Sposób na nudę

WĘDRUJEMY W ŚWIAT Z ATLASEM

15. 06 - 19. 06. 2020 r.

Witajcie Świetliczaki!

Za nami piękny i słoneczny długi weekend. Lato coraz bliżej, a z nim wakacyjna pogoda i przygoda.

"Wedrujemy w świat z atlasem" to temat najbliższego tygodnia. Będziemy rozmawiać o podróżach, zabytkach oraz ciekawych miejscach w Europie i na świecie itp.

Na początek tygodnia piosenka "Plecak, torba i walizka" :)

Piosenka "Plecak, torba i walizka".

A teraz troszkę o Polsce. Zapraszamy do obejrzenia filmików, dzięki którym dowiecie się co to jest mapa, krajobraz oraz poznacie różne typy krajobrazów Polski. Mamy nadzieję, że zainteresujemy Was ich pięknem.

Filmik edukacyjny "Wędrówki z mapą".

Krajobrazy Polski.

https://vimeo.com/288535325

Poniżej przedstawiamy 10 najpiękniejszych miast oraz 10 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić.

10 najpiękniejszych miast w Polsce.

10 najpiękniejszych miejsc w Polsce.

A na zakończenie dzisiejszego dnia 10 niesamowitych miejsc w Polsce. Konecznie obejrzyjcie filmik.

10 niesamowitych miejsc w Polsce.

Do zobaczenia we wtorek :)

Dzień dobry!

Dzisiaj zabierzemy Was na darmową wycieczkę po świecie.                        

                 

Wirtualne spacery pozwalają nam szybko przenieść się na drugi koniec miasta, Polski, a nawet świata. Dzięki temu zajmują nam one niewiele czasu, choć zapewne nie zobaczymy wszystkiego, nie zajrzymy wszędzie, ale zachowamy cudowne wspomnienia. Jednak warto się skusić na taką wycieczkę, zwłaszcza wtedy, gdy pewne miejsca są dla nas nieosiągalne z różnych względów - tak jak teraz, gdy pozostajemy w domach.

Zapraszamy do zwiedzenia najpiękniejszych budynków i budowli świata.

            

Zobaczcie listę wybranych dla Was najciekawszych miejsc, po których przespacerujecie się w sieci. Zacznijcie od budynków i budowli, które znają wszyscy, choćby ze słyszenia. Link poniżej.

https://miastodzieci.pl/czytelnia/zwiedzaj-najpiekniejsze-budynki-i-budowle-swiata-polecane-darmowe-wirtualne-spacery/

Mamy nadzieję, że wirtualny spacer się Wam podobał i "zwiedziliście" wiele ciekawych i interesujących zabytków na świecie.

Koniecznie przeczytajcie też lub posłuchajcie książki pt.: "Pod słońcem Egiptu". Link do książki poniżej.

https://loloki.pl/biblioteka

Zachęcamy Was do twórczej zabawy. Oto kilka pomysłów na prace plastyczne.

http://www.zabawydladzieci.com.pl/rakieta-origami/#more-4927

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/pokoloruj-flagi-wedlug-wzoru/

Powodzenia!

Zachęcamy również do obejrzenia filmów pięknych, niezwykłych i interesujących atrakcji turystycznych.

https://www.podrozepoeuropie.pl/paryz-zwiedzanie/

https://www.podrozepoeuropie.pl/grecja/

Na dzisiaj to tyle. Do środy!!!

Kochane Świetliczaki!

            

Jak miło jest podróżować! Niestety obecna sytuacja uniemożliwia nam korzystanie z jakichkolwiek wycieczek. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni. Ale nic straconego. Mamy teraz wspaniałą okazję do przygotowania się do zwiedzania i podróży. Bo musicie wiedzieć, że to bardzo istotne, aby przed wyjazdem solidnie przygotować się - zaplanować podróż i trasy wycieczek, wyszukać atrakcje i zabytki warte odwiedzenia. Ponadto niezbędne jest poznanie kilku zwrotów w języku kraju, do którego wyruszamy oraz elementów kultury. To wszystko pomoże nam uniknąć problemów oraz spędzić miło i ciekawie czas. Jest wiele przewodników i blogów turystycznych, z których warto korzystać. A my dzisiaj zapraszamy Was do przeżycia przygody w Europie - poznacie postacie reprezentujące dany kraj - Margherite, Enrique, Brigitte, Hansa, Hermesa, które opowiedzą Wam o swojej ojczyźnie. Nie zabraknie zagadek, których rozwiązanie pomoże Wam otworzyć tajny sejf. A więc usiądźcie wygodnie i w drogę - ku przygodzie!

Kliknijcie w link poniżej:                            

https://view.genial.ly/5eb3e5112d993f0d2458c22a/game-breakout-przygoda-w-europie

                                 

Do czwartku!!!

Witajcie wirtualni podróżnicy!

Dzisiaj kontynuujemy temat podróży. Jak to się stało, że ludzie żyją w tak wielu miejscach na świecie, które teraz możemy odwiedzać i podziwiać?

Od początku istnienia człowieka charakteryzują trzy cechy - CIEKAWOŚĆ, chęć EKSPLORACJI (czyli badania, poszukiwania) oraz EKSPANSJI (zdobywania nowego terytorium).

Zerknijmy na początek i kilka wybranych przykładów tej historii.

Już człowiek pierwotny prowadził tak zwane "ŻYCIE KOCZOWNICZE" - czyli przemieszczał się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu żywności oraz w miarę możliwości spokojnego miejsca do odpoczynku. I tak my - ludzie współcześni - teraz możemy podziwiać piekne MALUNKI NASKALNE w jaskiniach np LASCAUX we FRANCJI odkrytej w 1940 roku czy jaskini ALTAMIRA w HISZPANII odkrytej w 1868 roku.

                                    

W miarę upływu czasu powstawały wspaniałe cywilizacje - STAROŻYTNY EGIPT, STAROŻYTNA GRECJA i oczywiście STAROŻYTNY RZYM.  Teraz możemy podziwiać (niestety, w większości przypadków ruiny i pozostałości) SFINKSA i PIRAMIDY  w Egipcie, wspaniały ERECHTEJON i ŚWIĄTYNIE ATENY PARTENOS w Grecji, a w Rzymie - KOLOSEUM i PANTEON oraz inne niezliczone i niesamowite konstrukcje.

                       

                      

Nie tylko ARCHITEKTURĘ możemy podziwiać. Dzięki wspaniałym artystom, którzy żyli na przestrzeni wieków w różnych rejonach Europy (np. LEONARDO DA VINCI, MICHAŁ ANIOŁ, REMBRANDT VAN RIJN, PABLO PICASSO, SALWADOR DALI  i bardzo wielu innych) powstały muzea, które warto odwiedzić. A tam - możemy obejrzeć OBRAZY i RZEŹBY mistrzów. Najsłynniejsze muzeum, które odwiedza ponad 8,7 miloina ludzi rocznie to LUWR we Francji, MUZEUM BRYTYJSKIE w Anglii (6,8 mln), MUZEUM WATYKAŃSKIE w Rzymie (6 mln).

    

  

                                                           Filmik "Zwiedzanie Luwru".                                                           

Nie tylko sztuką człowiek żyje. Natura też ma swój olbrzymi udział i wkład. Lubimy podróżować ze względu na piękną i słoneczną pogodę w innych krajach, niezapomniane widoki i wspaniałe miejsca oraz uwielbiamy poznawać kuchnię innych państw.

                     

                            

Czas idzie naprzód i dzięki podróżnikom takim jak: KRZYSZTOF KOLUMB, FERDYNAND MAGELLAN, VASCO DA GAMA, MARCO POLO - ludzie odkrywali nowe kontynenty i tworzyli mapy niepoznanego jeszcze śwaita, sprowadzali do Europy wówczas nieznane, np. AROMATYCZNE PRZYPRAWY, LIŚCIE HERBATY, TYTOŃ, a nawet ZIEMNIAKI.

                                      

                 

Filmik "Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba".

W XX i XXI wieku człowiek dotarł już prawie w każdy zakątek ziemi. Pozostały nam do odkrycia jeszcze morskie głębiny i kosmos - co już czynimy - budujemy BATYSKAFY  i wypuszczamy SONDY w przestrzeń kosmiczną.

                    

Na zakończenie - mamy nadzieję, że ta bardzo skrócona HISTORIA LUDZKOŚCI zachęci Was do pewnej zabawy - otwórzcie atlas i z zamkniętymi oczami wskażcie palcem jakieś miejsce. A później dla własnej przyjemności i ciekawości - EKSPLORUJCIE - sprawdźcie jak to miejsce wygląda. I jakie może skrywać tajemnice? Na razie w Internecie, a w przyszłości (kto wie?) osobiście. Nie ograniczajcie się też tylko do ziemi - użyjcie wyobraźni i wybierajcie się w wędrówkę nawet w kosmos!

Witajcie w piątek!

 

Jak Wam się podobała podróż? Poznaliście wiele pięknych zakątków naszego kontynentu i nie tylko. Wędrowaliście nawet w czasie, poznając historię Europy. Na pewno wiele się nauczyliście i mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do podróży. Może niedługo osobiście odwiedzicie któreś z europejskich państw i zaskoczycie swoich rodziców wiadomościami o nim? Tymczasem zapraszamy Was do sprawdzenia swojej wiedzy o Europie.

 

Doskonale wiemy, jak bardzo lubicie gry i quizy :)

 

Gra memory

 

Tę grę znają chyba wszystkie dzieci, ćwiczy bystre oko i uczy jak wyglądają flagi europejskich państw. Ciekawe w ilu ruchach uda Wam się znaleźć wszystkie pary flag.

 

https://europa.eu/learning-corner/match-the-flags_pl

Powitania w Europie

Czy wiecie, jak się mówi "dzień dobry" w różnych językach?

https://wordwall.net/pl/resource/1956193/powitania-w-europie

A jeśli to zadanie będzie zbyt łatwe, możecie spróbować ułożyć europejskie puzzle.

Europejskie puzzle

Kiedy spojrzymy na mapę polityczną Europy (czyli taką na której są zaznaczone tylko państwa i ich granice bez widocznych rzek i gór) może ona nam przypominać kolorowe puzzle. Kliknijcie w link poniżej i spróbujcie odnaleźć gdzie na mapie ukrył się kształt danego kraju.

https://europa.eu/learning-corner/eu-puzzle_pl

Quiz

Na koniec kilka pytań związanych z Europą. Mamy nadzieję, że nie sprawią Wam kłopotu.

https://wordwall.net/pl/resource/946164/europa

Życzymy dobrej zabawy i słonecznego weekendu!!!

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 13 im. Orląt Lwowskich w Głogowie
    Akacjowa 10 67-200 Głogów,
    sekretariat@sp13.glogow.pl
  • 0768358235

Galeria zdjęć