia, którym przyjeżdża święty Mikołaj.

W Hiszpanii - dzieci piszą listy do Mikołaja. Prezenty dostają 6 grudnia. Puste skarpety, które wieszają przy łóżku lub przy kominku, św. Mikołaj napełnia prezentami. Podobnie jest w Anglii, z tym, że dzieci dostają tam upominki w Wigilię.

W Holandii - dzieci czekają na św. Mikołaja 6 grudnia. Przypływa on statkiem wraz ze swoim pomocnikiem Czarnym Piotrem. Czarny Piotr ma buzię umorusaną sadzą, gdyż to on wnosi prezenty przez otwór w kominie.

W Szwecji - do grzecznych dzieci przychodzi skrzat. Przypomina on krasnoludka z białą brodą. Przynosi ze sobą worek pełen prezentów.

W Polsce - dzieci piszą listy do św. Mikołaja. Prezenty otrzymują dwukrotnie: 6 grudnia i w Wigilię Bożego Narodzenia. Mikołaj wchodzi przez komin i wkłada prezenty pod poduszkę i pod choinkę. Niegrzecznym dzieciom daje rózgi.

W Niemczech - święty Mikołaj przychodzi do dzieci i wkłada prezenty do wystawionych przed domy już 5 grudnia specjalnych butów lub skarpet. 6 grudnia dzieci pędzą z rana sprawdzić jaki podarek dostały od Mikołaja. W Niemczech prezenty dostają wszystkie dzieci bez względu na to czy były grzeczne, czy też nie.

We Włoszech - upominki przynosi wiedźma Befana - odziana w obdarte szaty staruszka o charakterystycznym zakrzywionym nosie. Latająca na miotle czarownica, w święto Trzech Króli wrzuca prezenty przez komin. Pozostawione na stole mandarynki i kieliszek wina mają spowodować, że Befana będzie bardziej łaskawa.

We Francji - świętego mikołaja zastępuje Pere Noel - dziadek z białą brodą, którego imię oznacza: "bożonarodzeniowy ojciec".

Czechy i Słowacja - tu Mikulas pojawia się, jak w Polsce, szóstego dnia grudnia. Święty w towarzystwie anioła i czarta, zsuwa się po złotej nici, rozciągniętej między niebem i ziemią.

Jak widać, zwyczaj wręczania sobie upominków z okazji mikołajek jest powszechny na całym świecie. A Wy kultywujecie te tradycję? Wolicie prezenty dawać, czy otrzymywać?

A teraz piosenka "Mikołaje są na świecie".

"Mikołaje są na świecie"

Na zakończenie czwartku przygotowaliśmy dla Was prezentację, w której znajdziecie podsumowanie informacji o świętym Mikołaju oraz propozycje różnych zabaw i nie tylko, oczywicie związanych z Mikołajkami :)  Zobaczcie sami!

Wytarczy kliknąć w link poniżej.

https://view.genial.ly/5faae1aca99c440cf98cada5/presentation-0612-sw-mikolaj

Witajcie!

Dziś już piątek. Czas relaksu i odpoczynku. 

Dlatego też na dzisiaj przygotowaliśmy dla Was rozmiate karty pracy związane z Mikołajkami. Koniecznie zobaczcie. Na pewno Wam się spodobają. Poproście tylko rodziców o ich wydrukowanie.

 

I jeszcze kilka kart pracy znalezionych w Internecie :)

 

A na zakończenie tygodnia wiersz o Mikołaju!

Idzie zima, idzie mróz
I Mikołaj już tuż, tuż,
Ma czerwone swe ubranie,
Renifery, duże sanie.

Choć jest stary, brodę ma,
To marzenia dzieci zna,
Przez czerwony komin wchodzi,
Dym i sadza Mu nie szkodzi.

On prezenty dzieciom nosi,
I o grzeczność dzieci prosi.
Tym niegrzecznym rózgę da,
I złą minę wtedy ma,

Lecz im winy też daruje,
I poprawę nakazuje,
Bo On dobry, no i święty,
Super wszystkim da prezenty.

Każde dziecko kocha szczerze.
Ja też w Mikołaja wierzę.

PAMIĘTAJCIE DZIECIACZKI!!!

Tradycja św. Mikołaja nie zanika, bo odpowiada potrzebom ludzi, którzy się z nim utożsamiają. I chociaż pięćset lat temu Mikołaj był biskupem w białej szacie, a dzisiaj brzuchatym staruszkiem w czerwonym płaszczu i z workiem prezentów, jest to cały czas ta sama postać, za którą tęsknimy i bez której nie wyobrażamy sobie Świąt.

Mikołaj wzbudza w ludziach chęć do obdarowywania i uszczęśliwiania innych. I chociaż większość z nas wie, że prezenty dostaje od rodziny czy znajomych, to jednak trzeba mieć nadzieję, że gdzieś tam, w przestrzeni istnieje ktoś kto im o tych prezentach przypomina.

Dlatego też pozwólmy sobie wierzyć w Świętego Mikołaja tak długo, jak potrafimy. Święty Mikołaj zaspokaja naszą potrzebę przeżycia cudowności, bawi nas, uczy hojności, bezinteresownego dzielenia się z innymi i cierpliwości w oczekiwaniu na nagrodę. Święty Mikołaj żyje i będzie żył wiecznie. Teraz i za tysiąc lat nadal będzie radował ludzkie serca.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć