Sposób na nudę

Już niedługo przed nami święta:

- 1 maja - Święto Pracy,
- 2 maja - Dzień Flagi,
- 3 maja - Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

To bardzo ważne święta dla wszystkich Polaków. Jesteśmy dumni z naszej historii i wydarzeń, które miały miejsce bardzo dawno temu. Pamiętamy o tych Polakach - patriotach, którzy wykazali się męstwem i bohaterstwem. Dzięki nim żyjemy w pięknym kraju.

ŚWIĘTO PRACY - CO TO ZA ŚWIĘTO?

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy, obchodzone jest rokrocznie 1 maja, począwszy od 1890 roku. W Polse Święto Pracy 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 r. W niektórych miastach wciąż organizuje się pochody pierwszomajowe dla uczczenia Święta Pracy. W tym roku ze względu na koronawirusa nie będzie pochodów, pikników i imprez na świeżym powietrzu.

ŚWIĘTO PRACY - DZIEŃ WOLNY.

Święto pracy, które przypada na 1 maja jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły oraz instytucje będą tego dnia nieczynne, podobnie jak większość sklepów, galerii handlowych i punktów usługowych.

DZIEŃ FLAGI

Dzień  Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to  stosunkowo młode święto. Ustanowione zostało przez Sejm w roku 2004. Święto to ma popularyzować wiedzę o polskich symbolach narodowych oraz uczyć do nich szacunku. Początkowo Senat Rzeczypospolitej ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego, nazwa ta została jednak zmieniona przez Sejm na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  2 maja jest także obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za granicą. Obchodzony jest on między świętami 1 Maja – Świętem Pracy i 3 Maja – Świętem Konstytucji Trzeciego Maja. 

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych,  pasach o tej samej szerokości. Górny jest koloru białego, dolny jest czerwony. Polskie barwy kształtowały się na przestrzeni wieków, wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od orła białego, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
W roku 1831 Sejm Królestwa Polskiego przyjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. W roku 1919 czerwień i biel uznano oficjalnie za barwy narodowe.


Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym dniu organizowane są różnego rodzaju akcje i patriotyczne manifestacje. Święto własnej flagi, oprócz Polski, obchodzi się również w wielu krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii i Chinach. 

Flaga Polski to jeden z trzech symboli narodowych obok godła i hymnu. Trzeba przyznać, że Dzień Flagi jest bardzo uroczyście obchodzony w naszym kraju. Polacy pokazują swoje przywiązanie do Ojczyzny wywieszając biało-czerwoną flagę.

ŚWIĘTO NARODOWE 3 MAJA

Trzeciego Maja będziemy obchodzić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów czyli Święto Konstytucji.

Konstytucja 3 Maja 1791 r. była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Co to jest konstytucja wyjaśni Wam ten film.

A o samej Konstytucji 3 Maja najlepiej opowiedzą Wam Wasi rówieśnicy.

Najsłynniejszy obraz przedstawiający moment uchwalenia Konstytucji to dzieło Jana Matejki.

A teraz kilka słów o ojczyźnie i patriotyźmie.

Ojczyzna to miejsce, gdzie się urodziłeś i wychowywałeś. Zwykle jest to kraj, z którego pochodzą twoi rodzice. To miejsce, które znasz i gdzie dobrze się czujesz.

Patriota to ktoś, kto szanuje swoją ojczyznę i jej tradycję, dba o język i pragnie dla swojego kraju tego, co najlepsze.

Flaga, godło i  hymn narodowy to symbole narodowe Polski. O fladze już pisaliśmy, tak więc teraz kilka słów o godle i hymnie.

GODŁO

Godło to znak, który jest symbolem kraju. Godłem Polski jest biały orzeł w koronie na głowie, na czerwonym tle. Czy wiesz, że według jednej z legend założycielami naszego państwa był Lech? Poszukując miejsca, aby się osiedlić, dotarł on do ogromnej polany, na której rosło drzewo. Na tym drzewie swoje gniazdo miał orzeł. Lech uznał, że to dobry znak i postanowił właśnie tutaj zamieszkać. Przyjął też orła na swoje godło.

HYMN

Oficjalnym hymnem Rzeczpospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego autorstwa Józefa Wybickiego.

A tutaj macie okazję, aby go wysłuchać: 

A poniżej przedstawiamy linki z propozycjami prac plastycznych, piosenek itp. oczywiście związanymi z majowymi świętami i symbolami narodowymi.

Link 1 - Jak samodzielnie wykonać kotylion.

Link 2 - Orzeł z kółek origami.

https://pl.pinterest.com/pin/550705860668498438/

Link 3 - Piosenka "Flaga".

Link 4 - Piosenka "Młodego Patrioty".

Link 5 - Konstytucja - wirtualny escape room (propozycja dla starszych uczniów).

https://view.genial.ly/5ea31e1dd407580db9fbdac1/presentation-er3-maja-4-8

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć